HRVATI PRIČAKUJEJO NAŠO POMOČ: Slovenija odgovarja, da gre za načelno vztrajanje

Slovenija

Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je po včerajšnjem srečanju z generalnim sekretarjem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angelom Gurriom v Parizu izrazil pričakovanje, da bosta Slovenija in Madžarska spoštovali politične odločitve EU in podprli članstvo Hrvaške v OECD.

Hrvaška je letos zaprosila za članstvo v OECD. Slovenija in Madžarska sta napovedali, da bosta nasprotovali vstopu Hrvaške v organizacijo. V Zagrebu ocenjujejo, da Ljubljana nasprotuje hrvaškemu članstvu zaradi dvostranskega vprašanja meje, medtem ko Slovenija poudarja, da gre za načelno vztrajanje pri spoštovanju mednarodnopravnih zavez. Madžarski pomisleki letijo predvsem na obnašanja Hrvaške v sporu med hrvaško vlado in madžarsko energetsko družbo Mol o upravljanju v hrvaški Ini.

Plenković je včeraj izjavil, da v EU obstajata "načelno stališče" in "zelo jasna politična odločitev" o medsebojni podpori članic EU pri vstopu v OECD, s katerima je seznanjen tudi Gurria. "Pričakujem, da bosta tako Slovenija kot Madžarska spoštovali odločitev EU in podprli Hrvaško na njeni poti v OECD, ker je to nenazadnje zaradi medsebojnih gospodarskih odnosov, blagovne menjave in krepitve položaja Hrvaške v mednarodnih finančnih in gospodarskih organizacijah tudi v njunem interesu," je Plenkovićevo izjavo predvajal hrvaški radio. Plenković je tudi dejal, da ima Gurria "zelo afirmativno stališče o Hrvaški in njenih prizadevanjih za vstop v OECD".

Svet OCED bo kmalu obravnaval kandidaturo šestih držav za članstvo v organizaciji. Poleg Hrvaške sta kandidatki za članstvo v OECD iz EU še Bolgarija in Romunija, na članstvo se prav tako pripravljajo Argentina, Brazilija in Peru.

Plenković je s pogovori z Gurrio začel dvodnevni obisk v Franciji, v okviru katerega se bo v torek v Parizu udeležil srečanja na vrhu One Planet, ki je usmerjeno k izboljšanju učinkovitosti zniževanja toplogrednih plinov in iskanja rešitev za prilagajanje obstoječih sistemov.

Deli novico:

waltter |  13 .12. 2017 ob  12: 14
Erjavec naj nastavlja njegovo rit hrvatom! Našo pa naj pusti primeru !
Slovenec! |  13 .12. 2017 ob  12: 07
Kdorkoli bo podprl hrvaško, je IZDAJALEC SLOVENSKEGA NARODA, za vse večne čase!!!!!!!
Pek |  12 .12. 2017 ob  16: 00
Če popustimo smo izdali oz.so izdali slovenski narod,sramota
jurij |  12 .12. 2017 ob  13: 34
Bomo videli če bo Erjavec popustil hrvatom.
mariopir |  12 .12. 2017 ob  13: 01
"Pričakujem, da bosta tako Slovenija kot Madžarska spoštovali odločitev EU", jaz pa pričakujem, da bo soseda Hrvaška spoštovala odločitev arbitražnega sodišča !
Nonich |  12 .12. 2017 ob  11: 37
Je bila prešnji teden ojavljena ena anketa kjer so hrvatje med vsemi državami sveta na visokem 4 mestu.Hrvatje so namreč4 najbolj neumen narod na svetu.
RUS |  12 .12. 2017 ob  10: 04
16
Dvoličneži in sebičneži, da jim ni primere!

Ko gre za njihovo korist, je potrebno brezpogojno spoštovati mednarodne predpise, politične odločitve EU, mednarodno pravo, ipd.

Popolnoma nasprotno pa, ko njihovega interesa in koristi ni, takrat jim kar naenkrat ni več nič potrebno spoštovati.

V kolikor hrvaška politika meni, da je že "zelo jasno politično odločitev EU" potrebno spoštovati, kaj šele odločbe mednarodnih sodišč, pomeni, da je za njih arbitražna sodba obvezujoča in veljavna.

Namreč, politika EU je zelo jasno in javno napovedala, da je potrebno odločbo arbitraže spoštovati!

In kaj zdaj, gospoda dvolična?
Savudrijska uvala |  12 .12. 2017 ob  09: 24
16
Hahhaa kaj pa uvala pardon Piranski zaliv in izhod v mednarodne vode ......ma je ta plenkovic smesen in nerealen.....
benji |  12 .12. 2017 ob  08: 54
12
Sedaj, ko so prinesli moko v mlin, me prav zanima, kaj bo storil naš mlinar.......
nikoli v šengen |  12 .12. 2017 ob  08: 41
20
Še vdno mislijo da živijo v letu 1941 v času NDH, ne pa v moderni Evropi, kar se vidi na reakcije po haškem sojenju. In tako se obnašajo tudi do drugih.
bruno |  12 .12. 2017 ob  08: 27
22
odziv SLO in Madžarske je popolnoma pravilen! Tako kot HR pričakuje spoštovanje političnih odločitve EU, tako SLO in Madžarska pričakujeta, da bo HR spoštovala sodbe mednarodnih sodišč.
Bwahahah |  12 .12. 2017 ob  08: 23
10
Koji klavni
1