Financiranje Emunija še nejasno

Piran

Evrosredozemska univerza (Emuni) je v zadnjem letu dni razrešila več odprtih vprašanj, ki so bila posledica zatečenega stanja, vpisane imajo tudi že prve študente. In čeprav predsednik Emunija Abdelhamid El Zoheiri pravi, da bo univerza ne glede na morebitno zmanjšanje sredstev preživela, še ni jasno, koliko sredstev bodo dobili iz proračuna.

Sredi prejšnjega meseca je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) zaradi zahtev finančnega ministrstva, da poiščejo dodatne prihranke, dalo vedeti, da bodo med drugim zmanjšali proračunska sredstva za univerzo Emuni s sedežem v Portorožu. Država je namreč v zadnjih sedmih letih vanjo vložila okoli štiri milijone evrov, do zdaj pa vanjo ni bil vpisan niti en študent, je bila utemeljitev ministrstva.

Napovedano zmanjšanje sredstev je sprožilo razpravo med poslanci, oglasil pa se je tudi predsednik Emunija El Zoheiri, ki je krmilo univerze prevzel pred letom dni. Ta je v sporočilu za javnost opozoril na težave, s katerimi se je moral v tem času soočiti, od odprtih tožb in dolgov do prostorske stiske in pomanjkanja lastnih študijskih programov.

Na Emuni vpisani prvi študenti

V tem času so na univerzi v okviru mediacij razrešili vse tožbe, v okviru Obzorja 2020 so uspešno prijavili dva projekta, ki predstavljata za Emuni zelo potrebna sredstva, v sodelovanju s še tremi univerzami pa so razvili magistrski program druge bolonjske stopnje. Na program so vpisali šest študentov iz Slovenije, Tunizije, Palestine, Sirije in Alžirije, s študijskimi dejavnostmi pa bodo začeli v drugem semestru tekočega študijskega leta.

"Sedaj se je Emuni znašel v začaranem krogu. Ministrstvo pravi, da potrebujemo študente, če želimo sredstva. Študenti pa potrebujejo sredstva, da jih lahko vpišemo," je opisal El Zoheiri. Kot je dodal, dogodki v preteklosti ne smejo vplivati na bodočnost univerze pod novim vodstvom.

Obenem je opozoril, da vloga Emunija ni zgolj opravljanje poslanstva "konvencionalne" univerze, pač pa predstavlja tudi mednarodno mrežo sodelujočih univerz, medkulturni most med evro-sredozemskimi narodi ter okno za internacionalizacijo slovenskega visokega šolstva.

Emuni s podporo MZZ, mednarodnih organizacij in lokalne skupnosti

Podporo delovanju univerze je na nedavnem odprtju letne konference Emunija, kjer je bilo prisotnih več kot 150 gostov iz okoli 30 držav, izrazil tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec. Univerza, kakršna je Emuni, lahko po njegovem mnenju "veliko prispeva k temu, da se soočamo s problemi, s katerimi se srečuje Sredozemlje".

Emuni lahko posebej prispeva k promociji medkulturnega dialoga in mirnega razreševanja konfliktov, je ob robu konference opozoril minister, ki je ob tem ocenil, da bo s sedanjim vodstvom univerze preteklost čim prej pozabljena.

Je pa tudi Erjavec priznal, da je bilo zaradi višine javnofinančnega primanjkljaja izjemno težko zapreti proračun. Zunanji minister je sicer prepričan, da če bo Emuni v letošnjem letu pokazala, da gre zdaj zares, bo v naslednjem letu dobila več sredstev oz. "vsaj toliko, kolikor jih potrebuje". Erjavec je opozoril tudi na možnosti pridobivanja evropskih sredstev in donacij, ki bi olajšale delovanje Emunija.

Tudi El Zoheiri je bil po odprtju konference optimističen in je poudaril, da letna konferenca zanje pomeni svež start. Izpostavil je, da ima Emuni podporo tako MZZ in lokalne skupnosti kot mednarodnih organizacij, kakršni sta Unija za Sredozemlje in Arabska liga, hkrati pa upa tudi na podporo ministrice za izobraževanje Stanke Setnikar Cankar.

Priznal je sicer, da trenutno pogajanja z MIZŠ glede financiranja ne potekajo, da pa bodo glede na evropska projekta v teku in diverzifikacijo svojih dejavnosti v vsakem primeru "preživeli". Kljub temu se postavlja vprašanje, kakšne dejavnosti bodo zmogli izvajati ob tako skromnem financiranju. Prav zato, je dodal El Zoheiri, bo moralo ministrstvo "ponovno premisliti svoje stališče glede rezanja sredstev".

Proračunska sredstva za Emuni še neznanka

Koliko sredstev bo deležna Emuni, na MIZŠ še ne morejo napovedati. Kot so pojasnili za STA, so finančna sredstva "odvisna od sprejetja rebalansa proračuna v DZ, zato ta hip natančno še ne moremo napovedati, kolikšna bodo za Emuni".

Država je sicer za projekt Emuni od leta 2007 namenila skupno 3,97 milijona evrov, od tega v letu 2014 slabih 389.000 evrov. Po predlaganih varčevalnih ukrepih pa bi Emuniju v letu 2015 namenili 200.000 evrov.

Na letno konferenco Emunija je bila vabljena tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar, ki pa je v Piranu ni bilo zaradi drugih obveznosti.

Deli novico:

Itaq |  14 .02. 2015 ob  22: 36
rubašoldi
Ma jebeš ta EMUNI |  14 .02. 2015 ob  22: 34
-2
če ne more kasirat Darovac!
Kopernik |  14 .02. 2015 ob  21: 36
IMUNI "Univerza", pod vodstvom šarlatanskega direktorja, ki se kiti y diplomami tipa "vroči zrak". Naj se Imuni raje izžene v Egipt od koder je je njegov domnevni ustanovitelj in pijavka javnega denarja. Naši politiki pa se naj raje otreznijo in ne pobirajo vsak gnoj, ki ga jim navrže Bruselj.
univerza |  14 .02. 2015 ob  21: 16
pralnica denarja od vedno
Jajo |  14 .02. 2015 ob  19: 04
Denar za migrante.
Toliko dobrega se da narediti z vsoto s katero
zalagajo parazite , ki se debelijo v Portorožu.
hm |  14 .02. 2015 ob  18: 42
KATASTROFA!
Fonza |  14 .02. 2015 ob  15: 50
@Vojko L., se popolnoma strinjam s teboj, samo v primeru EMUNI bi bilo ptrebno pa še koga drugega zapreti ne samo institucije!!!
Vojko L. |  14 .02. 2015 ob  15: 38
Vse institucije, financirane iz javnih sredstev, ki si šele iščejo razloge svojega obstoja, je potrebno včeraj zapreti.