ODŠKODNINA ZARADI OGRAJE NA MEJI: Poslanci za podaljšanje roka

Slovenija

Poslanci so naklonjeni predlogu novele zakona o nadzoru državne meje, ki so jo predlagali v NSi. Z njenim sprejemom bodo podaljšali rok, do katerega bodo lastniki zemljišč, na katerih je postavljena ograja ne meji s Hrvaško, lahko vložili zahtevek za odškodnino.

Novelo zakona o nadzoru državne meje so vložili v NSi, z njo pa želijo podaljšati rok za zahtevek nadomestila zaradi otežene rabe zemljišča lastnikom zemljišč, na katerih je postavljena ograja na meji. Kot je pojasnila Iva Dimic, se je namreč rok iztekel že 30. junija letos, a so ga številni upravičenci zamudili. Pri tem pa ne gre za njihovo subjektivno odgovornost, saj po mnenju poslanke niso bili primerno in pravočasno obveščeni, pa tudi vlada je zamujala s sprejemom podzakonskega akta.

Tudi upravne enote so po besedah Dimičeve potrebovale kar nekaj časa, da so ugotovile, kako izračunati višino odškodnine. Tako je veliko število državljanov, ki so do odškodnine upravičeni, ostalo brez možnosti, da jo dejansko tudi dobijo. Zahtevek je namreč vložilo le osem odstotkov upravičencev, je še pojasnila Dimičeva.

Vlada predlogu ne nasprotuje, čeprav je državni sekretar na notranjem ministrstvu Andrej Špenga poudaril, da so imeli upravičenci za vložitev zahtevka na voljo štiri mesece in pol. Tudi objava informacij je bila po njegovem mnenju ustrezna. Ker pa je od približno 2000 upravičencev vlogo vložilo le 161, se tudi vlada strinja s podaljšanjem roka.

Tudi v poslanskih skupinah so napovedali, da bodo predlog podprli oziroma mu ne bodo nasprotovali. Prvotni rok je bil po mnenju poslanca SMC Marka Ferluge, kot kaže, prekratek, zato se strinjajo z njegovim podaljšanjem. Poleg tega pa so v proračunu že zagotovljena sredstva za izplačilo odškodnin. Podporo predlogu so napovedali tudi v DeSUS, saj je podaljšanje roka po besedah Benedikta Kopmajerja smiselno in pravilno.

Poslanka SDS Anja Bah Žibert pa se je vprašala, kaj je bil glavni razlog, da je bilo vloženih tako malo zahtevkov: ali so bili upravičenci slabo obveščeni ali pa so bile krive birokratske ovire. Oceni, da upravičenci niso bili pravočasno obveščeni, pritrjujejo tudi v SD. Bojana Muršič se je ob vprašala, zakaj tehnične ovire na meji še kar stojijo in ljudem otežujejo življenje. "Ali ne bi bil že čas, da jih odstranimo," je poudarila.

Enakega mnenja je poslanec Levice Franc Trček, ki je vlado ponovno pozval, naj odstrani ograjo oziroma rezilno žico na meji. Vlada po njegovem mnenju noče slišati niti pozivov k odstranitvi ograje niti pozivov k razkritju višine sredstev, ki jih je zanjo namenila.

Deli novico:

curlo |  22 .11. 2017 ob  15: 14
Bolj kot vse drugo me boli to kar so uboge živali pretrpele, ko so umirale na teh jeklenih žiletkah.....buuuh, ljudje smo ene velike egoistične spake.
Ištro |  22 .11. 2017 ob  15: 07
dol z bodečo žici!! fašistoni sram naj vas bo!!
jurij |  22 .11. 2017 ob  12: 34
odškodnina za kaj? Ker nas je obvarovala pred navalom migrantov? Ne samo da ne smemo umaknit žice, vzdolž celotne slovensko-Hrvaške meje je treba postavit najmanj 4 meterski betonski zid !
naj |  22 .11. 2017 ob  11: 58
plača cmerko, ki je vse zasral !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!