NLB SEDAJ V POLNI IZVEDBI: Imenovali štiri nove nadzornike

Slovenija

SDH je v imenu države na današnji skupščini NLB imenoval štiri nove nadzornike. To so postali David Kastelic, Alexander Bayr, David Eric Simon in Matjaž Titan. Skupščina je odobrila tudi izplačilo dividend v višini nekaj manj kot 44 milijonov evrov, kar se bo zgodilo prvič po letu 2009.

Nadzorniki NLB so ob novoimenovanih še Primož Karpe, Sergeja Slapničar, Uroš Ivanc, Laszlo Urban in Andreas Klingen. Tit Andrej Erker je dan pred skupščino odstopil s položaja iz osebnih razlogov, tako da so danes imenovali štiri nove in devetčlanski nadzorni svet je s tem popolnjen, so sporočili iz Slovenskega državnega holdinga (SDH).

Novi nadzorniki NLB so David Kastelic, prvi mož Zavarovalnice Maribor, Alexander Bayr, ki je v preteklosti vodil Bawag banko Slovenija, sedaj pa opravlja delo direktorja prodaje v družbi Bawag na Dunaju, David Eric Simon z izkušnjami finančnega prestrukturiranja in svetovanja, ki trenutno opravlja funkcijo predsednika nadzornega sveta družbe Jihlavan, in Matjaž Titan, nekdanji pravnik na KDD in samostojni svetovalec, ki sedaj sodeluje v okviru skupine National User Group pri Banki Slovenije.

Pridobiti morajo še licenco bančnega regulatorja

Mandat jim je začel teči z današnjim dnem, pridobiti pa morajo še licenco bančnega regulatorja, in sicer Evropske centralne banke v sodelovanju z Banko Slovenije. Če je ne bi dobili, bi se začel postopek za odpoklic, kar je viselo v zraku pri februarja imenovanih nadzornikih NLB.

Iskanje novih nadzornikov največje banke v državi, ki je tik pred postopkom privatizacije, se je namreč začelo po aprilskem odstopu Janka Gedriha, Antona Ribnikarja in Antona Macuha. Med razlogi za odstop so navedli diskreditacije in diskvalifikacije, potem ko se je odprlo vprašanje njihove primernosti ter ugibanja, ali bodo dobili dovoljenje regulatorja za opravljanje te funkcije.

Kadrovska komisija SDH predlagala osem kandidatov

Skupščina NLB je odločila tudi, kako se bo porabil lanski bilančni dobiček v višini 125,4 milijona evrov. Za dividende bo namenila 43,8 milijona evrov oz. 2,194 evra bruto na delnico, preostali pa bo ostal nerazporejen, so prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz NLB.

Kot so zagotovili v SDH, je njihova kadrovska komisija v tokratnem postopku predlagala osem kandidatov, SDH pa je njihove prijave poslal NLB v dodatno preveritev. Strokovne službe NLB so opravile svojo t.i. fit and proper oceno, torej splošno primernost in moralno integriteto, in oblikovale seznam štirih kandidatov, ki po internih merilih NLB izpolnjujejo pogoje za imenovanje, so še navedli v SDH.

SDH je podelil tudi razrešnici nadzornemu svetu in upravi. Slednjo od začetka julija sestavljajo Blaž Brodnjak kot predsednik in člani Andreas Burkhardt, Archibald Kremser ter Laszlo Pelle.

Snuje se nova strategija banke

Ta snuje novo strategijo banke, katere osnova je po Brodnjakovih besedah to, da "bodo možgani te institucije ostali v Ljubljani". NLB bo povečevala učinkovitost, kar pomeni, da bo čez pet let zaposlenih v banki približno 20 odstotkov manj. Nadzorni svet naj bi jo potrdil še ta mesec.

Pred lastniki NLB pa je njena delna privatizacija, ki se bo izvršila prek javne ponudbe delnic (IPO). Ta se bo predvidoma začela jeseni. Pred tem naj bi se odvile predstavitve investitorjem, pri čemer so poletne zaradi negotovosti na finančnih trgih po odločitvi Britancev za izstop iz EU preložene.

SDH čaka naslednika Dušana Mramorja

SDH je medtem sklenila prenovo strategije upravljanja z državnim premoženjem, ki pa po odstopu Dušana Mramorja s funkcije ministra za finance čaka njegovega naslednika. Ker strategije po zakonu o SDH ni mogoče dopolnjevati, bo treba sprejeti nov dokument, kar pomeni, da bodo odprta vsa njena določila, izpostavlja Delo.

Zanimanje za ponovni vstop v lastništvo NLB je že pokazala Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD). S sodelovanjem v načrtovani IPO bi se namreč EBRD spet vrnil v lastništvo največje slovenske banke, iz katerega je izstopila julija 2008.

V strategiji za NLB - skupaj z naložbami države v Petrolu, Savi, Savi Re in Krki - velja omejitev koncentracije oz. določilo, da nihče drug ne sme preseči lastniškega deleža države, kar nekateri opredeljujejo kot oviro pri privatizaciji NLB, ki jo mora država izpeljati do konca prihodnjega leta. Zanjo je sicer predvideno, da država v banki ohrani kontrolni delež.

Deli novico:

ZADOVOLJEN |  04 .08. 2016 ob  23: 30
KONČNO JE BANKA NAŠA