Nagradili drzne ideje natečaja "Skladišča soli v 21. stoletju"

Piran

Včeraj je v skladišču Monfort v Portorožu potekala slavnostna podelitev nagrad trem najboljšim idejam za pridobitev variantnih rešitev urejanja območja skladišč soli. Komisija je izmed 29 idej izbrala tri, ki jih je ocenila kot najustreznejše, ter odločila, da se podelijo tri nagrade, in sicer za celovitost, drznost in trajnost. Piranski župan Peter Bossman je tri vrednostne čeke v višini 500 evrov izročil avtorjem treh idej, in sicer Boštjanu Vodi, Tomažu Schleglu in Romani Kačič/Mattiasu Lidnu.

 

Prireditve se je udeležilo veliko število ljudi. Zbrane je nagovoril piranski župan Peter Bossman in dejal, da je to dokaz, da ljudi zanima prihodnost tega območja, "ki mora biti naša priložnost in ne breme". Dogodek so popestrili "Trio Monfort", kot so se glasbeniki Jure Lesar, Luka Mrdakovič in Simon Omahen poimenovali za ta dogodek, ter člani turističnega društva Taperin iz Sečovelj in Solinarska družina.

Boštjan Voda, Tomaž Schlegl, Romana Kačič in Mattias Lidén so avtorji nagrajenih idej natečaja "Skladišča soli v 21. stoletju"

"Z željo po najustreznejši ureditvi obeh skladišč in širše okolice se je Občina Piran odločila, da k razmisleku o prihodnji rabi skladišč in razvoju širšega prostora povabi kar najširši krog prebivalk in prebivalcev občine Piran, Slovenske obale in tudi širšega slovenskega prostora, saj nas je zanimalo, kako vidijo prihodnost tega območja prebivalci oziroma tisti, ki jih ta prostor kakorkoli zadeva," natečaj opisujejo na Občini Piran.

Vključitev kar najširšega kroga javnosti in vzpostavitev javnega diskurza bi po mnenju Občine Piran privedla do boljših izhodišč za nadaljnje postopke, vse do zaključne faze – revitalizacije območja.

Spomnimo, da je maja 2013 Občina Piran objavila razpis za izbor variantnih rešitev za območje skladišč soli. Razpis je bil namenjen iskanju in spodbujanju idej o vsebinah, ki bi jih negovali v poslopjih skladišč, parku in na območju ob cesti, želeli pa smo pridobiti tudi predloge o uporabi obale in morju ob skladiščih.

Ideje je izbirala komisija v sestavi: vodja Hotela Tartini Andreja Frelih (predsednica komisije), župan Občine Piran Peter Bossman, podžupan Občine Piran Bruno Fonda, občinski svetnik in predsednik KS Portorož Slavko Ivančič, občinska svetnica Jožica Lovrec Purić, vodja Urada za gospodarstvo in turizem Občine Piran Ljubo Bertok in občan Janez Sterle.

Občina prejela 29 idej

Do konca razpisa je na Občino Piran prispelo 29 idej. Komisija je izbrala najboljših enajst, ki so bile v skladiščih soli tudi javno predstavljene. Nato je izmed ter izbrala tri najbolj zanimive ter sprejela usmeritve za nadaljnje urejanje, ki so: skladišča je treba ohraniti takšna, kot so, s čim manj posegi, nesprejemljive dejavnosti so parkiranje v skladiščih in pristajanje velikih potniških ladij, rdeča nit vseh ureditev je sol, nujni so pozitivni učinki za lokalno prebivalstvo, razvijati je treba potencial območja, kjer se srečujeta turizem in kultura – povezovalni element med Piranom in Portorožem, razvijati je treba dejavnosti, kot so: kultura, šport, prireditve ipd.

Občina Piran bo spomladi v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije izvedla javni, mednarodni arhitekturno-krajinski natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za Območje skladišč soli Portorož. Člani komisije so soglašali, da se pred natečajem izvedejo delavnice, ki naj bi obravnavale široke, še vedno odprte teme, o čemer bo zainteresirana javnost pravočasno obveščena.

Deli novico:

fric |  13 .01. 2014 ob  11: 50
Kaj se tu ni dalo dodati slike takih idej?
Portorož |  10 .01. 2014 ob  14: 44
Samo pri nas so lahko napol podrta skladišča zavarovana, podret to siganijo in na njihovem mestu nasut prodnato plažo.
geđo |  10 .01. 2014 ob  14: 30
Čestitke za komisijo. Strokovnost je na višku.