ZADELI SO V SREDO TARČE: Delavci IPS-a z odprtim pismom razkrili bajne zneske, ki jih služijo v Luki

Koper

IPS-ovim delavcem v Luki Koper je, kot kaže, prekipelo. Ostro so se odzvali na besede predsednika sveta delavcev v koprskem pristanišču Mirka Slosarja, ki je še pred dnevi trdil, da svet podpira delo vsake uprave, ki dela v dobro družbe in zaposlenih. Odziv delavcev pa tega ne potrjuje, nasprotno, razkrili so celo bajne zaslužke, ki naj bi jih prejel Slosar in delavski direktor Stojan Čepar. Izpostavili so tudi, kako izkoriščeni in podcenjeni so, pri čemer 'sodeluje' tudi sama uprava.

"To je prava slika, zakaj smo delavci izvajalcev pristaniških dejavnosti tako nezaželeni, da nas pošteno zaposlijo v Luki Koper, saj se le ti bojijo za svoje bonitete in tukaj z vso močjo podpiramo nadzorni svet Luke Koper kot tudi posameznike, ki jih je iz dneva v dan več, da se odpravi našo suženjsko in izkoriščevalsko delo v celoti, saj mi ne predstavljamo grožnje za poslovanje Luke Koper, ampak jo predstavlja izključno sistem, ki temelji na našem izkoriščanju ob bogatem mastenju tistih, ki so pri koritu Luke Koper," opozarjajo delavci IPS-ov. 

Izkoriščani delavci IPS-ov v Luki Koper, kot so se sami poimenovali, so se odvali na članek iz Primorskih novic, v katerem je predsednik sveta delavcev Mirko Slosar dejal, da trenutna uprava rešuje problematiko izvajalcev pristaniških storitev (IPS) in da je nadzorni svet Luke Koper tisti, ki zavira rešitev. Poleg tega pa je zavrnil besede predsednika nadzornega sveta Rada Antoloviča, ki ga je v pismu pozval, naj se raje ukvarja z varovanjem pravic delavcev in urejanjem položaja delavcev IPS, kot pa da se z upravo dogovarja za profesionalizacijo funkcije predsednika sveta delavcev, kar bo družbi prineslo 100.000 evrov dodatnih stroškov. Za profesionalno opravljanje funkcije predsednika sveta delavcev bi po Slosarjevo dobil plačo le v višini 40 odstotkov plače delavskega direktorja

Pri izkoriščanju 'sodeluje' tudi uprava

Delavci zaposleni pri IPS-ih že leta izgubljajo svoje zdravje ter opravljajo delo dneve in noči izrazito izkoriščani in podcenjeni. Vse to pa zadnja leta tudi ob 'soglasju' uprave, kot tudi taistega predsednika sveta delavcev in 'elite', ki je ugrabila Luko Koper, so zapisali v odzivu.

Stojan Čepar

Spomnili so, da delajo tudi več kot 12 ur na dan in to v večini za minimalno plačo, medtem ko v pristanišču obstaja poklic, ki ima, za razliko od njih, delavnik z 'efektivo' le štiri ure dnevno za plačilo več kot tri tisoč evrov. "Prav tako obstaja poklic, ki je plačan več kot 3-krat več, kot je povprečje v panogi, in skupna točka vseh je, da so del sindikata, iz katerega izhajajo tako delavski direktor, predsednik sveta delavcev in navsezadnje tudi žerjavist, ki je bil udeležen v delovni nesreči s smrtnim izidom," so zapisali in dodali: "Vsi ti 'živijo' na naših žuljih, znoju in izgubljenem zdravju in ob vse tem nam je potem veliko bolj jasno, zakaj širijo 'famo' skupaj z upravo Luke Koper, da je naša zaposlitev v Luki Koper 'misija nemogoče'."

In kdo služi bajne zneske?

Ko so poskušali predsedniku sveta delavcev in 'dominantnemu sindikatu' pojasniti njihove predloge za rešitev nastale situacije, so jih poskušali vedno znova in znova prepričati, da so nezaposljivi, ker ne izpolnjujejo pogojev za zasedbo delovnega mesta in to kljub temu da opravljajo to delo (nekateri že več kot 20 let), dokazano kvalitetno in vestno, so zapisali.

