Izpoved Titovega zdravnika: "Jaz sem izključil aparate"

Svet

Titov zdravnik, Predrag Lalević, na obletnico Titove smrti odkriva še zadnje podrobnosti dosmrtnega predsednika SFRJ. V svojem pripovedovanju opisuje tudi trenutke, ko je predsednika moral izklopiti z aparatov. Tito naj bi umrl v deliriju,  prepeval si je ruske pesmi in sanjal Kitajce. 

87-letni kirurg dr. Predrag Lalević, ki je bil zadnjih 16 let maršalovega življenja z njim na vsakem koraku, je za hrvaški Jutranji list opisal zadnje štiri mesece Titovega življenja v bolnici v Ljubljani. Dr. Lalević je bil del zdravniške ekipe, ki se je štiri mesece borila za Titovo  življenje, na koncu pa je bil prav on tisti, ki je za umrlim maršalom izklopil aparate.

Titovo zdravje je bilo, pove Lalević, v splošnem zelo dobro, javnosti pa ni bilo nikoli razkrito, da je predsednik SFRJ bolehal za sladkorno boleznijo. Tito je sicer najbolj trpel zaradi revmatskega obolenja nog, zaradi katerega si je pri hoji pomagal s palico. Ko so na začetku leta 1980 zdravniki videli, da bolečinr postajajo vedno hujše, so Tita preselili v ljubljanski klinični center.

"V jutranjih urah smo pričeli s hemodializo," zadnji dan maršalovega življenja opisuje Lalević. "Kmalu zatem je prišlo do drastičnega padca krvnega pritiska, ki se nikakor ni popravil, hemodializa je morala biti prekinjena. Vsi člani zdravniške ekipe, dežurni zdravniki in najboljše medicinske sestre, ki so negovale predsednika, so se nagnetli okrog maršalove postelje. Tito je počasi umiral. Respirator je delal normalno, na EKG-ju pa so se že opažale spremembe, ki so nakazovale bližajočo se smrt."

"Ob 15.05 je EKG pokazal ravno črto," nadaljuje Lalević  "kar je pomenilo, da je maršalu srce za vedno prenehalo biti. V popolni tišini smo vsi zbrani okrog postelje obstali še kakih 15 minut," pripoveduje Lalević in nadaljuje, da je nato pogledal profesorja Bogdana Breclja, najstarejšega zdravnika v ekipi, in mu pokazal na aparate, ki so z zvočnimi signali še vedno delali. Brecelj je prikimal z glavo, kar je bil znak, da Lalević izklopi aparature. "Najprej sem izključil respirator, nato EKG monitor, spodbujevalnik in elektronsko tlačilko … zatem sem zapustil sobo," pove Lalević in zaključi, da je potreboval dolgih šest mesecev, da se je pobral po maršalovi smrti.

Tito je umrl v Kliničnem centru v Ljubljani v nedeljo 4. maja 1980. Njegovega pogreba v Beogradu se je 8. maja 1980 udeležilo več kot 200 visokih uradnikov iz 127 držav sveta.

Deli novico:

lepi časi |  06 .05. 2014 ob  16: 09
ki smo jih takrat doživeli,spomnim se kako so mladi trumoma hodili na delavne brigade po celotni yu.Sama sem bila še premlada,ampak žar u učeh tistih ,ki so to pripovedovali se mi je utisnil v spomin.Ja in to so bili časi,ki se nam toži po njih.Vsaj tistim,ki s politiko nismo imeli nič.Tako kot danes nimamo- s politiko nič.
Kukulele |  06 .05. 2014 ob  14: 51
Zivela demokracija in nova ideologija, smrt komunizmu in komunajzerjem.
vsi ki ste prodani |  06 .05. 2014 ob  11: 38
lepo sem se imel ....ostali očitno ste bili prelačni
@Kukulele |  05 .05. 2014 ob  17: 48
minus za c-----.se da tud lepše kritizirat:)
Kukulele |  05 .05. 2014 ob  17: 30
-2
Ahaha imeli smo izobrazbo, hahahah pa ti si najvecji patetik nove dobe. Smrt komunizmu in diktaturi! Skoda, da ni crknil tako kot je trpincil in preganjal drugace mislece nekomuniste in druge heroje!
Tovaris |  05 .05. 2014 ob  09: 01
Vecna Mu slava
Solinar |  05 .05. 2014 ob  01: 00
Tito vrni se......
tovariš |  04 .05. 2014 ob  23: 37
naj počiva v miru
BOBO |  04 .05. 2014 ob  21: 54
-2
Bili smo zadolženi do grla , ustanovili pa smo društvo neuvrščenih, zakaj , ker smo bili tretji največji izvozniki orožja v vse neuvrščene države. Na ta račun smo res lepo živeli , ampak še vedno kakor kdo. Zato smo imeli eno večjih migracij med vsemi narodi.
Saj veste , Dokler živimo s tujim denarjem , je lahko živeti. Imeli smo 28 milijard dolga. In ko se je veliki diktator ohladil , je pustil za sabo luknjo in nedokončane probleme , ki so se sprevrgli v največjo moro bratstva in enotnosti. Ker če si že faca v politiki , pusti še drugim in drugače mislečim , da živijo , ne pa končajo na Golem otoku. Desetletja smo imeli samo eno partijo in na račun partije povzpetništvo.
Po smrti parola , Druže Tito mi ti se kunemo , da sa tvoga puta ne skrenemo. Prvi smo obrnili hrbet tej poti in odjebali Jugopartijo. Odprli smo pot novim Titom , ki so z leporečjem pripeljali še to državo na rob propada. Veste , če se spomnite je pisalo v Ajdovščini na kasarni Posle Tita drugi TITO. In res smo ga dobili.
Veste nočem lajnat , eni pravite , da tisti , ki smo takrat živeli razumemo , ostali pa ne razumejo kako smo živeli dobro. Na račun takšnega razmišljanja danes ne znamo potegniti ene poteze , ker čakamo , da nas bo nekdo čudežno vodil . Ti časi so mimo , in časi ko si je Tito sposojal kredite pri tolikih prijateljih , večina je bila diktatorjev, vsi ti so že zdavnaj ali ubiti ali pa strmoglavljeni . Veste , večina tovarn je bila v kurcu , ampak se je umetno vzdrževalo vse s krediti. In samoupravljanje je bilo eno samo zgubljanje časa po sestankih delavskega sveta in tozdih in sozdih in poslušanje masturbacij kako je treba misliti samoupravljalsko. In komunizem , je zame isto kakor krščanstvo , ker je narejen samo zato , da se ga je uporabljalo za potupljanje ljudi in vladanje brez konkurence.
Res so obstajale vrednote , ki še danes pomenijo vrednote , ki jih lahko samo sanjaš. Živeli smo skromno , ampak na kredit. Že Frojd je rekel , ko zmanjka denarja , je konec ljubezni , nema više ljubavi , naš narod pa je to zelo kmalu tudi dokazal.
ZDRAVA NOSTALGIJA |  04 .05. 2014 ob  20: 29
10
Nekateri pišejo o komunizmu v Jugoslaviji in kako je bilo slabo v Jugoslaviji. Očitno ne poznajo, kako se je živelo v Jugoslaviji in kakšen sistem smo sploh imeli. Svetujem jim, da preberejo kakšno knjigo in spoznajo razliko med komunizmom in samoupravljanjem. Pa še nekaj; spoštovali so nas po celem svetu. Poznali so nas po celem svetu kot pozitivno državo. Potovali smo kamorkoli smo hoteli. Imeli smo svobodo govora in tiska. Imeli smo brezplačne šole in bolnice. Imeli smo moralne vrednote in poštenje. Imeli smo delo. Imeli smo brezskrbno mladost. Kdor je želel, je dobil izobrazbo. Imeli smo prihodnost. Imeli smo vse in nič, ker se nismo zavedali, kaj imamo. Slava mu!
se pridružujem |  04 .05. 2014 ob  18: 24
mnenju,kako je takrat posebej bilo lepo.Resda skromno,ampak vrednote so nekaj veljale.Za Titovo omladino.Da pa ne omenjam,kako se je gradilo tako ,da so se lastniki hvalili,da odplačujejo kredit za hišo,za škatlo šibic.
voda |  04 .05. 2014 ob  17: 25
SMRT FAŠIZMU IN DOMAČIM IZDAJALCEM.
ŽIVEL TOVARIŠ TITO !!!
1