BO ŠLO BREZ PRETIRAVANJ NA GROBOVIH? Namesto za sveče, denar za zdravljenje

Slovenija

Po več slovenskih krajih do srede poteka že deveta ekološko-humanitarna akcija Manj svečk za manj grobov. Njen namen je, da ljudje namesto za pretirano okraševanje grobov s svečami, ki predstavljajo tudi obremenitev za okolje, sredstva raje namenijo za nakup medicinskih pripomočkov in zdravljenje, so sporočili iz fundacije Svečka.

Akcija letos poteka v Zagorju, Trbovljah, Hrastniku, Litiji, Šmartnem pri Litiji, Grosupljem, Celju, Domžalah, Logatcu, Dobrepolju, Mariboru, Murski Soboti, Velenju, Šmartnem ob Paki in Savi. Darovalci bodo v zameno za donacijo na stojnici prejeli zastavico sočutja, s katero se bodo lahko poklonili preminulim.

Lahko pa se odločijo tudi za prižig virtualne SMS svečke, tako da na število 1919 pošljejo SMS s ključno besedo SVECKA, če želijo darovati en evro, ali SVECKA5 za donacijo v višini pet evrov. Na ta način so v preteklih letih zbrali skupaj že skoraj 160.000 evrov.

Akcija po prepričanju njenega vodje Primoža Jelševarja dobiva iz leto v leto več podpornikov in je med ljudmi dobro sprejeta. Projekt Manj svečk za manj grobov se je z leti po njegovih besedah razvil v pravo vseslovensko gibanje od ljudi za ljudi.

"V času, ko se zdi, da naš zdravstveni sistem zasleduje vse druge cilje, kot zdravje za vse ljudi, so ljudje ta koncept vzeli za svojega kot platformo, ki jim omogoča, da v svojih lokalnih okoljih pomagajo drug drugemu," je dejal Jelševar. Kot je dodal, ostajajo pri geslu: Pomagajmo tistim, ki še živijo, če nismo mogli vsem, ki se jih te dni spominjamo.

V projektu sodeluje 115 organizacij iz vse Slovenije in več kot 400 prostovoljcev. Fundacija Svečka bo vsa zbrana sredstva namenila vnaprej znanim prejemnikom. Tako med drugim zbirajo sredstva za nakup kardioloških stolov z gosenicami za reševalni postaji v Zagorju in Hrastniku, za nakup SOS gumbov v Trbovljah in Dobrepolju in za nakup naprave MOTOmed za Dom upokojencev Domžale.

Sredstva, zbrana v akciji, bodo šla tudi za nakup defibrilatorjev in pripomočke za opremo Varstveno delovnega centra v Litiji in Doma Tisje. Sredstva zbirajo tudi za plačilo nevrofizioterapevtskih obravnav za otroke s posebnimi potrebami in za nekatere konkretne bolnike: 10-letnico s sladkorno boleznijo, 9-letnika s cerebralno paralizo in bolnico s trajno okvaro možganov. Pomagati želijo tudi mladi družini, kjer je mama zbolela za rakom.

Deli novico:

Vili |  30 .10. 2017 ob  20: 02
Pa dobro. Zakaj pri vragu s evsako leto vsakdo vtika v pravice drugih ljudi? Kdo jekomu dal pravici, da npr meni ukazuje koliko sveč smem prižgati?
@aj |  30 .10. 2017 ob  15: 11
sklepam, da izhajaš iz sebe!

Šnofl |  30 .10. 2017 ob  13: 44
Kakšne projekte se gredo. Bando lopovsko naj zaprejo, pa tok cenenih projektov sploh neb potreboval.
bizgec |  30 .10. 2017 ob  12: 06
Ja, lepo napisano. Mi bi prispevali denar za zdravstvo, namesto za sveče svojcem, pohvalno. Samo, če pomislim, da bi si potem na račun tega v zdravstvu gospa Milojka Celarc in njena garnitura na Ljubljanskem Kliničnem centru (8000 zaposlenih), katera je samo na spisku zaposlenih, ker v službo ne hodijo, delili dodatke na razne uspešnosti, potem raje kupim sveče svojcem, ki so me ,,trpeli,, vse svoje življenje.
aj |  30 .10. 2017 ob  11: 44
Za 1 november toliko sveč pol pa čez celo leto nič...
z svojim denarjem |  30 .10. 2017 ob  10: 31
bom sam razpolagal in kupil toliko sveč kot bom hotel!!!!!!!!!!!!
Kopernik |  30 .10. 2017 ob  10: 02
Ko bi le ljudje raje tretirali drug drugega lepo, ko so še živi. Opulentno okrašeni grobovi ne bodo popravili krivic, ki so jih osebe doživele za časa življenja.
Vprašanje |  30 .10. 2017 ob  10: 02
Zakaj pa plačujemo najvišje davke na svetu, če moramo na koncu na vsakem koraku prispevati in donirati za tisto, kar bi MORALE biti javne storitve