Krepitev gospodarstva na obeh straneh je predpogoj za izhod iz krize

Koper

V Kopru se je na pobudo vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu začela konferenca Mednarodno povezovanje lokalnega podjetništva, na kateri sodelujejo slovenski gospodarstveniki iz Slovenije in Italije. Minister Gorazd Žmavc je ob tem poudaril, da je krepitev gospodarstva na obeh straneh meje predpogoj za čim hitrejši izhod iz krize.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki opravlja tekoče posle, Gorazd Žmavc, je pojasnil, da si s tovrstnimi poslovnimi konferencami na uradu prizadevajo, da bi poleg že uveljavljenih povezav na področju kulture in šolstva spodbudili tudi gospodarsko povezovanje in sodelovanje.

"To lahko prinaša velike koristi. Krepitev gospodarstva na obeh straneh meje je predpogoj za splošen napredek in čim hitrejši izhod iz krize," je poudaril Žmavc.

Prihaja nov razvojni program za Primorsko

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja pa je poleg poudarjanja pomena tovrstnega povezovanja z vidika spodbujanja konkurenčnosti lokalnega podjetništva orisal značilnosti regionalnega razvojnega programa za južno Primorsko za obdobje 2014-2020, ki je v zaključni fazi in ga bodo v kratkem podrobneje predstavili.

Med prioritetami programa je izvedba ključnih regionalnih projektov s področja obalnega in pomorskega turizma, pri čemer bo potrebna tudi podpora mikro, majhnim in srednje velikim podjetjem, ki se ukvarjajo s turistično dejavnostjo. Prav tako pomembno bo čezmejno sodelovanje na področju izkoriščanja energije morja in drugih alternativnih virov, je navedel Dragonja.

Regija se bo v skladu s smernicami programa usmerila tudi k čezmejnemu celovitemu obvladovanju naravnega tveganja ter skupnega obravnavanja onesnaženja, prilagajanja podnebnim spremembam ter obvladovanja tveganj zaščite pred poplavami in obalne zaščite.

Čezmejno sodelovanje za razvoj

Prav tako si po ministrovih besedah obetajo učinkovito čezmejno sodelovanje na področju raziskav in inovacij s spodbujanjem inovativnih grozdov, centrov usposabljanja in poslovnih inkubatorjev ter pametnih povezav med poslovnim sektorjem ter raziskovalnimi in visokošolskimi centri.

Čezmejno sodelovanje bo nudilo možnosti souporabe skupnih javnih storitev, od predelave odpadkov do zdravstvene, izobraževalne in socialne infrastrukture ter sistemov obvladovanja nesreč ter reševalnih služb.

Prav tako naj bi s spodbujanjem čezmejnih platform in svetovalnih središč okrepili čezmejne storitve na področju trga dela, obetajo pa si tudi povečanje učinkovitosti kohezijske politike, je dodal Dragonja.

Koprski podžupan Danijel Cep pa je uvodoma poudaril, da so podjetniki iznajdljivi in prilagodljivi, ter hkrati opozoril na preveliko birokratizacijo v javni upravi in preveliko davčno obremenitev gospodarstva.

Deli novico: