VSI SE OTEPAJO, A NEKDO BO MORAL PREVZETI ODGOVORNOST: Alenka Žnidaršič Kranjc, boste plačali Mišiču iz svojega žepa?

Koper

Odločitev višjega sodišča, da je sklep o razrešitvi Gašparja Gašparja Mišiča z mesta predsednika uprave Luke Koper ničen, še vedno odmeva. V Luki pravijo, da bodo sodbo natančno preučili in sprožili vse aktivnosti za zaščito interesa družbe. Kako komentirajo odločitev višjega sodišča oziroma očitke o tem, da je luški nadzorni svet ravnal nezakonito ter v škodo največjega državnega pristanišča, smo vprašali na ministrstvo za gospodarstvo, pa tudi koalicijski stranki SMC in SD. Na odgovore slednjih še čakamo.

V Luki Koper zatrjujejo, da je nadzorni svet v primeru razrešitve Gašparja Gašparja Mišiča ravnal z vso dolžno skrbnostjo in ob podpori pravnih strokovnjakov. "Ter izključno v interesu družbe, kar dokazujejo poslovni rezultati," zaključujejo v Luki Koper.

Po nekaterih ocenah bo moralo državno pristanišče Gašparju Mišiču plačati med 700.000 in 800.000 evri. Toliko mu dolgujejo od aprila 2014, ko ga je novi nadzorni svet pod vodstvom Alenke Žnidaršič Kranjc razrešil s položaja, na katerem je bil osem mesecev. Mišič je privolil v izplačilo polovičnega zneska, če mu odškodnino plačajo takoj. Luka v takšen dogovor ni privolila. Prav tako je pripravljen ponovno zasesti položaj predsednika uprave v Luki do izteka mandata septembra 2018.

Bi morala prva luška nadzornica odstopiti?

Mišiču so nadzorniki očitali sklepanje nepotrebnih pogodb, preveliko podporo koprskemu nogometnemu klubu, težave pri poslovnem načrtu, vožnjo pod vplivom alkohola, zaplete pri poglabljanju morja, prirejanje zapisnikov. A sodišče je zavrglo vse te očitke kot neutemeljene. Dejstva so tudi sicer popolnoma drugačna. Vse več je govoric, da je takrat šlo za izrazito politično, neutemeljeno odločitev, ki je bila sprejeta izključno zaradi tega, da se Gašpar Gašpar Mišič odstrani iz Luke Koper. 

Dejstvo je, da bomo vrtoglavi znesek morali plačati davkoplačevalci, zato je vprašanje o odgovornosti nadzornega sveta še kako na mestu. Kot tudi vprašanje, ali bi morala prva luška nadzornica Žnidaršič Kranjc odstopiti.

Na združenju nadzornikov pravijo, da je nadzorni svet kolektivni organ in za njihovo odgovornost ne obstaja avtomatizem. Pa tudi, da je po obstoječi sodni praksi zahtevno na zakonit način odpoklicati upravo v primeru, da nadzorni svet oceni, da bi bilo to upravičeno.

Nadzornikom so svetovali pravniki pri Senici

Nadzornikom Luke Koper je pri tem, kako naj izpeljejo odpoklic Gašparja Mišiča, svetovala Odvetniška pisarna Senica.

Na gospodarskem ministrstvu pravijo, da ne morejo komentirati konkretnih zadev, o katerih odločajo sodišča, saj bi s tem kršili ʺnačelo delitve oblasti, kot tudi ne odgovornosti nadzornega sveta Luke Koper d.d. v konkretnem primeru. V splošnem morajo člani nadzornega sveta pri opravljanju svojih nalog ravnati v dobro družbe s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika. Med te naloge oziroma pristojnosti nadzornega sveta spada tudi imenovanje in odpoklic članov uprave. Odgovornost članov nadzornega sveta pri opravljanju njihovih nalog se ugotavlja po pravilih korporacijskega prava. Člani nadzornega sveta solidarno odgovarjajo družbi za škodo, ki je nastala kot posledica kršitve njihovih nalog, razen če dokažejo, da so pošteno in vestno izpolnjevali svoje dolžnosti,ʺ so zapisali. 

Kako komentirajo odločitev sodišča oziroma očitke, da je nadzorni svet Luke Koper deloval nezakonito v škodo državne družbe, smo vprašali tudi stranki SMC in SD, a odgovore še čakamo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Posli |  01 .12. 2016 ob  20: 55
Verjamem da se bo luka pritozila po nasvetu zunanjih pravnih svetovalcev. Bla bla bla
narava |  01 .12. 2016 ob  13: 44
Gospa Alenka Ž. Kranjc je zagotovo imela vsaj enega pravnega svetovalca pri svoji odločitvi. Genija!

Premrežena Slovenija ali kako odirati državne firme |  30 .11. 2016 ob  17: 34
Odšel je kot žrtev, prijahal na belem konju kot heroj.
Za delničarje vse in še več.....
banda hudičeva |  30 .11. 2016 ob  12: 36
Ja, pravni svetovalci hehe, sej jih je AŽK najela. AŽK spokaj kufre!
JANKO |  30 .11. 2016 ob  10: 28
Bravo GGM, na koncu se je le pokazalo kako je v resnici potekala razrešitev. Upam da krivec (AŽK) tudi prevzame odgovornost, to bi bilo edino prav. O njenem odstopu bi pa res bilo za razmisliti.
Lona |  30 .11. 2016 ob  10: 26
Naj nekdo za to odgovarja, brez otepanja... Denar pa izplačat!
Gašparček |  30 .11. 2016 ob  08: 36
je vsaj nekako simpatičen na pogled, AŽK pa prav nič. Tudi to že nekaj pove o človeku. Navijam za Gašparja in za poslovitev teh 4h ljudi iz nadzornega sveta Luke. Vsi lepo naj grejo, se bodo že znašli
KranjČeva |  30 .11. 2016 ob  08: 21
ODSTOP in to bo najbolj fer!!
Ales |  30 .11. 2016 ob  08: 20
Gasparja back na his former position, tak nadzorni svet, ki je sedaj ... Uf, neprimerno do kraja. In se denar naj mu vrnejo odgovorni, ni tako zelo visok znesek, da ne bi zmogli.
Karlo |  30 .11. 2016 ob  06: 04
Problem Slovenije je, da je zakonodaja tako pomanjkljiva (verjetno namenoma). Še kar se gremo nekakšno irelevantno kolektivno odgovornost. Poleg tega veljajo dvojna merila - ena za vodstvene delavce in druga za ostale. Če lastnik (v tem primeru država, ko govorimo o Luki - davkoplačevalska last in ne od vlade ali trenutne politične garniture) želi koga odpustiti, morajo pogoji biti za vse enaki.
bruno |  29 .11. 2016 ob  22: 47
tudi jaz se strinjam, da mora Alenka odgovarjat za svoje odločitve, vendar jaz imam v mislih Alenko z enim priimkom in ne dvema in ta priimek se začne na B.
Carrie |  29 .11. 2016 ob  22: 30
Me veseli da je sodišče končno odločilo to, kar smo vsi predvidevali da bo. Nezakonita razrešitev zaradi osebnih interesov posameznikov v Luki Koper. Najbolj pomembno pri vsem tem se mi res zdi to, da vsaj enkrat za nekaj nekdo prevzame odgovornost in se ne kot po navadi temu vsi izmikajo. Dobro se ve kdo je v nadzornem svetu, ve se kdo je predsednica. Bo še naprej sledilo izmikanje?
1