VSEGA JE KRIV EL NINO: Uničujoče poplave in toplo vreme

Svet

Posledice vremenskega pojava El Nino, ki jih čutimo letos, bi bile lahko tako hude ali celo hujše kot leta 1998, ki je bilo sicer rekordno, opozarja ameriška vesoljska agencija Nasa. El Nino naj bi bil letos kriv že za več uničujočih poplav in tudi za neobičajno toplo vreme, ki smo mu ta čas priča na severni polobli.

Gre sicer za vremenski pojav, ko se tople vode osrednjega Pacifika širijo vzhodno proti Severni in Južni Ameriki. To se dogaja na vsakih nekaj let, učinki pa lahko trajajo več mesecev in celo do enega leta.

Kot na osnovi najnovejših satelitskih posnetkov Tihega oceana ugotavlja Nasa, letošnji El Nino zaenkrat ne kaže znakov popuščanja. Tokratni pojav je "neverjetno podoben" tistemu iz decembra 1997, kar nakazuje, da je "velik in močan", piše britanski BBC0.

V Braziliji poplave, v Mehiki led in sneg

El Nino naj bi bil sicer letos že kriv za najhujše poplave v zadnjega pol stoletja v Paragvaju, Argentini, Urugvaju in Braziliji, kjer je moralo zaradi poplav domove zapustiti več kot 150.000 ljudi. Številna življenja so terjali tudi tornadi in poplave v ZDA, medtem ko v Mehiki že desetletja ni bilo tako ledeno mrzlo in sneženo.

A posledice pojava nikakor niso omejene le na Pacifik, ampak jih na lastni koži čutimo tudi v Evropi.

Francoska smučišča brez snega, sever Italije se duši v smogu

Podobno kot v ZDA so tudi v velikem delu Evrope temperature daleč nad povprečnimi za ta čas leta, v Franciji je na božični dan skoraj padel rekord iz leta 1997. Obenem so na francoskih smučiščih vse bolj obupani, saj še vedno nimajo snega, mesta na severu Italije pa se dušijo v nevarnem smogu.

Tudi sedanje poplave na Otoku, ki so z domov pregnale na tisoče ljudi, naj bi bile posledica El Nina. Britance je doseglo že tretje hudo neurje ta mesec, tokrat po imenu Frank.

Kot piše nemški Deutsche Welle, je Frank del ogromnega ciklona nad severom Atlantika, vzhodno od Grenlandije, ki naj bi med drugim poskrbel za skrajno neobičajno "vročino" nad Severnim polom. Temperatura tam decembra ponavadi pade nekje 30 stopinj Celzija pod ničlo, tokrat pa so nekje pri ledišču ali celo nad njim, torej več deset stopinj nad običajnimi.

Deli novico:

Hudoba |  02 .01. 2016 ob  18: 52
A ne ga srat? Kaj ni krivo globalno segrevanje?

glupeovce.press