Reševanje Cimosa: Dan "D" za 7000 zaposlenih

Koper

Popoldne se bo iztekel rok, ki ga imajo Cimosovi upniki na voljo za vpis in vplačilo novih delnic koprske družbe. Delničarji so konverzijo terjatev v kapital v višini najmanj 112 milijonov evrov potrdili na aprilski skupščini, vendar še vedno ni jasno, ali bo operacija, od katere je v veliki meri odvisna nadaljnja usoda Cimosa, uspela.

Za konverzijo so v celoti ali deloma predvidene terjatve Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) ter v celoti ali deloma tudi terjatve SID banke, Banke Celje in Abanke. Na seznamu so tudi terjatve Gorenjske banke, Nove Ljubljanske banke (NLB) in Nove Kreditne banje Maribor (NKBM).

Konverziji terjatev naj bi sledilo še reprogramiranje približno 80 milijonov evrov bančnih dolgov v vzdržno odplačljiv dolg s krajšim moratorijem in daljšim odplačilnim obdobjem ter reprogramiranje približno 100 milijonov evrov obveznosti, ki bi zapadle v plačilo šele po 10 letih.

Prav pretvorba terjatev v kapital in posledična sprostitev določenih zavarovanj predstavljata srž sporazuma med DUTB in Cimosovimi upniki glede sodelovanja pri finančnem prestrukturiranju koprske družbe, ki je lani na ravni skupine Cimos zabeležila slabih 122 milijonov evrov izgube.

Cimos, ki je marca razglasil insolventnost, je sicer s približno 7000 zaposlenimi na ravni skupine eno večjih slovenskih proizvodnih podjetij in je dejaven predvsem v proizvodnji komponent za avtomobilsko industrijo, še iz časa prejšnje uprave pod vodstvom Franca Krašovca pa ga bremeni okoli 400 milijonov evrov težak dolg.

Deli novico: