ODPRLA SE JE PANDORINA SKRINJICA: Luka najema delovno silo, trdi inšpektor. Matića naj bi razrešili. Ga bo zamenjal prvi mož Intereurope?

Koper

Na inšpektoratu za delo trdijo, da največje državno pristanišče ne najema storitev, temveč delovno silo, za kar izvajalci pristaniških storitev nimajo ustreznih dovoljenj (IPS). Luka je morala takoj prekiniti sodelovanje z družbo Encon. Če je ugotovitev inšpektorjev pravilna, bi ukrep lahko konkretno zamajal poslovanje Luke Koper. V tem kontekstu naj bi po naših neuradnih informacijah uprava Luke Koper predlagala sporazumno razrešitev predsednika uprave Dragomirja Matića, ki bi ga zamenjal trenutni predsednik uprave Intereurope Ernest Gortan.

Luka Koper je napovedala pritožbo na ugotovitev delovnega inšpektorata. A kot zatrjujejo slednji, pritožba ne zadrži izvršbe. Luka je z Enconom in družbo Meol prekinila pogodbo o zagotavljanju storitev z začetkom septembra in Enconu določila odpovedni rok do 6. novembra. Po odločitvi inšpektorata za delo morajo poslovno sodelovanje prekiniti takoj.

Inšpektorat je do odprave nepravilnosti prepovedal opravljanje dela z delavci zaposlenimi v Enconu. Luka naj bi sprejela delavce, čeprav Encon ni vpisan v register pravnih in fizičnih oseb za opravljanje pristaniških storitev, kar je v nasprotju s 168. členom zakona o urejanju trga dela. Enconu so odredili izvajanje predpisov s področja varnosti in zdravja pri delu.

Podoben sklep je inšpektorat izdal Luki že leta 2009, a so se pritožili na ministrstvo za delo in s pritožbo uspeli. Tudi med stavko leta 2011 se je razvnela razprava o vlogi in delu izvajalcev pristaniških storitev. Stavkajoči so v imenu IPS zahtevali od države ureditev zakonodaje. Tudi takrat je delovna inšpekcija nadzirala položaj IPS, a ni ugotovila tega, kar je navedeno v zadnji inšpektorski odločbi.

Okoliščine IPS so po pojasnilih delovnega inšpektorata takšne, da bi morali primer sodelovanja obravnavati kot agencijsko posredovanje delavcev. To pomeni, da bi morali biti posredovani delavci s pravicami izenačeni z redno zaposlenimi v Luki.

V Luki pravijo, da pogodb niso sklepali s posamezniki temveč z družbo Encon, zato jih čudi odločitev inšpektorata o prepovedi sodelovanja s poimensko določenimi osebami iz Encona.

                                 Dragomir Matić

Če bo ugotovitev inšpektorata obveljala, bi znal nastati velik problem za nadaljnje poslovanje Luke. Če bi pri vseh IPS šteli, da gre za najem delavcev, bi morali prepovedati delo z vsemi. V Luki bi v takem primeru lahko ustavili delo. V najboljšem primeru bi morali zaposliti več sto delavcev, konkurenčnost in dobiček pristanišča pa bi se občutno znižala do te mere, da Luka ne bi bila več konkurenčna drugim pristaniščem.

V tem kontekstu naj bi uprava Luke Koper predlagala sporazumno razrešitev trenutnega predsednika uprave Dragomirja Matića, ki naj bi ga po novem predlogu nasledil trenutni prvi mož Intereurope Ernest Gortan. O tem, ali navedene informacije držijo, smo vprašali tako v Luko Koper kot na sedež Intereurope. 

Iz Intereurope so odgovorili le, da je "razrešitev in imenovanje uprave družbe Luka Koper d.d. v pristojnosti nadzornega sveta družbe", zato ne morejo komentirati. 

V Luki Koper pa odgovarjajo, da odločba ne more zamajati poslovanja Luke, saj se nanaša na eno od več kot 30 podjetij, s katerimi imajo podpisan dogovor o zagotavljanju pristaniških storitev.

                               Ernest Gortan

"Kot veste, gre za sistem, ki je v veljavi že več kot 15 let, ki so ga inšpekcijske službe, še posebej v zadnjih petih letih redno nadzorovale in za katerega smo leta 2011 naročili revizijo pri priznani mednarodni revizijski hiši. Pred leti smo pridobili tudi judikat oziroma sklep sodišča, ki potrjuje pravilnost tolmačenja tega vprašanja, in sicer da gre za naročanje pristaniških storitev in ne za najem delovne sile," odgovarjajo v Luki Koper.

Domnevnih menjav v poslovodstvu družbe ne komentirajo, saj je za to pristojen izključno nadzorni svet Luke.

Luka Koper je v devetih mesecih letošnjega leta pretovorila 16,3 milijona ton tovora, 536.000 avtomobilov in 631.000 kontejnerjev. S tem so ustvarili 141 milijonov evrov prometa, kar je v primerjavi z lanskim letom enajst odstotkov več.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
jojo |  24 .10. 2016 ob  08: 23
na koncu koncev: kdo potegne "vedno" najkrajšo? pogodbeni delavci, njih bodo raz...... da se preusmeri dogajanje na drugo prizorišče
naivna |  20 .10. 2016 ob  11: 18
Ma dajte no, tudi Brlek ima svoje nadrejene in koliko pa podrejenih, ki se tukaj rolate, ne naredite pa nič! Koliko vas je skupaj po vogalih, ko je treba - pa rep med noge in na cigaret ali kavo.... Ko se bomo naučili skupaj usesti in si povedati v obraz, kdo dela in kdo se šlepa bo morda kaj drugače. Ga ni šefa, ki se mu pred dejstvi in množico vsaj malo ne zatresejo hlače. Je pa treba začet pri sebi. Tudi delavci niso več kar so bili......
Resnica |  19 .10. 2016 ob  17: 45
kr eden, to drži, da sta bila sošolca. Ne drži pa, da sta za vsem tem, ker IPS niso njihova domislica, niti nista edina, ki odločata, kdo bo koliko delal (o tem namreč odločajo ljudje na posameznih terminalih).
kr eden |  19 .10. 2016 ob  17: 34
hehe, Brlek in odvetnik Cek, ki sta v ozadju vsega, sta bila sošolca
ftitolin |  19 .10. 2016 ob  16: 20
Končno je resnica padla na dan, maske padajo Matiča razrešiti takoooooj
!!!
Resnica |  19 .10. 2016 ob  16: 20
Gortan je Koreličev človek in Korelič je to sranje vpeljal. Ampak enako kot Korelič so sokrivi vsi predsedniki uprav, ker so vedeli za nezakonito stanje (ali vsaj morali vedeti) in tega niso niti poskušali odpraviti, kaj šele rešili. Matič je pač sokriv in bolj ali manj kolateralna škoda v borbi za del korita 2. tira.
Zadeva je zrela! |  19 .10. 2016 ob  15: 11
Stvar je zrela za krimialiste, ne samo za inšpektorje !
"Kdo podmazuje" je znano. Ni pa še povsem znano KOGA vse se podmazuje znotraj Luke, da lahko "posel" teče.
Nedjo |  19 .10. 2016 ob  14: 50
@Krivica | danes ob 13:51

Motiš se, za vse je kriv B. Brlek, ker že vrsto let trdi, da je on glavni v Luki in glej ga zlomka res je glavni. Predsednik Uprave g. Matić si ne upa podpisati krovne pogodbe z IPS družbami in kdo to hladnokrvno z velikim veseljem naredi, Ja, saj veste g. Brlek in pomočnik....... Encon so sedaj izigrali Marušić in Brlek s pomočjo glavnega koordinatorja odvet. C., ki je Brlekov prijatelj. Vse velike zgodbe z IPS, so se odvile z vednostjo in po navodilih g. odvetnika. Neverjetno, delovni inšpektor naj bi pri družbi Encon ugotovil, da gre za posojanje delovne sile, med tem ko to prej ni ugotovil pri Ronaju, Lucportu, MD Skipu, Gafu, Meolu..... Lepo vas prosim, Marušić se je zdilal z Brlekom, da Meol ostane, s tem da se žrtvuje Encon. Lastnik in direktor Encona je izgiran in žrtvovan, da lahko zadeva teče naprej. Ne prezrite, tega si nisem sam izmislil ampak so to javne govorice. Enako kot so govorice, da bo Topić Radenko in še nekaj njih ustanovil d.o.o., delo in delavce pa jim itak preskrbi glavni in edini šef operative g. B.B. Mislite, da Marušića ni v tej zgodbi. Nikar ne nasedajte in se ne pretvarjajte, Marušić, če pride do tega, bo spet glavni. Toliko za razmislek in konstruktivne replike. lp
Krivica |  19 .10. 2016 ob  13: 51
Neverjetno je, da je za stanje IPS in sploh način dela sedaj kriv Matič, a Koreliča, ki je vse to vpeljal, pa nihče niti ne omeni!
cosa nostra |  19 .10. 2016 ob  13: 09
delavce je potrebno ožeti do konca, pol pa naj crknejo, šefi pa si morajo v par letih zagotoviti doživljensko eksistenco.
Druga švica.
Neodvisna Primorska Regija |  19 .10. 2016 ob  12: 29
-1
Nimate pojma, rajši se ne oglašajte saj je vaše nepoznavanje zadev že višek viškov
meri |  19 .10. 2016 ob  12: 23
kaj mislite gdo bo zaslužo tako visoke plače za luške zaposlene če luka zaposli vse te delavce bojo vsi na minimalni plači
1