GRADNJA GRE H KONCU: Škofovska grobnica v koprski stolnici bo končana do božiča

Koper

Gradnja grobnice v koprski stolnici, kamor bodo pokopavali škofe, gre počasi h koncu. Grobnico bi tako že okoli božiča v večjem delu pokrili, z izjemo medprostora, ki bo potreben za ponovni pokop posmrtnih ostankov več kot sto oseb, ki so jih odkrili med arheološkimi raziskavami, je pojasnil ekonom koprske škofije Tihomir Busija.

 

Željo biti pokopan v grobnici "pod nogami svetega Nazarija" je izrazil že pokojni škof Janez Jenko, pobudo za gradnjo pa je dal sedanji škof Jurij Bizjak, je za STA navedel Busija. Velika večina stolnih cerkva namreč ima grobnice, kamor pokopavajo škofe, zgodovinski viri pa pričajo, da je tudi v koprski stolnici obstajala kripta, za katero domnevajo, da so bili v njej pokopani škofje. "V naši stolnici te grobnice pozneje ni bilo, ker so kripto zasuli, verjetno zaradi vdora vode," je dodal škofijski ekonom.

Grobnica bo stala na 15 kvadratnih metrov velikem prostoru za škofovskim sedežem in klopmi kora, za katerega so se odločili po temeljitih raziskavah, ki so vključevale uporabo georadarja. Po pridobitvi vseh potrebnih dovoljenj so sledila arheološka izkopavanja. Pri tem so naleteli na 11 grobov in posmrtne ostanke več kot 100 oseb. Gre za grobove, ki so bili postavljeni okoli takratne, manjše stolne cerkve.

Arheologi skelete še preučujejo

V grobnico naj bi prenesli tudi ostanke škofa Jenka, ki že počiva v stolnici, sicer pa bo v grobnici prostora za 12 škofov, tako da bo zadostovala za potrebe škofije za naslednjih 150 do 200 let, je še dodal Busija.

Kot razlaga Busija, arheologi skelete še preučujejo, na škofiji pa so že izrazili željo, da posmrtne ostanke vrnejo v Koper, kjer bodo zanje darovali mašo in jih dostojno pokopali, da bodo lahko počivali tam, kjer so še do pred nedavnim.

Čeprav točen datum ni znan, se bo to zgodilo predvidoma marca prihodnje leto. Za namen ponovnega pokopa bodo pustili odprt medprostor med apsido in grobnico, medtem ko gredo sama gradbena dela na grobnici počasi h koncu in bi morala biti končana do božiča. Kot predvideva škofijski ekonom, bodo končni stroški znašali okoli 30.000 evrov, od tega okoli 12.000 za arheološka dela, preostanek pa za gradbena dela.

Deli novico: