Jedrski odpadki ponovno skozi pristanišče

Skozi Luko Koper gre ogromno najrazličnejšega tovora, vsakih nekaj let tudi jedrski odpadki. Nova pošiljka, ki bo prešla vso Slovenijo, bo prišla z Dunaja, iz naše države pa bo odplula iz koprskega pristanišča. Prevoz jedrskih odpadkov bo izpeljan jeseni, vendar točen datum še ni znan. 

"Za tak tovor skrbijo pristojni državni organi, v konkretnem primeru Urad Republike Slovenije za jedrsko varnost. Do težav pri prevozu še nikoli ni prišlo, saj gre za zelo skrbno načrtovan pretovor z visoko stopnjo varnostnih standardov, ki so v skladu z mednarodnimi pravili. Tovor bo ustrezno zaščiten in povsem nenevaren za ljudi," pomirja Sebastjan Šik, tiskovni predstavnik Luke Koper.

Jeseni bo v Združene države Amerike prav preko Luke Koper potovalo izrabljeno jedrsko gorivo iz raziskovalnega reaktorja na Dunaju. Datum in ura prevoza bosta sicer ostala skrivnost, je pojasnil direktor Urada za jedrsko varnost Andrej Stritar. "Skrit pa bo tudi način prevoza, da šofer sploh ne bo vedel, kaj prevaža. Konvoj bo od Dunaja po cesti potoval do Luke Koper, tam pa se bo vkrcal na ladjo, ki bo odplula v ZDA."

Enkrat se je skoraj zalomilo

Skozi Luko Koper so konec leta 2010 pretovorili 2,5 tone jedrskih odpadkov. Ladja, ki je občutljivi tovor prevažala, je nato imela tudi nesrečo, vendar na koncu ni prišlo do hujše katastrofe. 

Zadeva je že tedaj odmevala v javnosti, čeprav je slednja zanjo izvedela šele po opravljenem tranzitu. Novembra 2010 so srbske oblasti želele Rusiji vrniti radioaktivne odpadke, šlo je za 2,5 tone kobalta 60 in cezija 137. Pot se je pričela v Beogradu, nato so zabojnike prek Subotice peljali na Madžarsko, od tam v Slovenijo, v Kopru pa so jih natovorili na ladjo, ki je nato obplula celo Evropo, da je prišla do ruskega pristnišča Murmansk.

Maks Pečnik, vodja sektorja za material in sevalno varnost na Uradu RS za jedrsko varost, je pojasnil, da je bila s pretovorom seznanjena tedanja vlada. "Vse pošiljke so bile fizično varovane v skladu z mednarodnimi predpisi, vsi delavci so tudi vedeli, s čim rokujejo." Javnost je za prevoz izvedela šele potem, ko je ta že bil opravljen, da ne bi prihajalo do nepotrebne panike.

"Lahko povem, da je bil v tovoru tudi visoko obogateni uran, ki je primeren za izdelavo atomske bombe, zato tudi vračamo te pošiljke dobaviteljem, da poskrbijo za odpadke. Ta program financirajo ZDA," je še pojasnil Pečnik, ki sicer pravi, da prek Slovenije tovrstni prevozi potekajo od leta 1999, od takrat so jih opravili šest, letos jeseni bo na vrsti sedmi.

Zakaj Hrvati niso dovolili tranzita?

Hrvaška je tedaj zavrnila možnost, da bi tak tovor potoval prek njihove države in se na ladjo natovoril v reški luki, ker bi to lahko imelo slab vpliv na turizem. Njihovi strokovnjaki so namreč zapisali, da "bi se turisti težko brezskrbno kopali v Kvarnerju, če bi vedeli, da v njihovi bližini vozi ladja, polna jedrskih odpadkov."

Deli novico: