KURJENJE PRVOMAJSKIH KRESOV: "Kresovanje ni sežig vseh smeti, ki so se nabrale skozi leto"  

Koper

Kresove po Sloveniji tradicionalno prižigamo 30. aprila, na predvečer 1. maja, praznika dela. Da bo za dobro voljo in druženje dobro poskrbljeno, ni dvoma. Kako pa bo poskrbljeno za varnost obiskovalcev, predvsem za požarno varnost, ki je na prireditvi s kresovanjem ključna? "Kot vsako leto bomo izvajali požarno stražo na kresovanju na Markovcu," so povedali v Gasilski brigadi Koper. In kakšni so varnostni ukrepi? 

Kot je pojasnil Erik Markovič, vodja gasilske preventive JZ Gasilske brigade Koper, kurjenja prvomajskih kresov ni potrebno predhodno priglasiti, mora pa biti na javnih prireditvah s kresovanjem organizirana požarna straža, ki jo lahko opravljajo le gasilci.

V PGD Izola pravijo, da do sedaj še ni nihče stopil v kontakt z njimi glede kresovanja, prav tako še niso bili obveščeni o nobeni javni prireditvi, ki bi potrebovala izvajanje požarne straže. Kot vsako leto bo dežurna ekipa izvajala preventivne obhode po njihovem požarnem okolišu. "Vsekakor pa bomo javnost pravočasno obveščali o napotkih za varno kresovanje tudi prek socialnih omrežij," zagotavlja Tomaž Slavec, poveljnik PGD Izola.

Pripravljeni so tudi v PGD Piran, kjer občane, ki bodo zakurili kresove, pozivajo k varnemu in pazljivemu ravnanju. "Poudarili bi še, da kresovanje ni sežig vseh smeti, ki so se skozi leto nabrale," pravi Peter Ventin, poveljnik PGD Piran.

Pri kurjenju kresov je pomembno predvsem, da je kurišče dovolj oddaljeno. "Kurišče mora biti najmanj 10 metrov oddaljeno od dreves, najmanj 50 metrov od gozda, javnih objektov, stanovanjskih hiš in javnih cest in najmanj 100 metrov od večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo požarno nevarne snovi."

Kurišče mora biti obdano z negorljivim materialom (npr. s kamni). Območje okoli kurišča mora biti očiščeno vseh gorljivih snovi (npr. trave) in pod stalnim nadzorom polnoletne osebe. Po končanem kurjenju je potrebno ogenj popolnoma pogasiti. V neposredni bližini kurišča je potrebno imeti gasilni aparat, vedro vode ali drugo gasilno sredstvo za primer požara. 

Kaj lahko kurimo oziroma kaj ne smemo kuriti?

Kuriti se sme zgolj nenevarne naravne materiale, prepovedano pa je uporabljati vnetljive ali eksplozivne snovi in oksidativne snovi.

Kdaj je kurjenje prepovedano?

"V primeru močnejšega vetra (npr. burje) ne smemo začeti kuriti oziroma moramo kurjenje takoj prekiniti. Ob povprečni hitrosti vetra, ki je večja od 20 km/h ali ob sunkih vetra močnejših od 40 km/h se ne sme pričeti s kurjenjem oziroma se mora s kurjenjem takoj prenehati. Prav tako, v naravi ne smemo kuriti, če je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja," opozarjajo gasilci.

V kolikor požara ne morete več sami obvladati, takoj pokličite 112.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija