ZGODOVINA V KOVČKIH: Arheologijo želijo na FHŠ približati mladim

Koper

V okviru projekta Arheologija za vse (AS) so na Fakulteti za humanistične študije (FHŠ) Univerze na Primorskem pripravili tudi več t.i. mehkih vsebin. Med njimi so tudi "izobraževalni kovčki" s kopijami predmetov iz vsakdana v življenju v rimski vili, ki jih bodo lahko uporabljali tako v arheološkem parku v Simonovem zalivu kot tudi v šolah.

V okviru iztekajočega se projekta AS, namenjenega oživljanju arheološkega parka pri Izoli, so uredili sam park in poskrbeli za njegovo promocijo, je na današnji novinarski konferenci spomnila Alenka Tomaž z inštituta za arheologijo in dediščino FHŠ.

Zrinka Mileusnić z oddelka za arheologijo FHŠ pa je poudarila pomen arheološkega parka v Simonovem zalivu z vidika praktičnega dela študentov. Ob tem je sporočila novico, da so uspeli pri sicer manjšem projektu, tako da bo podvodni park v Simonovem zalivu vključen v mednarodno, jadransko mrežo arheoloških podvodnih parkov.

Med rezultati projekta pa so tudi mehke vsebine. Med te sodi priprava izobraževalnih kovčkov na šest različnih tem, s katerimi želijo arheologijo na interaktiven in bolj neposreden način približati mladim, je pojasnila vodja projekta AS in dekanja FHŠ Irena Lazar.

Slika je simbolična.  

Kovčki se osredotočajo na življenje v rimski vili, izobraževanje in igre, prehrano v Antiki, medicino in zdravje. Za vsako temo so oblikovali čisto pravi leseni kovček s kopijami predmetov iz tistega časa. Tako bodo mladi na primer na temo izobraževanja in igre lahko prijeli v roke povoščeno tablico, stilus in papirus, v "medicinskem" kovčku pa denimo pripomočke rimskih zdravnikov in pripomočke za higieno telesa. Vsak kovček je opremljen tudi z informativnim listom in latinskim izrek, ki ga lahko obiskovalec vzame s sabo za spomin.

Odvisno od tega, ali bo kovček uporabljal učitelj, predavatelj ali arheolog, ter od skupine, ki se ji kovček predstavlja, bo te vsebine mogoče bolj ali manj poglobljeno predstaviti.

Lazarjeva je ob tem poudarila, da bo te kovčke mogoče uporabljati tako za skupine obiskovalcev v Simonovem zalivu, interes za uporabo v razredu kot dopolnitev pedagoškega dela in spodbudo za kasnejši ogled arheološkega parka pa so že izrazili tudi pedagogi.

Kot je danes še pojasnila Lazarjeva, da so originalni mozaiki iz rimske vile, ki so spomladi romali na restavratorski center v Ljubljani, že pripravljeni in se bodo vrnili na svoje mesto še pred koncem leta. Nadstreški oz. "jadra" za dolgoročno zaščito mozaikov pa bodo dospeli nekje konec novembra.

Deli novico:

Fhs |  15 .11. 2016 ob  18: 01
Na arheologiji je vpisanih par študentov.