Delavci Primorja še vedno čakajo na izplačilo

Po letu dni, ko je bil podan predlog za stečaj treh družb iz skupine Primorje, delavci še vedno čakajo na poplačilo svojih terjatev. Prijavljenih imajo 18 milijonov evrov terjatev, od tega 11,5 milijona evrov prednostnih, doslej pa iz stečajne mase niso dobili še nobenega izplačila, je za STA povedal sindikalist Damjan Volf.

Vodja nekdanjega stavkovnega odbora in koordinacije sindikatov v Primorju Damjan Volf je pohvalil predvsem prizadevnost urada za delo v Ajdovščini, ki je delavce zelo hitro vpisal med brezposelne osebe ter jim tako omogočil hitro pridobitev nadomestil in dela sredstev iz jamstvenega sklada.

"Kot koordinacija sindikatov v Primorju smo se v tem letu večkrat dobili s stečajnim upraviteljem Primorja Rudolfom Hramcem, saj nas ne zanimajo besede, pač pa dejanja, to je, da bi nekdanji delavci vendarle dobili del poplačil iz stečajne mase za opravljeno vendar neplačano delo," je še dejal Volf.

Volf je povedal še, da so nekateri delavci Primorja dobili zaposlitev v Cestnem podjetju Gorica, nekateri pa so odšli iskat delo tudi v tujini, od koder se jih precej vrača s še bolj grenkimi izkušnjami kot so jih imeli v Sloveniji.

 

Direktorica Območne službe Zavoda za zaposlovanje (ZZZS) Nova Gorica Vesna Petric Uran je za STA povedala, da se je v lanskem letu v evidenco brezposelnih prijavilo 535 delavcev iz družb skupine Primorje. 310 brezposelnih, ki so imeli zadnjo zaposlitev v Primorju, še vedno čaka na novo zaposlitev.

"Med njimi je več kot 70 odstotkov oseb, ki so starejše od 50 let, to pa so večinoma moški, nekateri med njimi so tudi delovni invalidi," je povedala Petric Uranova. Med brezposelnimi prevladujejo predvsem osebe z nižjo stopnjo izobrazbe, zidarji, gradbeni in ekonomski tehniki, nekaj je tudi gradbenih inženirjev.

Gašpar Mišić: Stečaj Primorja je državo stal pol milijarde evrov

Prav strokovni kader pa naj bi bil tisti, ki naj bi obudil in nadaljeval delo v "novem" Primorju, za katerega se zavzema tako ajdovska občina kot slovenska vlada. Državni sekretar v kabinetu predsednice vlade Gašpar Gašpar Mišić je za STA povedal, da se trudijo predvsem s spremembami zakonodaje. "Reference in nakopičeno znanje v gospodarskem subjektu Primorje ne sme umreti. Tega smo se premalo zavedali in prepozno odreagirali na dogajanje, vendar bolje pozno kot nikoli," je dejal Mišić.

Mišić je ocenil, da je stečaj Primorja državo stal pol milijarde evrov, zato z reševanjem Primorja "ne rešujemo materialnih dobrin nekdanjih lastnikov, pač pa državo".

Skupno je vseh terjatev okrog 2200

Stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec je povedal, da je preizkus terjatev v zaključni fazi, do konca meseca naj bi oddal poročilo na sodišče. Skupno je vseh terjatev okrog 2200. "Večino obratov, ki smo jih lahko, smo dali v najem, s tem pa imamo več možnosti za njihovo dokončno prodajo. Za nekatere naložbe podjetja so že iskali kupce - veliko zanimanja naj bi bilo tako predvsem za prodajo hčerinskega podjetja Cestno podjetje Gorica, za katero so v roku prejeli okrog 15 ponudb," je dejal.