SVETOVNI MEDIJI: Hrvati in Srbi na robu vojnega stanja! Cerar zaskrbljen.

Svet

Odnosi med Hrvaško in Srbijo, ki so v zadnjih dneh zaradi begunske krize izredno napeti, so se ponoči še zaostrili. Potem ko Hrvaška ni odprla mejnega prehoda Bajakovo za tovorni promet, je Beograd prepovedal uvoz hrvaških izdelkov, Zagreb pa je odgovoril s prepovedjo vstopa v državo za srbske državljane in vozila s srbskimi registrskimi tablicami.

Hrvaška že od ponedeljka na glavnem cestnem mejnem prehodu s Srbijo Bajakovo na avtocesti Zagreb-Beograd ne spušča tovornih vozil na Hrvaško. Ostale mejne prehode s Srbijo je zaradi velikega priliva migrantov zaprla že minuli teden. Z zaprtjem meje želi Zagreb prisiliti Beograd, da del beguncev preusmeri na mejo z Madžarsko.

Hrvaški premier Zoran Milanović je sicer v sredo napovedal, da bodo mejo odprli, a potem ko se to ni zgodilo, je srbski notranji minister Nebojša Stefanović opolnoči sporočil, da je zaradi neizpolnitve zahtev Beograda tovornjakom s hrvaškim blagom do nadaljnjega na vseh mejnih prehodih prepovedan vstop v Srbijo. Ob tem je poudaril, da je Srbija ukrepe pripravljena umakniti kadarkoli, če bo Hrvaška začela delovati v skladu s pravili EU in omogočila promet tovornih vozil ne le iz Srbije, temveč tudi iz drugih držav.

Hrvaški veleposlanik v Srbiji danes ni želel sprejeti protestne note Srbije zaradi hrvaške blokade meje med državama. Kot so pojasnili na hrvaškem zunanjem ministrstvu, note niso sprejeli, ker je v njej po njihovem skrajno žaljiva, neprimerna in za komunikacijo med sosednjima državama nesprejemljiva ocena Srbije, da so diskriminatorni ukrepi, ki jih je Hrvaška v luči begunske krize uvedla na meji s Srbijo, "primerljivi le še z ukrepi, sprejetimi v preteklosti, v času fašistične Neodvisne države Hrvaške".

Zagreb kmalu naredil korak v nasprotno smer

Srbskim državljanom je namreč prepovedal vstop v državo. Kot so kasneje pojasnili na hrvaškem notranjem ministrstvu, prepoved velja za vsa osebna vozila in tovornjake s srbskimi registrskimi tablicami, medtem ko lahko srbski državljani na Hrvaško vstopijo v avtomobilih s tujimi registracijami.

Čez dan se je promet na Bajakovu celo povsem ustavil, za vsa vozila in v obeh smereh. Koloni tovornih vozil na obeh straneh meje pa sta bili popoldne dolgi že 15 oz. 20 kilometrov, medtem ko so potniški promet preusmerili na mejni prehod Tovarnik. Za ta popolni kaos so poskrbeli trije nezadovoljni tovornjakarji iz Makedonije, ki so po več dneh čakanja blokirali pot.

 

Spor bi lahko rešili že danes

Milanović je kasneje Beogradu sporočil, da lahko državi spor rešita že danes, če bo le Beograd začel preusmerjati del beguncev tudi proti Madžarski. "Bistvo zgodbe je, da razbremenimo Hrvaško, da lahko funkcioniramo kot doslej," je poudaril na izredni novinarski konferenci.

Kot je dejal, je tudi v pogovoru s srbskim premierjem Aleksandrom Vučićem zahteval, naj Srbija preusmeri del beguncev proti Madžarski. Vučiću je celo ponujal avtobuse za organiziran prevoz beguncev skozi Srbijo in šotore za postavitev začasnega namestitvenega centra, a naj bi mu ta odgovoril le, da bo videl, kaj lahko stori. Kot je ocenil, gre očitno za dogovor med Budimpešto in Beogradom.