Mirko Slosar

Delavci IPS-ov dodajajo, da je iz letnega poročila Luke Koper za leto 2016 razvidno, da je delavski direktor Stojan Čepar končal šolanje na tehniškem zavodu Josef Stefan v Trstu, smer elektrotehnik-elektronik, poklicna pot pa ga je vodila v Kobilarno Lipica in BTC Terminal v Sežani, kjer je bil zadolžen za različna strokovna dela. Leta 2002 se je zaposlil v Luki Koper, d. d., kot upravljavec dvigal in ostale mehanizacije. Člani sveta delavcev so ga 1. oktobra 2015 izvolili za delavskega direktorja, nadzorni svet pa je njegovo imenovanje in začetek petletnega mandata potrdil 30. novembra 2015. Za svoje delo naj bi v letu 2016 prejel prejemke v višini 169.173 evra in kar 156.761 evra v obliki fiksnega dela bruto plače, kar znaša dobrih 13 tisočakov mesečno, poudarjajo v odprtem pismu. Predsednik sveta delavcev Slosar, ki je izjavil, da bo dobival za profesionalno opravljanje funkcije plačo le v višini 40 odstotkov plače delavskega direktorja, kar predstavlja skoraj 63 tisočakov samo fiksnega dela plače brez bonitet in drugih prejemkov, pa s tem lahko celo preseže znesek 100 tisočakov letno, so še razkrili izkoriščani delavci.

Deli novico:

Gledalec od blizu |  06 .12. 2017 ob  12: 47
Opazujem in vam povem tako. Nni in drugi delavci bi mogli dat več od sebe. Zakam in kako vem ne bom komentiral ker je dolga priča. Morete se zbort samo za pravilna plača. Ptamant je trebe izkoriščevalce delavne sile. Vse ostalo je samo politična igrica kako bo cmerar prevzel movzni stroj. Star pregovor pravi skregaj in vadaj. Pa še pažnja se obrne drugam. Žabare domov zalovt.
BOBO |  05 .12. 2017 ob  22: 07
Ma zakaj nihče ne pove , koliko dearja kdo zasluži . Mene konkretno zanima GAZDA , ki ima sto delavcev , ki dobijo plačo , ni važno kakšna je , zanima me , koliko jim od plače odtegne GAZDA. Ker če ima sto delavcev majhne plače , recimo 700 evrov , jih verjetno gazda pobaše v žep 300. Torej od stotih delavcev zasluži 30 000 evrov na mesec . Kar je verjetno malo glede na plače , ki jih GAZDE dajejo delavcem. En gazda , ki jih ima 200 lahko brez prdnit zasluži tudi do sto tisoč , če ne več. To je tisto o čemer bi se morali pogovarjat in prekinit ta način služenja. Pa da nebi mislili , da so gazde samo slovenci.
Tisti , ki pizdite , da so delavci južnjaki , nimate prav , ker so med njimki tudi Bolgari , Romuni .... slovenci tudi , ampak nihče noče opravljati tega dela. Zato mi ne jokat , da njih domov , ker nihče drugi ti tega ne bo delal. Tako pač je. In če nimaš delavca , a delo mora biti opravljeno . najameš tistega , ki ti bo delal za goli kruh. Zato pa udri po njemu , čefurju , njega itak lahko okrademo , ker on krade nam delovna mesta. Zaradi njega je Slovenija v kurcu , in ko GAZDA podkupi človeka , ki je njemu šef , je vse jasno. Vsi delajo z roko v roki , delavec pa je srečen , da ima vsaj za jest.
kolesar |  04 .12. 2017 ob  23: 41
Avtor anonimke, kateri se skriva za IPS-i in jih po nepotrebnem izpostavlja je baje že znan. Volk dlako menja nravi pa nikoli, še posebej Damjan.
Bruno K. |  04 .12. 2017 ob  05: 34
-2
Pun kufer ze imam teh IPS-ov..... jamrajte gazdam svojim... ta tekst je napisan kot, da luški delavci ne delajo popolnoma nič.... ce bi bili bolj pogumni ne bi bilo danes tako....samo jamrate nekateri...groza
Rešitev |  03 .12. 2017 ob  18: 18
IPSi samo pišete po portalih, kot je Regionalobala, predtem Primorska.info, ipd. Če bi ves ta čas namesto za pisanje namenili organizaciji IPSov v sindikat in se začeli tako boriti za lastne pravice, IPS sistema več ne bi bilo. Prav tako pravi sindikalist, borec za delavske pravice in človek z jajci ne piše lažnih anonimk, kot je npr ta, ampak si upa izpostaviti. Potem pa so za vse krivi tisti, ki so se organizirali, so organizirani in se organizirano borijo zase in tudi za druge, vendar vsega sami ne zmorejo. Ampak tako je to v tej Sloveniji, vedno so drugi krivi za vašpe probleme, ker vi razen kot sedet za računalnikom oziroma pred tablico ne znate. Poglejte se v ogledalo.
Cerar |  03 .12. 2017 ob  13: 12
Djuro ne seri..luski delavci su bogi revezi...za 4 ure dela dobijo isto kot ips za 24 ur...tesko im jeee..kretenuuu
Resnica |  03 .12. 2017 ob  12: 57
halo, če ti še ni jasno, saj bi lahko IPS registrirali agencijsko posredovanje dela. Tudi naročanje bi lahko bilo pod enakimi pogoji, ki jih določajo interni akti družbe. Razlika je samo v tem, da ne bi ostalo za vaše podkupnine, pokvarjenci luški! Ker bi razliko dobili IPS (po novem agencijski) delavci. Slednjim bi pripadli enaki pogoji kot vam, enake kolektivke in po dveh letih zaposlitev s prezaposlitvijo k odjemalcu ali trajna odpoved. Vse, kar luškim delavcem ni po godu, je preglednost in konec korupcije njihovega nižjega menedžmenta. Končno bo tega za vselej konec!
Furešti, če van leti ne paše hote s kje ste pršli |  03 .12. 2017 ob  12: 29
Nič čudnega, da se bolje skrbi za tujcu kot za domačine saj je večina županov in politikov fureštih. Škifo primer je v Kopru , kjer je župan furešr in normalno pol občinarjev je takoj fureštin.
halo |  03 .12. 2017 ob  12: 06
resnica je ta, da nekdo že pumpa sonce glede agencijskih delavcev, le kdo bo pa imel to agencijo, valjda ne gremo zopet v monopol, bolano a je za se zamislit
Resnica |  03 .12. 2017 ob  10: 32
Ips, ni potrebno, da vsem razkazuješ svoj primitivizem. Veliko je slovenske mladine med IPS delavci in tudi starejši, ki so v nekem življenjskem trenutku eksistencialno obtičali ali bolje rečeno obviseli na nitki. Po drugi strani, če smo natančni, častilcev slovenske kulture in preteklosti tudi med zaposlenimi v Luki ni prav veliko. In, če grem še korak dlje, tudi tujci zapuščajo IPS (za tri mlade Srbe vem, da so se vrnili v službe pismonoše, policista in uradnika domov v Srbijo).

Ips, a te je tako ujezil moj zapis? Resnica?
Ips |  03 .12. 2017 ob  10: 26
-4
Prisli ste iz Balkana, in zdej hocete se neke pravice in visoke place. Pa kje si to videl.
Si mogel ostati doma, pa setati ovce. Lahko ti bo boljse, in zvecir bos lahko spal.
Pravi balkanci. Samo prosijo, obcinska stanovanja, a mlade Slovenske druzine nimajo stanovanj.
To je nasa pokvarjena drzava. Raje za tujce kot svoje drzavljane.
Sram jih je lahko.
Resnica |  03 .12. 2017 ob  09: 41
Nobenih poolov pristaniških delavcev ne potrebujemo, saj imamo že primerljivo z EU državami urejeno zakonodajo. Tudi drugje pri nas imajo v proizvodnih procesih spreminjajoče se potrebe po delovni sili in zgledno urejen angažma. Reče se mu agencijski delavci. Zakaj ni tako urejeno v Luki? Ker obstaja močna želja med skorumpirano sredino zaposlenih delavcev in nižjega menedžmenta po segregaciji na izbrance in sužnje, prvi pa na račun drugih služijo z zlorabami svojega položaja pri naročanju dela gazdam. Naklonjenost nižje rangiranih sodelavcev si kupujejo z visokim variabilnim delom, o katerem IPS lahko samo sanjajo in bistveno boljšimi pogoji kot veljajo za IPS. Pa je vse to nezakonito, ker je agencijsko delo natančno določeno s predpisi. Fino, da zdaj inšpekcija to tudi ugotavlja in pogumni zaposleni pri IPS že vlagajo tožbene zahtevke na Delovno. A vas je kaj strah sodbe Upravnega, Luški?

Še kaj?!
1