LETO 2015 V ZNAMENJU SPOROV: Hrvaška z vsemi silami v izstop iz arbitraže

Piran

Slovenija in Hrvaška sta v letu 2015 pričakovali končno odločitev arbitražnega sodišča glede njune meje. A namesto tega je izbruhnila prisluškovalna afera, v katero sta se ujela slovenska agentka in arbiter, kar je Hrvaška izkoristila za enostranski izstop iz procesa. To je znova zapletlo odnose med državama in odložilo odločitev sodišča.

Glede na napovedi in pričakovanja v lanskem letu, potem ko sta državi v Haagu pred arbitražnim sodiščem v sestavi Gilberta Guillauma, Vaughana Lowea, Bruna Simme, Jerneja Sekolca in Budislava Vukasa junija 2014 opravili ustno obravnavo, predvidoma njun zadnji aktivni doprinos v postopku, se je končna odločba pričakovala "v prvi polovici leta 2015".

Določili bi potek celotne meje

Arbitražno sodišče je 10. julija v sporočilu za javnost napovedalo, da bo po treh letih dela končno odločitev sporočilo sredi letošnjega decembra.

V skladu z arbitražnim sporazumom, ki sta ga Slovenija in Hrvaška sklenili leta 2009, bi moralo sodišče z uporabo mednarodnopravnih načel določiti potek celotne meje med državama, v skladu z načeli mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in pravičnosti pa določiti še stik Slovenije z odprtim morjem in režime za uporabo relevantnih morskih območij.

A že dvanajst dni kasneje so vsi načrti padli v vodo, Slovenija in Hrvaška pa sta se znova znašli v spirali nezaupanja in poslabševanja odnosov, kakršna je bila značilna praktično za celotno obdobje do sklenitve arbitražnega sporazuma.

22. julija v medije pricurljajo prisluhi

Hrvaški Večernji list je 22. julija objavil prisluhe telefonskih pogovorov med arbitrom iz Slovenije Sekolcem in slovensko agentko pred arbitražnim sodiščem Simono Drenik. Sekolec jo je obveščal o pogovorih z ostalimi arbitri in med drugim nakazal, da bo Slovenija dobila tako želeni stik z odprtim morjem.

Medtem ko se v Sloveniji šokirana politika še ni pravzaprav dobro zavedla, kaj se dogaja, je hrvaška politika hitro začela postopke za umik iz arbitraže zaradi - kot so to videli v Zagrebu - slovenskega goljufanja.

Sabor potrdil namero vlade

Že teden dni kasneje je hrvaški sabor potrdil namero vlade premierja Zorana Milanovića, da začnejo postopek za prekinitev arbitražnega sporazuma, ker da je Slovenija bistveno kršila njegove določbe. Poleg tega naj bi Sekolec po oceni Zagreba nepovratno kompromitiral celoten postopek, ker da je v sodni spis naknadno vnašal dokumente.

Hrvaška je sprožila postopek odstopa od arbitražnega sporazuma v skladu z določili dunajske konvencije o pravu mednarodnih pogodb. Čeprav mednarodni pravniki menijo, da bo odstop od dvostranskega sporazuma brez soglasja Slovenije težko dosegla, saj že arbitražni sporazum določa rešitve (izbirna pravila Stalnega arbitražnega sodišča predvidevajo menjavo kompromitiranega arbitra), so v Zagrebu s tem prekinili vsakršno sodelovanje s Haagom. Za Hrvaško je zgodba z arbitražo končana.

Hrvati so umaknili svoji agentki, odstopil je tudi arbiter Vukas, ki je nato hitel pojasnjevati, da je bil hrvaški odhod iz arbitraže nuja, saj bi sicer Hrvaški odvzeli del ozemeljskih voda.

Prisluhi so se pač pojavili v medijih

To je podkrepilo sume, da je šla Hrvaška v kompromitacijo sodišča načrtno, saj so bili prisluhi narejeni že konec leta 2014, objavili pa so jih šele čez pol leta. Uradni Zagreb sicer zanika vsakršno avtorstvo prisluhov in se s tem pravzaprav ne ukvarja; prisluhi so se pač "pojavili" v medijih.

Drenikova in Sekolec sta dan po izbruhu afere odstopila, to pa je pomenilo, da je morala Slovenija izbrati novega predstavnika v tribunalu.

Zamenjave za Sekolca ni bilo

A tudi na tej fronti slovenski politiki ni šlo vse po načrtih. 28. julija je vlada v Ljubljani izbrala predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama. To je bilo pospremljeno z navdušenjem, češ da gre za vrhunskega, predvsem pa nepristranskega strokovnjaka, a vsega pet dni kasneje je Abraham odstopil. Kot je navedel, zato ker je upal, da bo njegovo imenovanje pomagalo pri vzpostavitvi zaupanja med strankama in v arbitražno sodišče.

Vmes se bodo odnosi med Slovenijo in Hrvaško verjetno odvijali po ustaljeni praksi vzponov in padcev, tudi zaostrovanj. To je navsezadnje pokazala tudi migrantska kriza in postavljanje žice na slovenski strani meje.

Šok in zadrega slovenske politike sta bila popolna. Slovenija se je zatem odločila, da imenovanje svojega arbitra prepusti predsedniku arbitražnega sodišča Guillaumu.

Se je pa vmes slovenska politika le konsolidirala in začela dosledno zavračati hrvaška stališča ter vztrajati, da bi se moral arbitražni postopek zaključiti, saj da alternative ni. Dokaj odločno jo pri tem podpira Evropska komisija, na strani Slovenije naj bi bilo tudi "več držav EU".

Hrvaška prekinila stike s sodiščem

Ker je Hrvaška prekinila stike s sodiščem, tudi ni izpolnila naloge imenovanja naslednika Vukasa, zato je Guillaume izbiral dva nova arbitra. 25. septembra je sodišče sporočilo, da bo položaj slovenskega člana sodišča zasedel Norvežan Rolf Fife, hrvaškega pa Švicar Nicolas Michel.

Sodišče je s tem spet v polni postavi, a še vedno ni povsem jasno, ali bo dokončalo delo in izdalo sodbo ali pa bo prisluhnilo hrvaškim zahtevam po samoukinitvi. Več glede te dileme naj bi bilo znanega po prihodnjem marcu, ko namerava sodišče opraviti zaslišanje obeh strank, ki ju je zaprosilo tudi še za dodatno gradivo. Hrvaški je dalo rok do 15. januarja, Sloveniji pa do 26. februarja 2016.

 

Slovenija bo s sodiščem še sodelovala

Slovensko zunanje ministrstvo zagotavlja, da bo Slovenija postavljeni rok spoštovala in s sodiščem še naprej v celoti sodelovala. Hrvaška pa na drugi strani poziva sodišča ne komentira. V Zagrebu vseskozi poudarjajo le, da jih zadeva ne zanima več, saj so iz procesa izstopili. Nesodelovanje Hrvaške sicer ne bi smelo imeti posledic za sam proces.

Sodišče za zdaj vendarle kaže več znakov, da želi dokončati poverjeno mu nalogo. A na koncu bo ključno, kako prepričati Hrvaško v spoštovanje odločitve. Ni izključeno, da bo na koncu potrebna še ena sodna odločitev o tem, ali odločitev arbitražnega sodišča velja. Vsekakor bo zadeva trajala še precej časa. Morda celo še nekaj let.

 

Deli novico:

borisov podpornik |  20 .12. 2015 ob  19: 37
Klemenčič ni popustil zbornici in ni razrešil notarke Polke Bošković
Notarska zbornica ji očita hujše kršitve
14. december 2015 ob 15:34,
zadnji poseg: 17. december 2015 ob 13:44
Koper/Ljubljana - MMC RTV SLO/Televizija Slovenija

Ministrstvo za pravosodje je ustavilo postopek za razrešitev koprske notarke Polke Bošković. Postopek je ministru predlagala notarska zbornica, ker meni, da sta funkciji notarke in mestne svetnice nezdružljivi.

Zbornica ob tem Boškovićevi očita tudi, da naj bi opravljala posle, ki niso združljivi z ugledom in neoporečnostjo notarskega poklica. Vendar minister Klemenčič po drugi strani ugotavlja, da za razrešitev ni razlogov.

Zakon o notariatu namreč predvideva razrešitev notarja, ko ta sprejme plačano službo ali funkcijo, ne pa tudi takrat, "ko služba oziroma funkcija ni plačana, kot velja v primeru nepoklicnega opravljanja funkcije občinskega svetnika", pojasnjujejo na ministrstvu

Zbornica za krnitev ugleda nima argumentov
Notarska zbornica je v predlogu za razrešitev Boškovičeve navajala, da notarjem ni dovoljeno opravljanje poslov, ki so nezdružljivi z ugledom in neoporečnostjo, ki ju zahteva opravljanje notarskega poklica ali zaradi katerih bi lahko bilo okrnjeno zaupanje v notarjevo nepristranskost in verodostojnost pri njem izdanih listin.

Klemenčič ugotavlja, da zbornica "ni ne navedla ne konkretizirala in ne dokazala obstoja poslov, ki naj bi jih notarka opravljala in ki naj bi bili nezdružljivi z ugledom in neoporečnostjo, ki ju zahteva opravljanje notariata ali zaradi katerih bi bilo lahko okrnjeno zaupanje v notarjevo nepristranskost in verodostojnost".

Boškovičeva: "Vsaj minister ni podlegel vplivom"
"Vesela sem, da je vsaj pri ministru prevladala strokovnost in ni podlegel vplivom lokalne politike, tako kot je vodstvo zbornice," se je na sklep ministrstva za TV Slovenija odzvala Polka Bošković. Pravi, da se je izkazalo vse, kar je ves čas trdila, to je "da funkciji nista nezdružljivi. To so ugotovili tudi ugledni pravni strokovnjaki."