Vpletena tudi Slovenija

Na novinarsko vprašanje, kako komentira predlog srbske strani, da bi skupaj s Slovenijo tožili Hrvaško zaradi izgub, je odgovoril, da Slovenija za kaj takega nima interesa, saj da Hrvaška pomaga Sloveniji pri begunskem valu, ker je v Slovenijo prispel le manjši del beguncev iz Hrvaške. Obenem je dodal, da se "jutri tudi to lahko spremeni".

Beograd ne bo uvedel novih ukrepov proti Hrvaški

Srbski premier Vučić je medtem Zagrebu odgovoril, da Beograd ne bo uvedel novih ukrepov proti Hrvaški, saj da na "ekonomske ukrepe" lahko odgovorijo, na "blazne" pa ne bodo. "Mislili smo, da so že davno minili časi, ko se je vstopalo v avtobuse in govorilo 'ti, ti in ti ne morete naprej", je dejal. Poudaril je sicer, da je bila Srbija po štirih dneh hrvaške blokade prisiljena odgovoriti ter da je gospodarska škoda resna in velika. Dodal je še, da begunci "niso krompir niti solata", temveč ljudje, ki jih srbske oblasti nikamor ne preusmerjajo.

Zaostritev odnosov povzroča skrbi tudi v Sloveniji

Zaostritev odnosov med Hrvaško in Srbijo že povzroča skrbi tudi v Sloveniji, sta danes v izjavi medijem v DZ poudarila tako premier Miro Cerar kot zunanji minister Karl Erjavec, ki pričakujeta rešitev. Kot sta opozorila, zaostrovanje odnosov Slovenija tudi že čuti na gospodarskem področju. Premier je obenem opozoril, da "je Balkan vnetljivo območje". Slovensko zunanje ministrstvo je že tudi uradno pozvalo Hrvaško in Srbijo, da nastali položaj čim prej razrešita v skladu s pravili EU in evropskimi vrednotami.

"Mi si želimo, da se zadeva razplete tako, da ne bo več težav," je dodal Erjavec in povedal, da so naši predstavniki prevoznikov že opozorili, da nastaja gospodarska škoda. Ta je sicer v tem trenutku minimalna, a če bi zaplet potekal dlje, bi lahko po mnenju zunanjega ministra prišlo do večje škode.

Deli novico:

bosta  |  25 .09. 2015 ob  17: 56
Cmeravko in Kahla naredla mir
zlodej |  25 .09. 2015 ob  09: 52
Slovenija naj čimprej izdela strategijo za vse nadaljnje odnose s Hrvaško, ki se očitno požvižga na vse dvostranske dogovore s sosedi in jih spreminja tako kot njej paše. Glede na to, da so v vseh takih zadevah zelo enotni, imajo očitno dobro izdelan plan kako ravnati ob vsakem takem primeru, nas pa vedno dobijo nepripravljene.
ZDA |  25 .09. 2015 ob  09: 17
bi rade še eno vojno na Balkanu! Vsaj eno so že zakuhale.
nč bat |  25 .09. 2015 ob  08: 04
severina bo zadovoljila oboje
nič novega |  25 .09. 2015 ob  05: 47
Hrvati se kregajo z vsemi svojimi sosedi, ene in iste scene na vsaki njihovi meji, konfliktnost je njihov kisik, ta narod bi moral živet sredi puščave, predvsem zato, da bi sosedi imeli pred njim mir! Nikoli ne bo miru ob takem sosedu. NIKOLI.
Koprcan |  25 .09. 2015 ob  00: 59
Kot pravim hrvati so tako glup in gnil narod..samo oni bi delali probleme, pol ko dobijo po ritki se jocejo gor v nemcijo da kako oni bogi morajo trpet srbe. Ce bo izbruhnila vojna lahko hrvaska samo sanja zmago saj bi dobili takoj po p...
Di |  24 .09. 2015 ob  22: 22
Ma joooj, še otroci v peskovniku se bolje in lepše igrajo, kljub jezi in trenutnemu kregu ....