Gospodarska klima v Sloveniji nespremenjena

Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila septembra enaka kot avgusta in je dosegla minus 12 odstotnih točk. Bila je za devet odstotnih točk višja kot septembra lani, od dolgoletnega povprečja pa je bila nižja za 10 odstotnih točk, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada.

Tudi vrednost kazalnika zaupanja v predelovalnih dejavnostih je septembra na mesečni ravni ostala nespremenjena in znašala minus tri odstotne točke. Za 12 odstotnih točk je bila višja kot septembra lani in hkrati enaka kot dolgoletno povprečje.

Vrednost kazalnika zaupanja v trgovini na drobno je bila septembra za dve odstotni točki nižja kot avgusta. Na letni ravni je bila nižja za štiri odstotne točke in za osem odstotnih točk nižja od dolgoletnega povprečja.

V trgovinah nizko povpraševanje

Glavni omejitveni dejavniki v trgovini na drobno so bili nizko povpraševanje (za 61 odstotkov podjetij), visoki stroški dela (za 52 odstotkov podjetij) in konkurenca v sektorju (za 49 odstotkov podjetij).

Vrednost kazalnika zaupanja v gradbeništvu je bila septembra za odstotno točko nižja kot avgusta in za 25 odstotnih točk višja kot septembra lani. Od dolgoletnega povprečja je bila višja za dve odstotni točki.

Največ podjetij v gradbeništvu je kot omejitev navedlo veliko konkurenco v dejavnosti (43 odstotkov). Sledili so visoki stroški dela (39 odstotkov), nezadostno povpraševanje in visoki finančni stroški (34 odstotkov).

Vrednost kazalnika zaupanja v storitvenih dejavnostih je bila za pet odstotnih točk nižja kot avgusta, na letni ravni pa je bila višja za tri odstotne točke. Za 29 odstotnih točk je bila nižja od dolgoletnega povprečja.

Največ podjetij v storitvenih dejavnostih je kot omejitev navedlo nezadostno povpraševanje (47 odstotkov). Sledile so finančne ovire (40 odstotkov podjetij), težave zaradi drugih ovir (10 odstotkov) in pomanjkanje delovne sile (dva odstotka).