BEGUNSKA KRIZA: Vedno več Slovencev je strah

Slovenija

Medtem ko je na začetku begunske krize le dobra desetina anketirancev izražala strah zaradi množice prebežnikov, je po dobrih štirih mesecih takšnih že tretjina, ugotavlja zadnja javnomnenjska raziskava Dela. Več kot polovica slovenske populacije v svojem kraju tudi ne bi trpela begunskega centra, je še razvidno iz ankete.

Na vprašanje, ali jih je zaradi begunske krize strah, jih sicer več več kot polovica, 54 odstotkov trdi, da jih ni strah, se pa povečuje delež tistih, ki jih je strah - tako je namreč odgovorilo 25 odstotkov. Da jih je zelo strah, pa jih je odgovorilo sedem odstotkov vprašanih. Več kot polovica sodelujočih v anketi Dela tudi nasprotuje postavitvi namestitvenega centra v svojem kraju, dobra petina bi ga dopustila, slaba petina pa še ni prepričana.

Po več kot pol leta anketiranci problem prebežnikov večinoma vidijo tako kot humanitarni kot varnostni problem. Tako je odgovorilo 67 odstotkov vprašanih, medtem ko je za 12 odstotkov begunska kriza le varnostni problem, za sedem odstotkov pa humanitarni.

Velika večina prepričanih, da EU begunsko krizo obvladuje slabo 

Anketo Dela je na vzorcu 400 anketirancev med 19. in 21. januarjem opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Velika večina vprašanih, 71 odstotkov, jih je prepričanih, da EU begunsko krizo obvladuje slabo ali zelo slabo. Tudi Slovenija krizo po mnenju anketirancev obvladuje slabo, tako je namreč odgovorilo 41 odstotkov anketirancev.

Anketiranci so odgovarjali tudi na vprašanje, kaj nekaj več kot milijon prebežnikov, ki so v zadnjem letu prišli v Evropo, pomeni za EU. Velika večina, 69 odstotkov, jih meni, da je to preveč, 17 odstotkov jih pravi, da smo jih sprejeli dovolj, le sedem odstotkov pa jih meni, da jih EU zaradi vojne v Siriji sprejme več.

Deli novico: