KAKO JE POTEKALA SANACIJA BANK 2013: V teku kriminalistična preiskava

Kronika

Na štirih lokacijah v Ljubljani danes potekajo kriminalistične preiskave v zvezi s sanacijo bank konec 2013, so sporočili iz policije. V Banki Slovenije so prisotnost kriminalistov že potrdili, , po poročanju medijev pa preiskava poteka še v NLB in v slovenski podružnici revizijske hiše Ernst & Young. Nikomur ni bila odvzeta prostost.

Kot so sporočili iz policije, so aktivnosti preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada usmerjene v zbiranje obvestil in dokazov za utemeljitev suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ki so ga osumljene štiri fizične osebe. Nobeni od osumljenih oseb ni odvzeta prostost, ker za to ni zakonskih razlogov.

Po informacijah portala Siol.net je med preiskovanci tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec, po poročanju spletnih Financ pa so med osumljenimi še viceguvernerka Mejra Festić, nekdanja viceguvernerka Stanislava Zadravec Caprirolo in Tomaž Čemažar, ki je vodil projekt.

"V prostorih Banke Slovenije zoper nekatere zaposlene na Banki Slovenije poteka preiskovalno dejanje v predkazenskem postopku. Zaradi interesa preiskave podrobnejših informacij ne moremo posredovati," so zapisali v Banki Slovenije.

Preiskavo so potrdili tudi v NLB. "Kot izhaja iz sodne odredbe, nihče izmed nekdanjih in sedanjih zaposlenih v NLB ni osumljen storitve kaznivega dejanja. NLB s preiskovalci korektno sodeluje in bo tudi v prihodnje, če bo to potrebno," so zagotovili.

Po navedbah policije iz dosedanjih ugotovitev preiskave izhajajo utemeljeni razlogi za sum, da so uradne osebe, ki so v okviru sanacije bank leta 2013 ugotovile domnevno negativni kapital v eni od saniranih bank, neupravičeno izrekle izredni ukrep prenehanja kvalificiranih obveznosti banke ter pri tem storile kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.

Zaradi takšnega ravnanja je banka po navedbah policije pridobila veliko premoženjsko korist v znesku 257 milijonov evrov, ker so ji s tem prenehale obveznosti do njenih upnikov, imetnikov podrejenih obveznic in podrejenega dolga. Za 257 milijonov evrov podrejenih obveznosti je bilo v okviru bančne sanacije izbrisanih v NLB.

Predkazenski postopek je Nacionalni preiskovalni urad začel v decembru 2014 na podlagi pisnih prijav, preiskovalci pa zbirajo obvestila in dokaze ter izvajajo druge potrebne ukrepe na podlagi usmeritev Specializiranega državnega tožilstva.

Zaradi milijardne sanacije bank v NLB, NKBM in Abanki pa tudi v pozneje likvidiranih Factor banki in Probanki, ki je na podlagi rezultatov pregledov bank in obremenitvenih testov vključevala tudi izbris imetnikov podrejenih obveznic in razlastitev delničarjev, so ovadbe in prijave vlagali predstavniki malih delničarjev in nekateri imetniki podrejenih obveznic ter očitke na račun Banke Slovenije izražali tudi javno.

Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD) je tako v eni od ovadb ovadilo člane sveta Banke Slovenije, ker mali delničarji niso mogli tako kot država dokapitalizirati banko in so izgubili svoje naložbe, v drugi pa so ovadili tudi pet članov uprave NLB zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

V ovadbi so opozorili, da je NLB v bilanci na dan 30. septembra 2013 uradno izkazala pozitiven kapital v višini 835 milijonov evrov, Banka Slovenije pa je na isti dan ugotovila negativen kapital v višini 318 milijonov evrov ter na podlagi te ugotovitve izbrisala vse delnice in podrejene obveznice NLB.

 

Mali delničarji in državni svet so vložili tudi zahtevo za presojo ustavnosti teh ukrepov, o kateri ustavno sodišče še presoja. Čaka namreč na mnenje sodišče EU, ki naj bi bilo znano 19. julija.

Po podatkih malih delničarjev je škodo v Sloveniji utrpelo blizu 100.000 imetnikov delnic in 2000 lastnikov podrejenih obveznic s 600 milijonov evrov premoženja ter okoli 500.000 državljanov, ki varčujejo v pokojninskih družbah, družbah za upravljanje in zavarovalnicah. Izgube so utrpela tudi številna podjetja in občine.

Postavlja se tudi vprašanje, kdo bi kril sredstva za povrnitev izgubljenih naložb, če bi postopki pripeljali do takšnega razpleta. Premier Miro Cerar je danes ob robu odprtja novega objekta v Leku dejal, da preiskave ne more komentirati, da pa je vlada "pripravljena na vse možne scenarije".

Danes so se oglasili tudi v Društvu Mali delničarji Slovenije, kjer so zapisali, da so tudi tudi že dve in pol leti nazaj v imenu imetnikov obveznic NLB vložili kazensko ovadbo zoper največjo slovensko banko. "Glede na to, da že dve leti in pol čakamo tudi odločitev ustavnega sodišča v zvezi s številnimi ustavnimi pobudami, ki so bile vložene, upamo, da se bodo zadeve vendarle v kratkem času razčistile in da bodo odgovorne osebe odgovarjale za škodo" so zapisali.

Deli novico:

muffa |  06 .07. 2016 ob  15: 56
sanacija je potekala tako, da smo državljani plačali, politične in ekonomske elite pa so pokradle !!! Enako se dogaja sedaj, preiskava bo čež tri leta, ko bo že vse pokradeno !!!!
mooning |  06 .07. 2016 ob  14: 48
izjave ne more komentirati ......... :-)

TUTTI IN GALERA !
odgovor |  06 .07. 2016 ob  14: 40
sanacija bank je potekala tako ,da so delavcem v podjetjih ,ki so jih nameravali prodat , dajali odpovedi , enim zlepa ,tistim ,ki pa so se upirali ,ker so videli nepravilnosti zgrda .......... denar od prodanih npr.hotelov pa so EN DEL namenili vračilu kreditov
ena pač |  06 .07. 2016 ob  12: 42
julij mesec lova na jazbece :))))))))))
Še vedno nič ne razumem(o)  |  06 .07. 2016 ob  12: 41
Banka Slovenije pa je na dan 30 september 2013 ugotovila negativen kapital v višini 318 milijonov evrov .
V NLB bilanci na dan 30. septembra 2013 je uradno izkazala pozitiven kapital v višini 835 milijonov evrov.

Ugotovili je treba kdo laže in kdo je ponarejal podatke, ne pa slepo zaupat tistim, ki so podali ovadbo.
Zakaj naj bi raje verjeli enim uslužbencem kot drugim?
točno |  06 .07. 2016 ob  12: 32
toliko denarja rabimo za drugi tir, kje je problem, denar je, samo ukrast ga je treba znati, kajne g Guverner banke slovenije, vi boste že vedeli
Sgarbata - |  06 .07. 2016 ob  11: 42
tutti in galera - se strinjam !!
NIČ BAT ! |  06 .07. 2016 ob  11: 40
če slučajno kakšen kriminalist ni skorumpiran so pa potem tožilci ! .........
Pa |  06 .07. 2016 ob  11: 38
koliko Jazbecov je v teji državi?
VZMD |  06 .07. 2016 ob  11: 15
»ROP STOLETJA« - soočenje z argumenti in razkritje zavajanj predstavnikov Banke Slovenije in prejšnje Vlade RS

https://www.youtube.com/watch?v=vXpezj0t5as
TUTTI IN GALERA, SUBITO ! |  06 .07. 2016 ob  10: 59
Hello.
Ma to je bilo v času Alenke Bratušek.
Pred njo pa je bil tov. Janša.
Pred njim pa tov. Pahor.

Alenka se bo zgovarjala na Janšo, Janša pa na Pahorja.
Pahor pa na tistega pred njim.

Vse v zapor !
Vse , ki so tako ali drugače vladali po letu 1991.
muffa |  06 .07. 2016 ob  10: 40
najprej se pokrade vsem na očeh, po par letih pa sledi preiskava. Na koncu sodišče ugotovi, da so kradli v zakonom !!!!!