V DEKANIH PRAVIJO NE SONČNI ELEKTRARNI: Od MOK pa zahtevajo, da zastopa njihove interese

Koper

Udeleženci četrtkovega zbora krajanov v Dekanih so se izrekli proti umestitvi sončne elektrarne na deponijo v bližini zaselka Sv. Nedelja, od Mestne občine Koper pa zahtevajo, da zastopa njihove interese. Župan Aleš Bržan je obljubil, da bo občina to storila. Svoje načrte so krajanom predstavili v investitorju, družbi Soške elektrarne Nova Gorica.

Krajani so jezni zaradi postopka umeščanja sončnih panelov s skupno močjo osem megavatov na devet hektarov zemljišča nad avtocestnim predorom Dekani, kamor so odlagali material ob izkopu predora. Zaskrbljeni so zaradi bližine hiš, domnevne požarne nevarnosti, ogroženosti reke Rižane, vpliva na selitvene poti divjadi, možnih sprememb mikroklime in predvsem zaradi preteklega ravnanja države pri projektih izgradnje avtoceste in železnice ob robu vasi.

Kljub zagotovilom investitorja in koprske občine so zato vsi prisotni na zboru razen enega podprli sklep, da gradnji sončne elektrarne nasprotujejo.

Če se bo postopek nadaljeval, so napovedali ustavno presojo lani sprejetega zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, ki na območjih, urejenih z državnim prostorskim načrtom (DPN), dopušča gradnjo sončnih elektrarn brez dodatne presoje vpliva na okolje. Menijo namreč, da zakon posega v ustavno zagotovljeno pravico do zdravega življenjskega okolja.

Vljudno vabljeni na Zbor krajanov v četrtek, 4.4.2024, ob 18. uri, ki bo sklican zaradi napovedane umestitve sončne elektrarne na deponiji Zamatavinc.

Objavil/a Krajevna skupnost Dekani dne Ponedeljek, 1. april 2024

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter investitor v načrtovano sončno elektrarno družba Soške elektrarne Nova Gorica (Seng) iz skupine Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), sta v začetku marca objavila poziv javnosti in občinam za podajo pripomb in predlogov k osnutku elaborata obnovljivih virov energije za umestitev omenjenega energetskega objekta na območju Dekanov. Rok za oddajo pripomb se izteče v soboto.

Predsednik krajevne skupnosti Dekani Igor Šturman je poudaril, da jih o pozivu za podajo pripomb in predlogov nihče ni obvestil. Občina je novico sicer objavila na svoji spletni strani, a so v Dekanih to ugotovili šele 20. marca.

Bržan je pojasnil, da občina lahko le odda pripombe, gradnje pa ne more preprečiti, saj je predvidena na območju DPN za avtocesto. Vodja razvoja v Sengu Alida Rejec je poudarila, da DPN "povozi" občinske načrte, ki na območju predvidevajo rekreacijske in zelene površine.

Generalni direktor omenjene družbe iz skupine HSE Mitja Gorjan pa je krajanom zagotovil, da ničesar ne skrivajo in pri projektu ne bodo vztrajali za vsako ceno, vendar izrazil prepričanje, da je treba degradirana območja nujno izrabiti za proizvodnjo energije. Pobočje nad Dekani so izbrali zaradi primerne orientacije in naklona.

Poudaril je tudi, da gre pri projektu za montažno gradnjo, ki jo je mogoče odstraniti, in opozoril, da bodo morali opraviti vse običajne postopke za pridobitev gradbenega dovoljenja. Kot je povedal, je sam predlagal, naj strokovna oseba oz. organizacija opravi presojo vpliva na okolje.

Glede požarne varnosti je dejal, da so sončni paneli večinoma iz negorljivih materialov, na območju pa ne bo nobenih baterij. Na vprašanje o časovnici izvedbe je odgovoril, da je še nimajo, saj je projekt čisto na začetku.

Dekančani trdijo, da ne gre za degradirano območje, temveč za območje, že zaraščeno z gozdom. Menijo tudi, da zaradi oddaljenosti od avtoceste ne bi smelo biti več urejeno z DPN. Posebej pa jih moti, da jih je država za vzpostavitev deponije razlastila in jim plačala le 63 centov na kvadratni meter, domnevno ob obljubi, da bo tam ohranila zelenje.

V dekanski lovski družini poudarjajo, da se je zaradi avtoceste in železnice na območje preusmerila divjad, ki bi lahko ob pozidavi lahko šla le še skozi vas. Udeleženci zbora so bili zaskrbljeni, da bi bodisi elektrarna sprožila gozdni požar bodisi bi gozdni požar zajel elektrarno. V ribiški družini opozarjajo, da bi v takem primeru vse nevarne snovi s pogorišča odtekle v Rižano.

Za velik paradoks je predsednik krajevne skupnosti označil dejstvo, da sončne elektrarne gradijo zato, da bi zmanjšali odvisnost od plina, medtem pa se začenja tudi postopek gradnje regionalnega plinovoda skozi vas. Vas naj bi prečkal tudi daljnovod iz Italije.

Koprski župan je na koncu obljubil, da bo občina pred iztekom roka podala predlog, naj se opravi presoja vplivov na okolje, in pripombe, ki so jih izpostavili krajani. Sicer pa jih je pozval, naj se vprašajo, ali bo sončna elektrarna res poslabšala kakovost njihovega življenja oziroma ali je vendarle mogoče skleniti kompromis.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  06 .04. 2024 ob  08: 01
V Dekanih so sami bogataši.Briga njih kakšna bo cena elektrike,vode,pogodskih goriv,... polni denarja kot dreka.
solinar |  06 .04. 2024 ob  07: 11
Na koncu boste bili proti še sami sebi.
Mogoče so pa užaljeni ker tam ne bodo gradili nuklearke?
alfa |  06 .04. 2024 ob  06: 16
koga pa ste volili?
frikofrkic |  05 .04. 2024 ob  22: 29
-6
S takimi neumnimi nasprotovanji bomo pokopali že naše otroke, niti ne vnuke.