V PIRANSKEM AKVARIJU BO VESELO: Prvič podmladek moškatne hobotnice, naraščaj pričakujejo tudi sipe (VIDEO)

Piran

V Akvariju Piran prvič pričakujejo podmladek moškatne hobotnice. V gnezdu, ki so ga skupaj s samico umaknili v karanteno, je okoli 80 jajčec. Naraščaj pa pričakujejo tudi sipe. V piranskem akvariju so sicer lani zabeležili najboljši obisk od prenove leta 2009, je za STA povedala strokovna vodja Manja Rogelja.

V Akvariju Piran, za katerega od lani skrbi Univerza na Primorskem, so v preteklih letih občasno opazili le po nekaj jajčec moškatne hobotnice (Eledone moschata), ki pa se niso razvijala. Kot so razložili, pa so tokrat gnezdo pričakovali zaradi spremenjenega obnašanja hobotnic in so se zato ob rednem letnem vzdrževanju najprej lotili bazena s hobotnicami.

"Počasi smo izpraznili vodo in umikali kamne, dokler nismo prišli do hobotnice ob gnezdu. Nato smo vse skupaj previdno prestavili v karantenski akvarij," je za STA opisala strokovna vodja akvarija. Selitev po njeni oceni ni bila zahtevna, saj je samica ves čas zvesto spremljala kamen z gnezdom.

V jesenskem času ste lahko opazovali moškatne hobotnice v Akvariju, ki pa so z začetkom zime postale vse manj aktivne, so se zadrževale med skalami in prenehale jesti. Med rednim praznenjem bazena smo pričakovali prijetno presenečenje, zato smo se ga lotili zelo previdno. Razveselili smo se hobotnice z gnezdom polnim jajčec in jih skupaj preselili na varno v karantenski akvarij. Moškatna hobotnica (???????????????????????????? ????????????????????????????????) je zelo vestna in predana mati. Kljub temu, da se ne prehranjuje več in počasi hira, vztrajno varuje, čisti in oskrbuje s kisikom svoja jajčeca. Če pozorno pogledate, boste v njih že opazili drobne črne pikice, oči razvijajočih se hobotnic. Univerza na Primorskem / University of Primorska Arheološki park Simonov zaliv

Objavil/a Akvarij Piran dne Četrtek, 02. februar 2023

Gnezdo moškatne hobotnice so iz javnosti umaknili predvsem zato, da ima čim več miru in je obiskovalci ne vznemirjajo. S tem bi namreč po nepotrebnem izgubljala energijo in bi lahko poginila pred izvalitvijo mladih hobotnic.

Samica se namreč že nekaj mesecev ne prehranjuje več, ostaja z gnezdom in skrbi zanj, vse dokler od onemoglosti ne pogine. Samec je poginil že nekaj tednov po paritvi. "To je življenjski krog moškatne hobotnice tako v morju kot v akvariju in ga ni mogoče spremeniti," so ob tem poudarili v akvariju.

V teh dneh se na zgornjem delu jajčeca že vidi zarodek hobotnice, spodnji del pa polni rumenjakova vrečka. V akvariju ocenjujejo, da bo do izleganja mladih hobotnic pretekel še vsaj en mesec. Jajčec je okoli 80, a ker nočejo preveč posegati v gnezdo in motiti hobotnice, ne vedo točno, koliko se jih razvija.

V akvariju upajo na čim večje število malih hobotnic. Ob izvalitvi jih nameravajo ujeti in preseliti v primeren akvarij. Nekaj jih bodo najverjetneje zadržali in jih poskusili vzgojiti v odrasle hobotnice. "S tem bi pridobili nova znanja, ki nam bodo morda v prihodnosti koristila," je dodala strokovna vodja akvarija Rogelja. Večino hobotnic pa nameravajo izpustiti v morje.

Moškatna hobotnica z jajčeci torej ni na ogled obiskovalcem, si pa lahko ogledajo gnezdo navadne sipe (Sepia officinalis), ki bo na ogled do izleganja. Ocenjujejo, da se bodo sipe izlegle v prvi polovici aprila. Gnezdo nekaj dni pred pričakovanim izleganjem umaknejo v karanteno, kjer mlade sipe lahko ujamejo. Pri vsakem gnezdu kakšno zadržijo, ostale pa spustijo v morje, je pojasnila Rogelja.

Na Valentinovo tudi v Akvariju Piran kar prekipeva od ljubezni. Parček navadne sipe (???????????????????? ????????????????????????????????????????????) je nekaj ur po ljubezenskem objemu pričel s skrbnim izleganjem jajčec. Med paritvijo samec preda semenčeca ovita v želatinozno kapsulo (spermatofora) samici, ki jih shrani v posebni vrečki v votlini plašča. Ko jajčeca potujejo po jajcevodu, se obdajo z notranjo, pod plaščem pa z izločki nidamentalne žleze še z zunanjo ovojnico, kateri se primešajo še melaninska zrnca iz črnilne žleze. Ta dajejo jajčecem črno barvo. Sama oploditev poteka v votlini plašča, kjer je samica predhodno shranila semenčica. Za pripravo vsakega jajčeca samica potrebuje nekaj minut. Ko je jajčece pritrjeno in ovojnica pride v stik z vodo se strdi in skrči, ampak ostane elastična, da se zarodek lahko razvija. Samec je ves čas izleganja jajčec ob njej, ji sledi, se je nežno dotika in jo varuje. Starševska skrb je za bodoče mlade sipe s tem zaključena, samica pa lahko, po določenem času, obnovi zalogo jajčec in izleže nov črn šopek jajčec. Univerza na Primorskem / University of Primorska

Objavil/a Akvarij Piran dne Torek, 14. februar 2023

V akvariju poleg tega trenutno skrbijo za glavato kareto, ki je v njihovi oskrbi od novembra lani, ko jo je ribič potegnil iz morja in opazil, da ima globoko v žrelu zataknjen trnek. Zaradi rane v ustni votlini želva dlje časa ni mogla jesti, zdravljenje pa je pri hladnokrvnih plazilcih dolgotrajno, je razložila Rogelja.

Želva je trenutno v karantenskem bazenu, a pridobiva težo in upajo, da jo bodo kmalu preselili v bazen, kjer bo na ogled obiskovalcem. V akvariju bo predvidoma do pozne pomladi, ko bo temperatura morja primerno visoka za izpustitev.

Z obiskom v zadnjem obdobju so v akvariju zadovoljni, opažajo tudi vračanje tujih turistov, ki so jih zadnjih nekaj let pogrešali. Lani so imeli skoraj 60.000 obiskovalcev, največ od prenove leta 2009. Trenutno se posvečajo predvsem novim vsebinam. V kratkem naj bi tako zaživela umetniška projekcija o velikem leščurju (Pinna nobilis), postavili pa bodo tudi izobraževalne table o skupinah živali, kot so delfini in morske želve.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija