ČAS SE IZTEKA: Slovenija mora odgovoriti arbitražnemu sodišču

Slovenija

Iztekel se bo rok, do katerega mora Slovenija odgovoriti arbitražnemu sodišču na decembrsko pismo, v katerem je Slovenijo in Hrvaško pozvalo k predložitvi dodatnega gradiva, potem ko je Hrvaška julija lani po aferi s prisluhi odstopila od arbitraže o meji s Slovenijo.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu so ob prejemu pisma decembra zatrdili, da bo vlada spoštovala rok za opredelitev do pravnih vidikov vprašanj, ki jih je izpostavila Hrvaška v pismih arbitrom julija lani. Rok za odgovor Hrvaške se je iztekel že 15. januarja, Zagreb pa v skladu s stališčem, da je iz arbitraže izstopil, odgovora ni posredoval. Naslednje zaslišanje na osnovi odgovorov Zagreba in Ljubljane je predvideno za marec.

Hrvaška je od arbitražnega sporazuma odstopila po aferi s prisluhi nekdanjemu slovenskemu arbitru Jerneju Sekolcu in agentki na MZZ Simoni Drenik. V pismu 24. julija lani je sodišče obvestila, da zaradi afere ocenjuje celoten arbitražni postopek kot kompromitiran, nato pa 31. julija še, da od arbitraže odstopa oz. da v skladu z dunajsko konvencijo o pogodbenem pravu razveljavlja arbitražni sporazum.

Slovenija je 13. avgusta odgovorila, da tej enostranski potezi nasprotuje in vztraja na stališču, da arbitražno sodišče lahko in mora nadaljevati s postopkom določitve meddržavne meje. Arbitražno sodišče je nato Zagreb in Ljubljano 2. decembra pisno pozvalo k predložitvi dodatnega gradiva.

Arbitra odstopila

Ker sta tako slovenski kot hrvaški arbiter po izbruhu omenjene afere odstopila, prav tako Ronny Abraham, ki je za kratek čas nasledil Sekolca, je arbitražno sodišče septembra lani imenovalo nova člana. Norvežan Rolf Fife je zamenjal slovenskega člana sodišča, Švicar Nicolas Michel pa hrvaškega. Na marčevskem zaslišanju bo torej sodišče znova v polni zasedbi.

Zagreb je sprožil tudi postopek za razveljavitev arbitražnega sporazuma v ZN v skladu z dunajsko konvencijo o pravu mednarodnih pogodb. Mednarodni pravniki sicer menijo, da bo odstop od dvostranskega sporazuma brez soglasja Slovenije težko dosegla, saj že arbitražni sporazum določa rešitve. Bivši hrvaški premier Zoran Milanović pa je Sloveniji predlagal iskanje drugega načina za reševanje spora o meji, kar je Ljubljana, ki vztraja pri arbitraži, zavrnila.

Nova vlada v Zagrebu ima enako stališče do arbitražnega sporazuma kot bivša, Ljubljana pa pričakuje, da bo arbitražno sodišče končalo delo in letos odločilo o meji med državama.

Deli novico: