POBUDA KOALICIJE ZA OTROKE GRE: DVK določila formulo za izračun referendumskega izida

Slovenija

Državna volilna komisija je obravnavala opozorila pobudnikov referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi, koalicije Za otroke gre, glede ažuriranja volilnih imenikov in potrebne metodologije za ugotavljanje referendumskega izida. Pri izidu bodo upoštevali umrle v času do zaključka glasovanja, ki še niso glasovali, so odločili člani komisije.

Po novi referendumski ureditvi se mora namreč za zavrnitev zakona na referendumu izreči ne le večina tistih, ki se referenduma udeležijo, ampak mora ta večina predstavljati tudi najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Po navedbah koalicije Za otroke gre se je s tem izjemno povečal pomen volilnega imenika, pa tudi možnost zlorab in manipulacij pri ugotavljanju referendumskega izida. Zato je, kot je njihov predstavnik Aleš Primc poudaril tudi na današnji seji, pomembno, da se pravila igre določijo pred tekmo in ne po njej.

Člani Državne volilne komisije (DVK) so v razpravi med drugim opozorili, da gre za praznino, ki je nastala po spremembi nove referendumske ureditve v ustavi, ki pa ji zakonodaja še ni prilagojena. Po okoli treh urah razprave so sprejeli sklep, po katerem bo ministrstvo za notranje zadeve najpozneje v osmih dneh po dnevu glasovanja na referendumu DVK sporočilo število umrlih od dneva sestave volilnega imenika, kar je 15 dni pred glasovanjem, do zaključka glasovanja.

Kvorum, ki je po novem pogoj za uspeh referenduma, bodo, kot so se odločili, izračunali na podlagi podatkov o številu volivcev iz volilnega imenika, pripravljenega pred referendumom, temu bodo prišteli tiste, ki bodo na volišča prišli s potrdili, ker so bili iz imenika po pomoti izpuščeni. Od tega števila bodo odšteli tiste, ki so do zaključka glasovanja umrli, poimensko pa bodo preverjali, kdo od teh je pred smrtjo še glasoval.

Pri podatkih o umrlih bodo upoštevali podatke, ki bodo do roka osmih dni po dnevu glasovanja, ko DVK sicer ugotavlja tudi izid glasovanja po pošti, vpisani v matični register. Po pojasnilih ministrstva za notranje zadeve od nastanka smrti do vpisa smrti v register za podatke iz Slovenije v povprečju pretečejo štirje dnevi, za podatke iz tujine pa 47 dni.

Neažurni volilni imeniki zdomcev in izseljencev v tujini

Za pobudnike referenduma so sicer sporni predvsem po njihovem mnenju neažurni volilni imeniki zdomcev in izseljencev v tujini. Svojci umrlih v tujini so sicer dolžni podatke o smrti sporočiti v Slovenijo, a tega v veliki večini ne vedo, je dejal Primc.

DVK, ki za evidenco volilne pravice ni pristojna, je v zvezi s tem sprejela sklep, s katerim pristojnim organom priporočajo, da pristopijo k ažuriranju volilnih imenikov.

Deli novico:

leva sekta |  20 .11. 2015 ob  09: 50
-1
spet kaže svojo nestrpnost! PROTI posvajanju otrok za pedre!
muffa |  20 .11. 2015 ob  07: 26
-1
nekaterim brez mrtvih življenja ni.......
muffa |  20 .11. 2015 ob  07: 24
žalost in sramota!!!! in ker so jim otroci tako pri srcu, jim ni žal porabiti 4 milijone za referendum. ta denar bi lahko namenili za malice, kosila, izobraževanje. popolnoma se strinjam s "točno tako".
sveti jurij |  20 .11. 2015 ob  00: 56
-1
Kaj pa tisti od podpisnikov za referendum ki so umrli Tudi njihov glas je treba črtati.
TOČNO TAKO |  20 .11. 2015 ob  00: 51
Če lahko svojemu otroku obrazložite, da je sv. Duh brezmadežno oplodil trinajstletno Marijo, ki se je potem poročila z veliko starejšim Jožefom, rodila Jezusa, ki je človek in hkrati božji sin in je po bičanju in mučenju umrl na križu in potem tretji dan vstal od mrtvih ter na koncu odšel s telesom v nebesa, potem lahko tudi razložite, da se včasih zgodi, da se zaljubita osebi istega spola in skupaj vzgajata otroka.
OMG |  19 .11. 2015 ob  22: 18
celo umrle ne pustijo pri miru...A VAS NI SRAM?
zanimivo |  19 .11. 2015 ob  21: 41
tukaj se sekirajo za novi zakon, kadar pa so pobirali podpise za referendum kjer večina odloča o pravici manjšine (kar po novem naj ne bi bilo dovoljeno) so se požvižgali.