HIPOTEKE V SEČOVLJAH IN ŠEPULJAH: Sežanski Kras išče rešitve s partnerji

Slovenija

Sežanski Kras se pogovarja s potencialnimi strateškimi partnerji s ciljem nadaljnjega razvoja v pomembno skupino, delujočo na regijski ravni. "V okviru navedenih ciljev smo pripravljeni na razgovore z vsemi resnimi partnerji, ki bi lahko pripomogli k razvoju in rasti skupine," so pojasnili za STA.

Kras, pod okrilje katerega sodijo tudi začasno zaprte Mesnine dežele Kranjske (MDK), partnerja oz. dokapitalizatorja po poročanju medijev išče zaradi prezadolženosti. Likvidnostni položaj družbe, ki ima blokiranih tudi vseh osem transakcijskih računov, se je poslabšal zaradi zapadlosti posojil. Kot razlog za blokado računov je na Ajpesu navedeno pomanjkanje sredstev za poplačilo obveznosti.

Na zaostritev položaja Krasa ima gotovo negativen vpliv začasno zaprtje obrata MDK v ljubljanskem Zalogu. Inšpekcija je namreč obrat konec januarja za en mesec začasno zaprla, in sicer zaradi slabega higiensko-tehničnega stanja, neizpolnjevanja pogojev za prostore in opremo ter nepopolnih notranjih kontrol za obvladovanje procesov. A proizvodnja MDK še vedno stoji, saj še niso odpravili vseh pomanjkljivosti.

Kras je sicer leta 2016, lanskega poročila o poslovanju na Ajpesu še ni, ustvaril 43,7 milijona evrov prihodkov (leto prej 48,2 milijona evrov) in nekaj več kot 115.000 evrov čistega dobička (leto prej nekaj sto evrov).

Dolgoročnih finančnih obveznosti je bilo leta 2016 za osem milijonov evrov in so se v primerjavi s predhodnim letom zmanjšale za nekaj manj kot dva milijona evrov. Dolgoročne finančne obveznosti dokončno zapadejo v letih 2018, 2019, 2020 in 2023, obveznosti z rokom dospelosti daljšim od pet let pa je za 3,5 milijona evrov.

Kratkoročnih finančnih obveznosti je bilo medtem za 11,5 milijona evrov (leto prej za 6,1 milijona evrov), od tega je kratkoročnih obveznosti do bank za za 7,4 milijona evrov. Kratkoročnih obveznosti do drugih družb v skupini Kras je bilo za 2,6 milijona evrov.

Kras je imel kratkoročne in dolgoročne finančne obveznosti do bank zavarovane z vpisom hipoteke na nepremičninah v Šepuljah in v Sečovljah, z odstopom lastnih terjatev in zastavo nepremičnin družbe MDK.

Da se soočajo z zaostrenimi pogoji na trgu, je Kras zapisal v poročilu poslovanja za leto 2016. "Sedanja gospodarska situacija zahteva od družbe Kras nenehno racionalizacijo in zniževanje stroškov proizvodnje," so zapisali in dodali, da so hčerinske družbe v Sloveniji in v tujini v primerjavi s preteklim letom poslovale slabše. Največja težava, s katero so se soočale hčere, so nepravočasna plačila kupcev in nizke cene na trgu.

Lastnik Krasa, ki je imel konec 2016 približno 100 zaposlenih, je podjetje Brinovka, v katerem so zbrani sedanji in nekdanji vodilni Krasa Edvard Fonda, Majda Novič, Jolanda Race, Bruno Rapotec in Jordan Sosič. Brinovka ima v lasti 72,53 odstotka Krasa, preostalo je lastni delež (27,47 odstotka).

Deli novico:

Pajo |  01 .03. 2018 ob  11: 57
prec zapret brez dajanja lažnih obljub delovcem in občanom.
Apsolutno |  01 .03. 2018 ob  10: 57
Nič nebo s temi pogovori..gotofo je. Bravoooo...delavci pa na zavod oblast pa tiho.