NOVOST NA KOPRSKI FAKULTETI: Tehnologije razširjene resničnosti vstopajo v slovenske šole in podjetja (FOTO, VIDEO)

Koper

UP Fakulteta za management (UP FM) je znotraj finančne sheme Norveškega finančnega mehanizma (EGP 20142021) pridobila projekt ThinkXR, ki je usmerjen v vzpostavitev kurikuluma in novih modulov poučevanja na področju obogatene in navidezne resničnosti. Na fakulteti ga vodi prof. dr. Borut Likar. Projekt bo pripomogel k boljši realizaciji inovativnih in ekonomsko konkurenčnih rešitev s pomočjo vrhunske tehnološke opreme, izdelave vsebin in storitev ter zagotavljanjem uporabniške izkušnje. Tehnologije razširjene resničnosti (XR) predstavljajo nov, sodoben digitalen in interaktiven medij ter so v Evropi prepoznane kot ene izmed ključnih novih digitalnih tehnologij.

Marca 2023 so se projektni partnerji udeležili strokovnega študijskega obiska na Norveški univerzi znanosti in tehnologije (Trondheim), v okviru katerega so spoznali XR-mrežo (različni laboratoriji in oddelki, širok razpon raziskav in aplikacij), tematsko pestrih strokovnih predavanj ter se preizkusili v praktični uporabi XR tehnologij v laboratorijih Vizlab in IMTEL VR lab.

Na Gimnaziji Slovenske Konjice so v okviru projekta spomladi 2023 izvedli prvo izobraževanje v Sloveniji za bodoče mentorje XR tehnologij (XR Akademija). Udeleženci so pridobili potrebna znanja za poučevanje o uporabi XR tehnologij v izobraževanju in industriji ter uporabo programskih orodij Blender in Unity za razvoj 3D vsebin v navidezni in obogateni resničnosti. Mentorji so tako usposobljeni za posredovanje potrebnih znanj za poklice prihodnosti, kot so razvijalci 3D digitalnih dvojčkov, Metaversa, video iger ter aplikacij navidezne in obogatene resničnosti. Direktor podjetja Hashnet Tadej Slapnik je poudaril, da v projekt XR Akademije še sprejemajo interesente podjetij in organizacij ter posameznike, vsi pa so vabljeni tudi na prihodnja izobraževanja.

V prihodnjih mesecih sledijo pilotne izvedbe izobraževanj o XR tehnologijah v slovenskih šolah in podjetjih, na katerih bodo mentorji usposabljali dijake in zaposlene, ter vzpostavitev XR partnerstva.

Projekt je povezan tudi s študijskimi programi UP FM, zlasti s podiplomskim predmetom Management pametnih tehnologij. Obenem pa z dodiplomskimi predmeti, povezanimi z inoviranjem. Rezultati projekta bodo pripomogli k obogatitvi vsebin in širšemu znanju študentov.

V okviru projekta so nabavili več kosov vrhunske opreme, kot so:

- Visoko zmogljiv računalnik in telefon, ki sta potrebna za delo z XR opremo v realnem času in s omogočata polno izkoriščenost ostale opreme, kot so:

- Očala (Meta Quest Pro) na navidezno 3 dimenzionalno (3D) resničnost, ki omogoča popolnoma nov način dela, ustvarjanja in sodelovanja.

- Vrhunska očala za razširjeno resničnost (Microsoft Hololens2), s katerimi lahko 3D predmete postavimo v resnični svet. Zato so očala primerna za 3D vizualizacijo, aplikacije za strokovnjake na daljavo, simulacije in usposabljanje.

- 360 stopinjska kamera (Insta 360 X3 Ultimate ) za zajem multimedijskih XR vsebin.

- Haptična obleka (TactSuit X16), ki se nadene na gornji del telesa, ima 16 vibracijskih točk in je zasnovana za uporabo v navidezni resničnosti in igrah. Obleka se poveže z računalnikom ali drugo napravo prek Bluetooth povezave.

- 3D projektor za holograme (Holo65S). Opremljen je s hitro premikajočo se lopatico ventilatorja z LED lučkami za ustvarjanje 3D barvne video animacije. Prikazuje informacije, ki "lebdijo" v zraku in omogočijo realistično izkušnjo brez druge opreme, npr. 3D očal.

Vsa ta oprema se bo uporabljala za demonstracijske namene oz. seznanitev z najsodobnejšimi tehnologijami. Prav tako bo oprema na voljo za lastno inovativno delo študentov, saj bodo lahko svoje ideje realizirali s pomočjo omenjenih tehnologij. Tako bodo študenti pridobili vpogled v tehnologije, kar pomeni posledično pridobitev dodatnih, aktualnih kompetenc, boljše medsebojno sodelovanje različnih profilov v poslovnem življenju, saj govorijo isti jezik in razumejo zakonitosti tehnoloških, razvojno inovacijskih in poslovnih procesov iz več zornih kotov. Kot rezultat pa to pomeni njihovo večjo konkurenčnost in lažje uveljavljanje na trgu.

Vodilni partner projekta je ŠC Slovenske Konjice (vodja Jasmina Mihelak Zupančič). Ostali partnerji v projektu so Tehnološki park Ljubljana, Fakulteta za elektrotehniko (UL FE), Fakulteta za management (UP FM), Hashnet d.o.o., Unior d.d. (Zreče) ter Norwegian University of Science and Technology. Projekt traja od julija 2022 do konca aprila 2024.

Vas zanima več o podobnih vsebinah, ki jih izvajajo na magistrskih študijskih programih UP Fakultete za management? Želite študirati ob delu, brez šolnine? Več o študijskih programih tukaj.

dr. Peter Štrukelj, prof. dr. Borut Likar, UP FM