OBDUKCIJA PSA NI BILA MOŽNA: Ni šlo za mučenje psa, ker ni dokazov, da je bil pes živ privezan na motor? (VIDEO)

Kronika

Grozljiva zgodba o psu, ki ga je 67-letnik privezanega na moped mrtvega vlekel po cesti, še vedno razburja javnost. Medtem ko so ljudje na socialnih omrežjih zgroženi zahtevali takojšnje kaznovanje storilca, tožilstvo meni, da ni šlo za mučenje živali. Veterinarski inšpektorji ne morejo narediti obdukcije, da bi ugotovili razlog pogina nesrečnega psa, saj dokazov sploh niso zavarovali. Zdaj pravijo tudi, da ni dokazov, da je bil pes sploh kdaj živ privezan na motor.

Kot smo že poročali, je bil Operativno-komunikacijski center PU Koper v ponedeljek ob 14.55 obveščen, da moški na Markovcu z mopedom vleče mrtvega psa. Policisti so 67-letnega voznika izsledili in ugotovili, da je z mopedom vlekel privezanega psa in se zaustavil pri smetnjaku za biološke odpadke, kamor je odvrgel mrtvega psa.

Po posvetu z državnim tožilstvom se dogodek ni obravnaval kot kaznivo dejanje, saj je okrožna državna tožilka v Kopru kar na osnovi telefonskega pogovora s policistom presodila, da v primeru smrti psa ne gre za kaznivo dejanja mučenja živali.

Armando Goričan, načelnik Policijske postaje vodnikov službenih psov Koper, je povedal, da je policist "kontaktiral okrožno državno tožilko v Kopru, navedel je vsa dejstva, ki jih je ugotovil na kraju, tožilka pa je po dejstvih, ki jih je policist navedel, odgovorila, da ne gre za kaznivo dejanje mučenja živali in da se zadeva obravnava po zakonu o prekrških in zakonu o zaščiti živali". Policisti so nato ravnali po navodilih tožilke in storilcu izrekli globo v višini 800 evrov po zakonu o zaščiti živali po 15. členu, ki prepoveduje tek živali, privezane na motorno prometno sredstvo.

Brez odgovora ostaja vprašanje, kako je okrožna državna tožilka v Kopru izključila sum storitve kaznivega dejanja mučenja živali, ne da bi osumljenega zaslišala in pretehtala dinamiko dogajanja, ki je privedlo do smrti psa ter preučila dokaze za morebitni naklep in intenziteto surovega ravnanja oziroma povzročanja trpljenja živali?

Območni veterinarski inšpektor v "rednem delovnem času" ni bil obveščen

Nenavadno je tudi nadaljevanje obravnave tragičnega dogodka, iz katerega je razvidno, da pristojni niso poskrbeli za zavarovanje dokazov. Policija je truplo psa v popoldanskem času predala dežurnemu higieniku Nacionalnega veterinarskega inštituta; odpeljano je bilo v zbiralnico v Novo Gorico in naslednje jutro v Ljubljano. 

Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pod okriljem katerega deluje tudi Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, o tem ali je bila pristojna inšpekcija obveščena in kaj je ukrenila za zaščito dokaznega materiala suma storitve kaznivega dejanja, odgovarjajo "območni urad v rednem delovnem času niti v času stalne pripravljenosti ni prejel prijave o dogodku, ki se je zgodil 3. julija 2023 ob 14.55". S tem so potrdili, da na lokacijo ni bil poklican veterinarski inšpektor in da ni bilo zagotovljeno zbiranje dokaznega materiala za ugotovitev poteka dogajanja in vzroka smrti živali.

Dokazov za smrt psa ni, ker "kadavri hitro razpadajo"

A bolj kot to bode v oči njihov odgovor na vprašanje, ali je bilo truplo psa predano v veterinarsko obdukcijo – samo ta bi namreč lahko potrdila vzrok smrti živali, kar bi bil dokaz za kazensko ovadbo v primeru ugotovitve smrti med mučenjem živali. Takole odgovarjajo pristojni državni organi: "Sekcija ni bila opravljena. saj zaradi visokih zunanjih temperatur kadavri hitro razpadajo. Ugotavljanje vzroka pogina tako ni več mogoče," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Ne pozabimo, da gre v primeru tragičnega dogodka za sum kaznivega dejanja, za katerega je predpisana zaporna kazen!

Kot kaže, bi bil vsak postopek dokazovanja smrti psa zaradi mučenja, čemur bi lahko sledil sodni proces, očitno že vnaprej obsojen na propad. Goričan namreč pojasnjuje: "Nimamo priče oziroma podatka, da je pes bil viden živ: imamo samo podatek o priči, ki je klicala, da je pes bil mrtev, ko ga je vlekel; ne moremo torej potrditi, da je bil pes živ, ko ga je vlekel. Samo kršitelj je izjavil, da ga je peljal na sprehod in da je med sprehodom umrl."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
pinkopalinko |  06 .07. 2023 ob  15: 22
še dobro, da se vpleteni strinjajo vsaj o tem, da je pes mrtev. Ker so državni organi pri svojem delu samostojni in neodvisni, bi se lahko zgodilo, da bi en organ trdil, da je pes mrtev, druga pa, da za to ni nobenih dokazov, torej je posledično še živ. Sicer tudi dokazov za to, da je še živ ni, ampak to ni predmet tega postopka.
kokodek |  06 .07. 2023 ob  14: 18
13
po mnenju sodnice je storilec peljal mrtvega psa na sprehod
Kristjan |  06 .07. 2023 ob  13: 59
24
Vi to resno? Dokaz 1 sam gnoj je izjavil da je bil živ ob pripetju, dokaz 2 tek pri 30 stopinjah vsaj 25kmh ni dokaz mučenja? Lahko vas je sram. Z norčevanjem še podpirate mučenje živali.