BOLNIŠNICE NA ROBU ZLOMA: Kdaj bo konec zdravniške stavke?

Slovenija

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je zadovoljen s potekom pogajanj med vladno stranjo in Fidesom, približevanjem stališč in vse večjim razumevanjem vladne strani. Ob tem pa skupaj s predsednikom Slovenskega zdravniškega društva Radkom Komadino upa na čimprejšnji dogovor, saj so v mnogih bolnišnicah na robu zloma.

Možina je v izjavi medijem dejal, da že dolgo časa ni spremljal tako konstruktivnih pogovorov o zdravstvu. "Žal pa bi lahko ti pogovori intenzivno potekali že vsaj eno leto. Vse karte ima vlada na mizi vsaj eno leto," je dodal.

Opozoril je, da je stavka v obliki omejitve na 40-urni tedenski delovnik razgalila vse slabosti slovenskega zdravstva. "Če zdravniki delajo tako kot vsi javni uslužbenci, je zdravstvo pred sesutjem," je povedal.

Izstop zdravnikov iz sistema plač javnega sektorja je predpogoj

Tako je izpostavil nujno potrebo, da se slovensko zdravstvo reformira. "Zdravniške organizacije smo že pred dvema oz. tremi leti nakazale vsa izhodišča za potrebno reformo slovenskega zdravstva, da ga naredimo sodobnega, evropsko primerljivega," je dejal.

Opozoril je, da zahteva po izstopu zdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju ni nova, je pa predpogoj za začetek zdravstvene reforme. Zato takšno zahtevo podpirajo in pričakujejo od vlade, da "bo prisluhnila temu predlogu in pokazala perspektivno držo v smeri spreminjanja zdravstva".

Možina se zaveda, da je odločitev o izstopu zdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju za vlado težka, saj v tem primeru grozi domino efekt ostalih uslužbencev v javnem sektorju. A poudarja, da se zdravstva ne da reformirati brez tega. "Rezultat bo pokazal, ali bo vlada pripravljena na reformo," je dejal.

Če bi zdravniki izstopili iz sistema javnega sektorja in bi se javni zdravstveni zavodi preoblikovali v gospodarske družbe, potem bi poslovodstvo imelo mnogo večja pooblastila, dobri zdravniki pa bi bili bolje nagrajeni v smislu variabilnega dela plače. Izračunov, kaj bi izstop iz javnega sektorja pomenil za javne finance, pa na zbornici po njegovih besedah nimajo, saj jih še ni mogoče narediti.

Posledice odlašanja z reformo po mnenju Fidesa: čakalne dobe, obremenjenost ambulant, korupcija

V Fidesu pa so v današnjem sporočilu za medije poudarili, da je takšen plačni sistem v javnem sektorju zgolj ohranjanja status quo in onemogoča kakršnokoli reformo javnega sektorja. "Prav odlašanje z reformami je pripeljalo do neznosnih čakalnih dob, grozljive obremenjenosti ambulantnih zdravnikov, korupcije v vseh porah sistema," so opozorili.

Po njihovem mnenju se bo vlada morala odločiti, ali je ohranitev enotnega plačnega sistema tako pomembna, da je zanj pripravljena žrtvovati celoten javni zdravstveni sistem in bolnikom odrekati temeljne pravice, ali pa podpreti rešitve za boljši zdravstveni sistem. Prepričani so tudi, da enotnega plačnega sistema pravzaprav nikoli ni bilo, saj se čisto povsod iščejo načini, kako bi ga izigrali.

Možina je zadovoljen tudi s tem, da sta vlada in Fides zavzela enotno stališče po uveljavitvi standardov in normativov. Tudi to je tudi eden od bistvenih pogojev za nadaljevanje reforme zdravstva, je dejal.

Nihče se ni vprašal, kaj hočemo

Kljub napredkom v pogajanjih pa Možina ostaja kritičen do dela ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc. "Težko je spregledati, da v dveh letih niso napravili nič in da se šele pod grožnjo stavke začnemo redno pogovarjati," je dejal. Tako je razočaran, da se niso mogli resno in argumentirano pogovarjati v normalnih razmerah, ampak šele v času stavke in na škodo državljanov.

Podpredsednik zbornice Valentin Sojar pa je dodal, da se do danes ni nihče zares vprašal, kaj v Sloveniji hočemo imeti v smislu zagotavljanja zdravstvenega varstva za prebivalstvo. "Ves čas govorimo o načrtih, ki temeljijo na lanskoletnih. Če to traja 20 let, smo tam, kjer smo bili pred 20 leti," je opozoril. Če bi danes sprejeli spremembe, potem jih bo mogoče izvršiti v naslednjih letih, ko bo dovolj zdravnikov v sistemu.

"Kaj si vi želite? Iti k zdravniku, ki ima 2500 opredeljenih bolnikov, ali takemu, ki ima 1100 ali 1200 opredeljenih bolnikov, tako kot v Avstriji in Belgiji? To je vprašanje, na katerega si moramo v Sloveniji odgovoriti," je dodal.

Še dva tedna stavke in bomo na robu varnosti

Komadina pa je dodal, da so zdravniki v času stavke zmeraj izpostavljeni velikim in hudim etičnim dilemam. "Bolnikom nikakor nočemo škoditi, po drugi strani pa smo Fidesovo odločitev o stavki razumeli kot nujno, ultimativno zahtevo po tem, da se v slovenskem zdravstvu končno začne modernizacija oz. reorganizacija," je dejal.

Razmere v mnogih bolnišnicah so bile po njegovih navedbah v preteklem tednu na robu varnosti in "ta črta se z lahkoto hitro prestopi". Zato poziva obe pogajalski skupini, predvsem pa vladno, ki je po njegovih ocenah v zadnjih dneh nakazala očitno razumevanje za zdravništvo, da zahteve in predloge čim prej uskladijo in rešijo.

"Še teden ali dva takšne stavke, pa več ne bomo mogli zagotavljati strokovne varnosti. Vsakršen zaplet bi predstavljal katastrofo. Zato apeliramo na razum in čimprejšnje konstruktivne rešitve," je dejal Komadina.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
curlo |  17 .11. 2016 ob  08: 53
Ni kaj komentirat, za navadnega smrtnika na minimalcu je vsak dan 1. november, medtem ko si elita v belih haljah privošči marsikaj kar večina ljudi le sanja.....pa jim ni in ni dovolj. Pa naj mi se kdo rece, da so bolniki njihova prva in edina skrb. Prvo je denar in lagodno zivljenje,potem pa dolgo NIC....za tem pride mogoce na vrsto sluzba....da ne bo pomote...sluzba in ne delo in rezultati tega.
Huuuh, za znoret s to drhaljo. Je pa res, da niso vsi zdravniki enaki in da so tudi svetli primeri , ki jih iz tega konteksta moramo izvzeti.
od 10.000 do 12.000 eur |  17 .11. 2016 ob  07: 44
so plače nekaterih zdravnikov....je bilo včeraj objavljeno, da je med 500 najbolje plačanih v septembru NAJVEČ ZDRAVNIKOV. HAALOOO, kaj se grejo...naj najprej uredijo znotraj svojih vrst in pravično razdelijo denar, ki je namenjen za plače. Če Kuštrin govori, da je plača specializanta 1.500 neto in ob predpostavki, da so plačani sorazmerno z opravljenim delom...potem pomeni, da tisti, ki je zaslužil skoraj 12.000 je delal 6 KRAT VEČ KOT TA SPECIALIZANT. In to ni mogoče, ker dan ima 24 ur in če prvi dela 8 ur, bi ta drugi delal lahko največ (pa še to je pretiravanje) 2 KRAT VEČ, TOREJ 16 UR...6 KRAT VEČ JE 48 UR NA DAN?
Če ne bi nekateri dobili preveč in bi se ta denar razdelil med tiste, ki dobijo premalo in se ne bi preplačevalo materiala in dajalo provizij, ne rabijo dvigat sredstev v proračunu, le razdelit je treba pravično, brez korupcije, zato pa nismo krivi pacienti.
Moram pa poudariti, da so najbolj prijazni in človeški ravno tisti zdravstveni delavci, ki so plačani manj, ker niso naduti.
Pa to, da je za pritožbo na izbranega izvajalca preko javnih naročil potrebno plačati 25.000 eurov...kdo je to še videl. Logično, da se ne bo noben pritožil in to je na vseh ministrstvih, če se želi neizbrani izvajalec pritožiti na izbor, mora najprej plačati 20 tisoč eurov...korupcija do neba....poslanci bi morali zahtevati, da se ta zakon spremeni...ali pa gremo v podpis peticije
Ha, ha, ha |  16 .11. 2016 ob  17: 30
Kakšen pretiran bombastičen naslov! Na robu zloma? Ja kako so pa do sedaj preživeli, vsa ta leta? Pa jim nič ne manjka, njihov vozni park je od audija in mercedesa do BMWja, počitnice obvezno v tujini, kongresni turizem na račun farmacevtskih firm vključno s podkupninami, kuverte od pacientov, zasebne ambulante za dodatni zaslužek..... Ja prov bogi reveži so.
Zdravstvo. |  16 .11. 2016 ob  13: 13
Sramota.
Zdravniki, imate majhne place. Zakaj ne pomagate tudi medicinskim sestram, ki imajo tako niske place da so na robu prezivetja. In naredijo 3/4 dela doktorjev.
SI MONA |  16 .11. 2016 ob  10: 48
Če želijo iste pogoje kot v Austriji naj grejo gor delat in naj jim oni plačajo šolanje in naj gor kupijo nepremičnine in plačajo davke .Pa da vidimo če jim bo dovolj 40 ur tedensko .Če bo tako naprej pa se bomo hodili zdraviti v tujino ,pa da vidimo kdo jim bo dal kruh ,kaj se bojo potem jokali ? Gostinci delajo za dosti manj in dosti več ur zato pa gremo v tujino ,tako greste lahko tudi vi Dr-Mr če imaste jajca .
muffa |  16 .11. 2016 ob  10: 34
ma, ali ne ravno zdravniška zbornica razpisuje specializacije in daje blagoslov novim zaposlitvam zdravnikov ??
sram naj bo vse, ki izsiljujejo na račun bolnikov !!!!!
drita v čelo |  16 .11. 2016 ob  09: 19
V gospodarskih družbah je to enostavno rešeno. Če ti kaj ne ustreza, greš lahko tam, kjer ti bo boljše.