Tudi v Sloveniji skočili na noge zaradi ebole

Kronika

Zdravstvena služba je v petkovem primeru emigranta iz Nigerije, ki je kazal bolezenske znake, po do sedaj zbranih podatkih ukrepala primerno, ugotavljajo na ministrstvu za zdravje in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Kot so zapisali, je bil žal prehitro postavljen sum na ebolo, zaradi česar je prišlo do pretiranih reakcij.

Bolni Nigerijec nelegalno v Slovenijo

Po podatkih Policijske uprave Celje so policisti namreč v petek okoli poldneva na Ravnah na Koroškem obravnavali ilegalni prehod državne meje. V tovornem vozilu so našli 14-letnega Afganistanca in 27-letnega Nigerijca, slednji pa je bil v zelo slabem zdravstvenem stanju. Po informacijah celjske policijske uprave so se policisti zato za pomoč obrnili na predstavnike Zdravstvenega doma Ravne na Koroškem, "ki so na policijsko postajo prišli z zamikom, po večkratnem urgiranju policije".

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je v nedeljo pojasnil, da je prebežnik iz Nigerije kazal več simptomov, ki so značilni za okuženost z ebolo. Policisti so takoj obvestili zdravstveni dom, vendar sta dva delavca zdravstvenega doma odklonila prihod na kraj in obravnavo preložila na policiste, ki naj "nataknejo rokavice in dajo obolelemu lekadol", je dejal Petrovič.

Po treh urah je na kraj prišel šele tretji zdravstveni delavec z ustrezno zaščito, so navedli v sindikatu policistov in zapisali, da je zdravnik po vizualnem pregledu ocenil, da ne gre za obolenje z ebolo, ampak drugo bolezensko stanje.

Na ministrstvu in inštitutu pa so danes zapisali, da zdravstvena služba, ki je ukrepala v tem primeru, pozna algoritem in je ravnala v skladu z njim. "Zdravstveni dom Ravne se je povezal z dežurnim epidemiologom, ta pa s Kliniko za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana," so zapisali v sporočilu za javnost.

Prehitro je bil postavljen sum na ebolo

Po njihovih navedbah je dežurna zdravnica odšla na teren in ukrepala povsem običajno, kot v vsakem podobnem primeru in sumu na katerokoli drugo nalezljivo bolezen. "Dežurna zdravnica je pri omenjenem emigrantu ugotovila, da je oseba dehidrirana in izčrpana ter da nadaljnji postopki zdravstvene službe niso potrebni," so pojasnili.

Po njihovi oceni je šlo za dogodek, v katerem so sodelovali deležniki, ki se občasno srečujejo s podobnimi primeri pri emigrantih. "Žal pa je bil prehitro postavljen sum na ebolo, zaradi česar je prišlo do nekaterih pretiranih reakcij. Izkazalo se je namreč, da je oseba iz Nigerije v Evropi že tri leta in ni bila v stiku z obolelimi za ebolo," so dodali.

Zapisali so še, da obžalujejo, da je bila prva informacija v javnosti predstavljena zgolj z vidika policijskega sindikata, in dodali, da je ministrstvo za zdravje na temo ebole že imelo sestanke z ministrstvom za notranje zadeve, ministrstvom za zunanje zadeve, policijo ter Upravo RS za zaščito in reševanje. Predstavnike notranjega ministrstva in policije so povabili tudi na današnji usklajevalni sestanek, so dodali.

Dodatna pojasnila v zvezi z dogodkom bo popoldne podala tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.

Deli novico:

allcide |  28 .10. 2014 ob  18: 21
sicko.si
Krle |  28 .10. 2014 ob  08: 25
Ja , če so dali diagnozo policaji , bi lahko vsaj nekaj ukrenili zdravniki , ki so se poskrili. Verjetno so takoj ugotovili , da je bil revež žejen in podhranjen. Naši pa mu nudijo lekadol. Ma lahko jih je sram , policajem pa vsa čast , so plemenito opravili svojo dolžnost.
hipokriti |  27 .10. 2014 ob  20: 25
glavno, da kasirajo zdravniške plače..................
Erazem |  27 .10. 2014 ob  15: 10
Ker so drugje manj hitro posumili je toliko tisoč ljudi mrtvih. Kaj zdaj od policjotov pričakujejo, da bodo še zdravniki?