Boškovičeva se še vedno sprašuje: "Ali je naključje, da je zbornica predlagala mojo razrešitev kmalu po tem, ko je koprski župan ob dogajanju z obalnim zavetiščem za živali, v katerega sem se vključila kot občinska svetnica, izjavil, da bo zoper mene uporabil vsa sredstva?"

Ob predlogu ministru za razrešitev septembra letos je zbornica presodila, da so kršitve Boškovičeve tako hude, da terjajo takojšnjo razrešitev. Da je Boškovićeva že eno leto mestna svetnica, so, kot so navajali, izvedeli "iz medijev in od strank".

Minister Klemenčič je zbornici nato 14. oktobra predlagal uvedbo disciplinskega postopka zoper Boškovičevo, če meni, da obstaja sum hujših kršitev, vendar ga zbornica do danes ni sprožila.

"Kaj pa naj najdejo v disciplinskem postopku, česar ni ugotovil že minister? Ne procesno ne vsebinsko ni podlage za uvedbo kakršnega koli disciplinskega postopka. Če pa ga bodo uvedli, bom nemudoma zahtevala njegovo ustavitev," napoveduje Boškovićeva.

»Sklepa ministra za pravosodje, s katerim je ustavil postopek razrešitve notarke Polke Bošković v tej fazi ne moremo komentirati. Odločitev in stališče Notarske zbornice Slovenije bomo zavzeli po natančni proučitvi sklepa in vseh dejstev ter o tem obvestili vse vpletene in javnost«, odgovarjajo na notarski zbornici.
Eugenija Carl, TV Slovenija
Prijavi napako
Najboljše |  16 .12. 2015 ob  22: 17
da vas damo v upravljanje Monte negru. Glavno mesto Peroj že imatein MN že ima euro ,HR pač ne
@ @Torej |  10 .12. 2015 ob  09: 15
In katere so te "ostale barve"? Se mi zdi, da je tudi to zelo ofucan in pomensko izpraznjen termin - prihaja pa ponavadi vedno od kake od etabliranih "barv", ki je pač v iskanju novih PR-prijemov, kako obdržati (ali kako osvojiti) oblast (ali se vsaj ohraniti v oblastnih razmerjih).
@Torej |  10 .12. 2015 ob  00: 38
tvoje povprečje ni nobeno povprečje, ampak samo butasto razumevanje zgodovine skozi oči , ki vidijo samo rdečo in črno barvo.
Janša, domobrančki in naši liberalni levičarji niso nič drugega, kot razvajeni sinovi partijskih veljakov, ki prosto razpolagajo z Istro in njenimi dobrinami.
Če bi videl tudi ostale barve, bi mogoče uvidel, da je svet seže mnogo dlje od hribov okoli Blatnega Dola.
Torej, če povzamem povprečje komentatorjev spodaj: |  09 .12. 2015 ob  20: 00
-1
Janša in njegovi domobrančki naj že enkrat končno vzpostavijo enotno Istro in jo razmejijo od okolice ...
Narobe svet!..
@pjero | danes ob 16:42 |  09 .12. 2015 ob  16: 44
Najbolje bi bilo, da bi Zlovenci zgubili kar celo, tako bi bila Istra končno ozemeljsko enotna in enovita!
pjero |  09 .12. 2015 ob  16: 42
Vsega kar se lotijo rdeči politični diletanti zajebejo do skrajnosti. Slovensko ozemlje že 70 let izgubljamo kos, za kosom. Vedno manj ga je. Taka dejanja naših rdečih diletantov pa Hrvatje s pridom izkoriščajo že celi 70 let. Toliko kot smo mi izgubili so oni pridobili. Nič jih ne obsojam, še več občudujem jih. Tisoče kilometrov obale imajo in borijo se za polovico piranskega zaliva. Mi jo premoremo 40 kilometrov in pustimo, da jo bomo zaradi starih, senilnih, političnih, rdečih idiotov še nekaj izgubili.
hrčki kot hrčki |  09 .12. 2015 ob  16: 15
lol, kaj druzga kot spore pa sploh obvladajo hrčki? z njimi pa res ni nobena umetnost bit v sporu. Z vsemi sosedi so v ognju. Za dogovore bodo zreli čez 120 let. ČE!
@itak |  09 .12. 2015 ob  15: 47
-1
Evropa pa se požvižga na SLO in HR, torej, kdo je bolj pameten?!
itak |  09 .12. 2015 ob  15: 40
Hrvati se požvižgajo na Evropo in ves svet. Pomembni so edino sami sebi.
@@istrijan | danes ob 13:42 |  09 .12. 2015 ob  14: 10
Vemo, vemo, vsaj mi pravi Ištrijani, odgovor je NIKJER. To seveda velja znotraj Istre. Zunanji rob Istre bi pa moral dobiti mejo!
@istrijan |  09 .12. 2015 ob  13: 42
-1
Saj se trudimo da bi potegnili črto ........ ampak ne vemo kje!
1