15 UR ZA KOLAR CELARČEVO: Poslanci bodo danes odločali o interpelaciji

Slovenija

Poslanci bodo danes odločali o interpelaciji proti ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc, ki jo je vložila SDS. Interpelacijo bo glede na napovedi koalicije uspešno prestala, je pa po kritikah na ministričino delo tudi iz koalicije danes pričakovati pestro razpravo, za katero je namenjenih 15 ur.

Poslanci SDS ministrici med drugim očitajo odgovornost zaradi nepriprave ključne zakonodaje na področju zdravstva, slabega finančnega stanja v zdravstvu in slabega poslovanja javnih zdravstvenih zavodov, podaljševanja čakalnih dob, političnega kadrovanja in neukrepanja na področju korupcije v zdravstvu.

Kolar Celarčeva je v odgovoru na interpelacijo vse očitke v celoti zavrgla kot neutemeljene, saj da temeljijo na govoricah, nepreverjenih trditvah, znanih mnenjih interesnih skupin in populističnih ocenah. Po njeni oceni "podpisniki interpelacije v celotnem besedilu niso predstavili niti enega argumenta, s katerim bi utemeljili, da krši prisego, ki jo je dala ob imenovanju".

Podporo interpelaciji so za zdaj napovedali v NSi, kjer so tudi pripravili interpelacijo proti Kolar Celarčevi, a so jih njihovi opozicijski kolegi prehiteli.

Za obstoj Kolar Celarčeve na položaju ministrice je sicer ključna podpora koalicijskih partneric, ki pa je bila nekaj časa pod vprašajem, saj so do ministrice zelo kritični tudi nekateri koalicijskih poslanci, zlasti iz vrst DeSUS. In kljub temu da so ji koalicijski partnerici napovedali podporo, pa je od prav vseh koalicijskih poslancev očitno ne more pričakovati. Tako je Tomaž Gantar (DeSUS) napovedal, da se bo verjetno vzdržal.

To je sicer peta vložena interpelacije v mandatu vlade Mira Cerarja.

Deli novico:

srka |  18 .10. 2016 ob  11: 46
Podobno zadevo srečamo v vsakdanjem življenju, predvsem pogosta pa je ob prihodu domov po druženju s prijatelji pozno v noč..
srka |  18 .10. 2016 ob  11: 44
Interpelacija je parlamentaren izraz za z ustavo določen institut parlamentarne kontrole nad delovanjem vlade ali posameznega ministra. S tem institutom parlament vpliva na način dela izvršilne oblasti. V interpelaciji namreč parlament lahko zastavi formalna vprašanja (po navadi na posebnih sejah o interpelaciji), vlada ali posamezni minister pa mora na vprašanja odgovoriti in s tem opravičiti svojo politiko. Državni zbor lahko nato poda usmeritve za nadaljnje delo v obliki posebej sprejetih sklepov. Po končani razpravi o interpelaciji se lahko vloži tudi predlog za glasovanje o nezaupnici vladi oz. ministru.
Dirigent |  18 .10. 2016 ob  10: 06
Vsi igrajo tako, kot dirigira njihov šef....Res so lutke.......Vsaka čast Združeni levici........
Nič |  18 .10. 2016 ob  08: 21
ne bo, kot z ostalimi voluharji, ki sedijo v parlmentu!