KDO VOZI NOCOJ? VI ALI ALKOHOL?: Policisti s poostrenim nadzorom nad psihofizičnim stanjem voznikov (VIDEO)

Slovenija

Danes se začenja drugi del nacionalne akcije za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Policisti bodo preverjali vožnjo pod vplivom alkohola, poleg tega pa bodo izvedli preizkuse s sredstvi za hitro ugotavljanje prisotnosti drog v organizmu. Akcija bo trajala do 15. novembra.

Slovenija se uvršča med države, kjer je poraba alkohola na odraslega prebivalca med najvišjimi v Evropi. Ta po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije znaša 12,6 litra čistega alkohola na prebivalca nad 15 let. Kot opozarjajo na Javni agenciji RS za varnost prometa in policiji, alkohol ostaja širok družbeni problem, ki se v času epidemij krepi.

Zloraba alkohola je v prometu botrovala vsaki tretji smrtni žrtvi na slovenskih cestah in premnogim poškodbam. Letos do 31. oktobra je v 1191 nesrečah, povzročenih pod vplivom alkohola, umrlo 27 oseb, 108 je bilo hudo in 418 lažje telesno poškodovanih. To žal znova dokazuje, da alkohol močno vpliva na kritično presojo za varno udeležbo v prometu in je pomemben dejavnik tveganja za nastanek prometnih nesreč, so zapisali v sporočilu za javnost.

Največ smrtnih nesreč (12 umrlih) so povzročile osebe pod vplivom alkohola v starosti od 45 do 54 let in od 55 do 64 let, sledita skupini povzročiteljev v starosti 18-24 let in 25-34 let, ki so odgovorni za deset preminulih. Pri 1,5 promila alkohola v krvi se tveganje za prometno nesrečo poveča za kar 22-krat, opozarja agencija.

V času prve epidemije, od 16. marca do 31. maja, je bil zaznan trend povečanja števila alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, v času druge epidemije, od 19. oktobra do torka, so ti povzročili 33 nesreč s povprečno stopnjo 1,3 promila alkohola v krvi.

POGOVOR Z DIABETOLOGINJO JANO KOMEL IZ ZD KOPER: "Vitamin D dokazano zmanjša pojavnost akutnih okužb dihal"

Smo sredi drugega vala koronavirusa, njegove posledice bomo čutili še dolgo. Ali držijo trditve, da lahko okužbo preprečimo tako, da okrepimo svoj imunski sistem? Nas ta res ščiti pred koronavirusom? Ker je koronavirus (SARS CoV2) zelo nalezljiv virus, se z njim lahko okužimo kljub dobremu imunskemu sistemu.

Agencija in policija zato vnovič pozivata k ničelni toleranci do udeležbe v prometu pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Še posebej ob drugem valu epidemije voznikom svetujeta, naj ne izpostavljajo sebe in drugih tveganjem v prometu, saj se vožnja motornega vozila ali kolesa pod vplivom alkohola lahko konča tragično, ter naj vozijo odgovorno in strpno.

[NISEM VELIKO SPIL, LAHKO VOZIM." TUDI VI VERJAMETE TEM NEVARNIM STEREOTIPOM?] Začenja se drugi del nacionalne...

Posted by Slovenska policija /The Slovenian police on Thursday, November 5, 2020

Agencija je sicer v tokratni akciji, ki jo koordinira v sodelovanju s policijo, k sodelovanju povabila znane Slovenke in Slovence, ki v kratkih sporočilih ozaveščajo o odgovorni udeležbi v prometu.

Akcijo za krepitev ozaveščanja o tveganjih, ki jih prinaša vožnja pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu, bodo ponovili še v decembru.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija