SLOVENCI IZJEMNO KRITIČNI: Z delovanjem slabe banke so nezadovoljni

Slovenija

Javnost je do delovanja DUTB, na katero so slovenske banke prenesle večino zgrešenih večmilijonskih poslov v minulih letih, izjemno kritična, kaže anketa današnjega Dela. Kar 58 odstotkov vprašanih namreč meni, da DUTB ni upravičil pričakovanj, 17 odstotkov jih meni, da le deloma, zgolj odstotek pa meni, da je povsem upravičil pričakovanja.

Vlada uživa podporo pri urejanju razmer v Družbi za upravljanje slabih terjatev (DUTB) ali slabi banki, razkriva tokratna anketa Dela. Ukrepe vlade, ko je zamenjala predsednika nadzornega sveta DUTB in izvršnega direktorja DUTB, podpira 57 odstotkov vprašanih, 15 odstotkov jih ne podpira ukrepov vlade, četrtina se ni znala opredeliti.

Telefonsko anketo je za uredništvo Dela med 20. in 22. oktobrom na vzorcu 400 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

A nekdanje vodstvo slabe banke po posredovanju vlade ni ostalo tiho in je vlado obtožilo, da ukrepa neodgovorno in v koordinaciji z interesnimi lobiji, omenjali so tudi korupcijo, vlada pa je vodilnim slabe banke očitala, da niso spoštovali dogovora o omejitvi plač, navaja Delo. V anketi ugotavljajo, da je bila vlada veliko bolj prepričljiva kot odstavljeni direktorji slabe banke. Dobra tretjina vprašanih verjame vladi, desetina nekdanjim vodilnim slabe banke, dobra tretjina anketiranih pa je odgovorila, da ne verjame nobenemu.

Zneski plač šokantno visoki 

Ni presenetljivo, da so bili zneski plač vodstva DUTB šokantno visoki za velik del slovenske javnosti. Kar 76 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da so plače v slabi banki previsoke glede na slovenske razmere, manj kot desetina jih meni, da so ustrezne glede na primerjave s tujino, nekaj je bilo tudi takih, ki menijo, da so prenizke glede na to, kako zahtevno delo imajo z upravljanjem slabih terjatev.

Glede na anketo bi slovenska javnost na vrhu slabe banke najraje videla ekipo domačih in tujih strokovnjakov (47 odstotkov), slaba četrtina bi raje izbrala le domače strokovnjake, sedem odstotkov pa bi jih na vrhu slabe banke, ki upravlja nekaj milijard evrov slabih terjatev, najraje videlo le tuje strokovnjake.

Ustanovitev male slabe banke ne bi podprli

Na koncu jih je zanimalo, ali bi sodelujoči v anketi podprli ustanovitev male slabe banke, ki bi bila specializirana za mala in srednja podjetja, ki so prezadolžena. Še eni slabi mali banki nasprotuje nekoliko več kot polovica vprašanih, podprla bi jo dobra četrtina, slaba četrtina pa se ni znala opredeliti, ali potrebujemo še malo slabo banko.

Deli novico:

zvizgac |  02 .11. 2015 ob  15: 56
slovenske ankete so stalnica
ce ima nlb najvecji trzni delez po vseh skandalih
je ocitno s slovensko varcevalno populacijp nekaj mocno narobe
ni sans da bi v tej dezeli bilo kdaj bolje


od kod lepote tvoje |  02 .11. 2015 ob  09: 53
Mi je ne tako dolgo povedal en javni uslužbenec (javni upravnik) tako: "Brez korupcije v tej državi ne laufa NIČ. Gre za javno skrivnost. Če te dobijo da jemlješ podkupnino, ne smeš priznat za živo glavo ne. Dogovor znotraj javnega ceha je, da če priznaš, se ti pol doda (kazni). Bolje da te dobijo kot da priznaš ali ovadiš koga. Zanimivo da mi je povedal par primerov med katerimi se mi je še posebej zanimiva zdela policija. Pravi da vsak turek ki gre preko meje, vsak, da policaju dva eura bakšiša. Da si naberejo po tri plače tako. Potem je omenil kako se delajo tehnični pregledi za razne avtoprevoznike. Če se mu zavrne avto na tehničnem to avtoprevoznika stane par jurjev škode. Zato tam podkupovanje cveti. Saj če pogledamo kdo vozi dandanes najdražje nove avtomobile, to več niso podjetniki (ki bi jih imeli na leasing). To so ali javni uslužbenci ali podjetniki ki delajo z državo (pač javni uslužbenci pod krinko)." Potem je omenil razne inšpekcije ki te lahko uničijo v momentu če ne plačaš podkupnine itd. Od podjetnikov se slišijo take zgodbe da gredo človeku kocine pokonci. Ti dobesedno povedo. Če plačaš toliko in toliko uredimo da te davčna pusti pri miru. Če ne plačaš lokalni javni mafiji ti zaprejo lokal itd. Še v bolnišnici ne boš dobil določenih dragih zdravil če ne animiraš ključnih oseb tam.