NOSTALGIJA: Tako je zgledalo koprsko pristanišče v preteklosti (FOTO)

Koper

Razstava ob 60 letnici Luke Koper bo še tri tedne na ogled v Muzejski galeriji Pokrajinskega muzeja Koper.

Upodobitev Kopra (1589)

Razstava Od Sv. Andreja do Sv. Katarine je nastala ob 60-letnici ustanovitve Pristanišča Koper kot predhodnici današnje Luke Koper, ki je bilo ustanovljeno 23. maja 1957. Naslov razstave predstavlja območje, ki ga je Luka zapolnila s svojim razvojem med mestom Koper (Sv. Andrej) na eni strani in Ankaranom (Sv. Katarini) na drugi strani Škocjanskega zatoka.

Pogled na gradnjo prvega priveza (1958)

Razstavo Od Sv. Andreja do Sv. Katarine si lahko ogledate do nedelje, 16. aprila, v Muzejski galeriji, Kidričeva ulica 23a, Koper.

Razstava predstavlja tri med seboj povezane sklope, ki predstavljajo življenjsko pot Pristanišča Koper oz. Luke Koper: vloga in pomen Kopra do prve polovice 20. stoletja, načrtovanje in gradnja Luke Koper (melioracija Škocjanskega zatoka, prvi privez 1957, izgradnja proge 1967, gradnja ostalih terminalov in Luka Koper kot Slovensko okno v svet s poudarkom na viziji za bodočnost.

Gradnja skladiščnih prostorov konec 50-ih let 20. stoletja

Luka Koper ni zgolj slovensko okno v svet. Z uvrstitvijo na Sredozemski in Baltsko–Jadranski koridor je koprskemu pristanišču vlogo evropskega prometnega vozlišča dodelila tudi Evropska unija.

Pred šestdesetimi leti se je razvoj pristanišča začel na severni obali Kopra in pri mandraču Sv. Andreja. Ob pridobivanju površin v smeri Škocjanskega zatoka sta v smeri morja nastala najprej prvi, nato pa še drugi pomol. Dokončno prostorsko ureditev je pristanišču začrtal državni prostorski načrt, ki luško območje na skrajnem severu zaključuje pred mandračem Sv. Katarine. Ta prostorski dokument je zagotovilo, da bo razvoj pristanišča tudi v prihodnje potekal v skladu z načeli trajnostnega razvoja in sobivanja z okoljem.

Gradnja prvega pomola, november 1971

Iz zgodovinskih dejstev, ki so prikazana v pričujoči razstavi, izhaja, da sta nastanek in razvoj pristanišča navdihovala vizija in pogum. Ta nauk iz zgodovine mora biti vodilo tudi v prihodnje.

Deli novico:

lucija |  04 .04. 2017 ob  09: 05
a se kdo še spominja Lucije v 60 letih,Portoroža....je bilo lepo
koper |  04 .04. 2017 ob  07: 11
itak,izgubili so Trst in so rabili svojo luko,in jo naredili z vsem možnim kar so skopali in pripeljali na tisoče novih ljudi od daleč in zdaj imamo...ekološko uničevanje ki traja že 50 let, še malo pa niti rib ne bo več ....
Pomorščak Splošne |  03 .04. 2017 ob  13: 41
Oh, da bi se Tito vrnil. Kar naenkrat sami norci na Obali in drugi še hujši prihajajo od vsepovsod. Ni čudno, da smo domačini morti di fame. Niti v trgovino ne moreš it s poštenim denarjem. Tujci so prišli trenirat KOMAndiranje k nam. Kdo jih bo ustavil?
Eko |  03 .04. 2017 ob  12: 53
Zdaj vidim, da je del Kopra razpadal že v 50ih letih.....in hopa cupa, tisti razpadajoči objekti so še zmeraj tam! Izgleda, da so jih gradili že stari Rimljani :s
luka luki grize rep |  03 .04. 2017 ob  11: 22
-2
Proklet dan kad ste bacili prvu lopatu betona u more!
Najlepsi deo obale dela nekaj milionov dobicka.