NA SOJENJU ZA POMOČ PRI UMORU ZASLIŠAN PATOLOG: Meni, da je večja verjetnost, da je bil storilec vešč z orožjem

Kronika

Na ptujskem sodišču se je z zaslišanjem prič nadaljevalo sojenje Kristijanu Slodnjaku, ki mu tožilstvo očita pomoč pri kaznivem dejanju umora Andreja Kirbiša februarja lani v Mostju v občini Juršinci. Med drugim je bil na sodišče vabljen izvedenec sodne medicine Tomaž Zupanc, ki je na Inštitutu za sodno medicino opravil obdukcijo umorjenega.

Foto: Mariborinfo

Kot je pojasnil Zupanc, je bil neposredni vzrok za Kirbiševo smrt poškodba srca in aorte, kar je bilo posledica strela. V umorjenega je za zdaj še vedno neznani storilec izstrelil tri naboje, na obdukciji pa je patologom uspelo odkriti štiri rane, saj je eden od nabojev iz telesa tudi izstopil.

Prav to, da so patologi v truplu našli le dve, namesto treh zrnc, problematizira obramba, ki tožilstvu očita, da zaradi izginulega tretjega ni mogoče z gotovostjo zatrjevati, da je šlo za isti naboj in torej samo enega strelca. Izvedenec sicer meni, da je iz načina streljanja mogoče sklepati, da je bil storilec samo eden, saj bi sicer morala dva ali več streljati s povsem enakega položaja.

Prav tako Zupanc meni, da je večja verjetnost, da je bil storilec vešč z orožjem, saj je v nekaj sekundah izstrelil tri naboje, ko je opravil svoje, pa je prekinil s streljanjem. Po njegovem mnenju bi nekdo, ki takega početja ni vešč najverjetneje v celoti izpraznil pištolo.

Glede sledi streliva na rokah umorjenega ni mogel povedati nič, saj da nima podatka, na katerem delu rok so jih v preiskavi odkrili. Čeprav se je zavedal, da obrambo to zanima predvsem zaradi podatka, ali je morda tudi žrtev imela v času napada pri sebi orožje, pa ga je pozneje kdo odnesel, je dejal, da težko sklepa brez vseh informacij.

Morda bi lahko, če bi bil o tem povprašan, kaj več ugotovil z analizo oblačil umorjenega, ki pa na njihov inštitut niso prispela, saj so jih zasegli mariborski kriminalisti in dostavili sodišču.

V nadaljevanju je sodni senat pod vodstvom sodnice Bernarde Galun zaslišal policista, ki je sicer Slodnjakov znanec, ker je v njegovem podjetju Slofin vsako leto urejal zavarovanja. Kot je dejal, kakšnih drugih tesnih druženj med njima ni bilo, kadar pa sta se srečala, sta šla na kavo.

Omenjenega je tožilstvo vabilo, ker je bil dan po krvavem obračunu pri Slodnjaku, kjer je, kot je povedal, bil dogovorjen za podaljšanje zavarovanja. Ko je prišel, sta pred poslovnimi prostori spila kavo in pokadila cigaret, v pogovoru pa ga je Slodnjak spraševal, če morda ve, kaj se je prejšnji večer dogajalo v Mostju.

Policistu se spraševanje ni zdelo nenavadno, saj se v tako majhnem okolju novice hitro širijo in bi ga kot policista to verjetno vprašal vsak, vendar je tudi sam šele pozneje o umoru izvedel iz medijev.

Policist je še potrdil, da se je s Slodnjakom na kavi dobil tudi po dogodku, saj da je bil ta na svobodi in ni videl razloga, da se z njim ne bi smel pogovarjati. Sam ga je vprašal, ali je bil res vpleten v dogodek, Slodnjak pa ga o omenjeni zadevi takrat ni ničesar spraševal. Mu je pa govoril o nekih grožnjah, vendar ni povedal nobenih imen, je še zatrdil policist.

Kirbišev prijatelj iz otroških let je sodišču povedal, da mu je pred dogodkom pomagal pri prenovi stanovanja v Kidričevem. Takrat mu je Kirbiš potožil o težavah, ker da ne more dobiti nazaj nekega denarja, ki ga je posodil, vendar mu o tem, za kakšen denar gre, ni govoril. Tudi zaradi tega je nadaljevanje prenove stanovanja preložil, sicer pa o domnevnih sumljivih poslih umorjenega priča ni vedela povedati ničesar.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija