Najdražje nepremičnine imamo na Obali!

Istra

Istra bo v kratkem (z vstopom Hrvaške v EU) ponovno enovito območje. Nepremičninski trg se bo odprl, kraj bivanja pa ne bo več bistvenega pomena. Glede na to, da živimo na območju stičiša treh držav, smo preverili kje so najcenejše nepremičnine. V Sloveniji, Italiji, ali na Hrvaškem.

gradnja

Kot osnovo za primerjavo smo vzeli ceno kvadratnega metra novogradnje, in sicer minimalno ceno po kateri lahko kupimo kvadratni meter stanovanja, pa tudi povprečno ceno, ki je najbližja prodajni. Maksimalnih cen nismo vzeli kot pmerilo, ker zgornje meje takorekoč ni.

Na Hrvaškem za polovico cene

Cene nepremičnin so še vedno daleč najnižje na Hrvaškem. Kvadrtni meter novogradnje je tam na voljo že za 1100 evrov, čeprav se povprečna cena giblje okrog 1500 evrov.

Cene so v primerjavi s Slovenskimi in Italijanskimi skoraj za polovico nižje, ko bo po njih največ povpraševanja (s padcem meje) pa se bodo cene najbrž občutno dvignile, po drugi strani bo naš trg doživel manjši pretres oziroma znižanje cen zaradi nove konkurence.

Najvišje cene pri nas

Zanimivo, da ne glede na to, da imamo slabši standard in kupno moč kot Italijani, so nepremičnine pri nas dražje. Razlog je predvsem v tem, da mnogi želijo stanovanje ali vikend na Obali, ta pa je geografsko zelo omejena, to je tudi napihnilo cene, ki se v Sloveniji lahko primerjajo samo s tistimi v prestolnici.

V obalnih občinah tako ni na voljo novih stanovanj, ki bi se prodajala za manj kot 2200 evrov na kvadratni meter, sicer pa je povrpečna cena kar 2800 evrov z kvadratni meter.

V Italiji malenkost ceneje kot pri nas

V Italiji oziroma na območju Trsta kvadratni meter novega stanovanja ni mogoče dobiti pod 2200 evrov, sicer se povprečne cene gibljejo okrog 2600 evrov. Čeprav imajo Italijani v povprečju za skoraj 30 odstotkov višje plače, lahko kljub temu stanovanje dobijo za manj denarja. 

info grafik

Kakšni so trendi?

S padcem meje med Slovenijo in Hrvaško bo zagotovo veliko število slovenskih družin kupilo nepremičnine pri naših južnih sosedih. Nekateri to počnejo že sedaj, vendar to pomeni vsakodnevno prečkanje državne meje, še posebno je to moteče v času poletnih špic, ko je za vstop ali izstop iz države potrebno čakati tudi po nekaj ur.

Vsekakor pa se nakup nepremičnine na Hrvaškem izplača, saj lahko za stanovanje v velikosti 70 kvadratnih metrov prihranimo tudi do 80 tisoč evrov. Pri odločanju za nakup sicer ni pomembna zgolj cena stanovanja, pred nakupov tuji državi pa se je dobro pozanimati o tem koliko je mesečnih stroškov. Tako v Italiji kot Hrvaškem namreč plačujejo višje položnice za elektriko. 

Deli novico: