Na paradi ponosa prvič tudi slovenski tovornjak

Svet

V Berlinu že ves teden potekajo številni dogodki, ki podpirajo odprtost in strpnost do LGBT skupnosti. Na sobotni parada ponosa, poimenovani CSD (Christopher Street Day), ki velja za vrhunec praznovanja z milijonsko udeležbo, bo letos prvič tudi slovenski tovornjak, nekakšen premičen oder.

CSD, poimenovan po newyorški cesti, kjer se je leta 1969 zgodil znameniti stonewallski upor LGBT skupnosti proti policijskemu nasilju, je dogodek, ki v Berlinu poteka že od leta 1979. Začne se na aveniji Kurfürstendamm in konča pri Brandenburških vratih.

Slovenija se s svojim vozilom na CSD predstavlja prvič. "V Berlinu živi precej predstavnikov slovenske LGBT skupnosti. Pogovarjali smo se, kako po marčevskem glasovanju v DZ, kjer je bila sprejeta sprememba zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, pustiti vtis v mestu. Padla je ideja o tovornjaku na CSD in takoj smo šli v akcijo," je za STA povedala slovenska veleposlanica v Nemčiji Marta Kos Marko.

Sodelujejo tudi veleposlaništva

Na paradi bodo poleg številnih organizacij in korporacij s svojimi vozili sodelovala tudi nekatera veleposlaništva. Kot je poudarila veleposlanica, je marčevska sprememba zakona, ki izenačuje pravice heteroseksualnih in istospolnih parov, v Berlinu naletela na veliko odobravanje. Slovenija je obveljala za odprto, strpno državo. CSD bo v soboto z nagovorom odprl berlinski župan Michael Müller, takoj za njim pa bo množico pozdravila Marta Kos Marko.

Pri slovenski udeležbi sta poleg veleposlaništva finančno sodelovali tudi agencija Spirit in ljubljanska mestna občina. Na tovornjaku bo z drugimi poplesaval tudi ljubljanski zmajček. CSD je kombinacija politične manifestacije in zabave z veliko legitimnostjo, pravi veleposlanica.

Parado spremlja vrsta pravil. Pravila za udeležbo s tovornjakom so izpisana kar na sedmih listih. Slovensko vozilo sprejme 70 udeležencev. Med njimi bodo DJ-ji Mak Podlesnik, Janoš Tekavčič in Alja Knez, ki bodo v svoje mikse vključili tudi Avsenike. Glavna naloga sodelujočih na tovornjaku je komunikacija z občinstvom in širjenje slogana Vsi smo različni, vsi smo enaki.

 

Deli novico:

SoVraG |  26 .06. 2015 ob  12: 28
Spodnji komentator najvecji pedercek
Suar |  25 .06. 2015 ob  23: 31
-1
"Bravo" ljevi pederizatori Slovenije...