TEH 11 STVARI NAUČITE OTROKE, DA BODO VARNI NA INTERNETU: Na milijone otrok je žrtev spletnega kriminala

Svet

Da bodo vaši otroci varni na internetu, jih naučite teh 11 stvari. Več kot milijon žrtev online kriminala v Veliki Britaniji je v lanskem letu bilo otrok, od tega petina takih, ki so z virusom okužili računalnik svojih staršev. Naučite otroke, kaj morajo narediti, da ne bodo preko Whatsappa  delili podatkov vaše spletne banke. Predlagajte jim uporabo lažnega osebnega imena ali imena šole za večjo varnost na Facebooku.

Počitnic je konec. Otroci so pospravili kreme za sončenje in se vrnili v šolske klopi. Kar pomeni, da so se vrnili h prenosnim računalnikom in ipodom, pomeni pa tudi, da postali spet dovzetni za tatove identitete in zlonamerne viruse.

Študija je pokazala, da je bilo v lanskem letu več kot milijon britanskih otrok žrtev spletnega kriminala. 20 odstotkov staršev je povedalo, da so bili njihovi otroci tisti, ki so z interneta na domači računalnik prenesli virus. Druga nevarnost so tako imenovani cyber tatovi, ki vidijo otroke kot lahke tarče.

Kriminalci, na primer, lahko skombinirajo številko otrokovega socialnega zavarovanja z lažnim rojstnim datumom in naslovom ter odprejo bančni račun, pridejo do bančne kartice ali posojila. Tukaj je nekaj preprostih trikov za staršev, ki lahko naučijo otroke, kako ohraniti zasebnost in varnost na internetu.

Postavite temeljna pravila. Ni pomembno, ali imate doma majhno punčko ali odraščajočega najstnika, dobro je postaviti nekaj osnovnih pravil. Med drugim jih lahko poučite, da vse, kar objavimo na spletu, za zmeraj ostane na spletu in nikoli več ni sto odstotno zasebno.

Bodite previdni z osebnimi podatki. Otroku najprej razložite, kaj so osebni podatki. Napišite jih na list papirja in naročite otroku, naj jih zmeraj preveri, preden karkoli objavi na spletu.

Zaščita gesel in uporabniških imen. Sčasoma začne odraščajoči otrok sam oblikovati svoje email naslove. Čeprav vse spletne strani opozarjajo uporabnike, naj si izmislijo čim bolj težko geslo, svetujte otroku kakšne vrste geslo naj oblikuje. Povejte mu, da je geslo lahko kombinacija posebnih simbolov in zankov, predvsem pa naj ga nikoli ne deli z nikomer niti z vami.

Lažni podatki na profilu. Otroci preživijo veliko časa na družbenih omrežjih, zato je pomembno, da vedo, kaj deliti z drugimi in česa ne. Za večjo varnost mu predlagajte naj ustvari profil z lažnimi osebnimi podatki, z lažnim imenom šole ali domačega kraja.

Zasebnost pred Whatsappom. Pošiljanje sporočil preko Whatsapp ali podobnega je za najstnika povsem običajno. Vendar ne vedo, da njihove klepetalnice niso popolnoma zasebne. Povejte jim, naj ne delijo osebnih ali bančnih podatkov, občutljivih informacij, gesel.

Delite z otroki novice o hekerjih. Če je otrok dovolj star, da razume, delite z njim zadnje novice o tatovih identitet in drugim hekerjih. Na ta način se bodo poučili o nevarnostih pri uporabi spleta.

Razložite otroku nevarnost uporabe javnega Wi-Fi. Otroci radi uporabljajo javni Wi-Fi v lokalih in trgovinah, ki pa je morda nezaščiten. Pojasnite mu, da je njegov računalnik na tak način zelo lahka tarča nadzora. Eden od načinov za zaščito je namestitev VPN (Virtual Private Network), ki naj ga vključi vsakokrat, ko do Wi-Fi omrežja dostopa na javnem kraju.

Opozorite jih na prevare s spletnimi igricami. Igrice na računalnik inštalirajte skupaj. Preverite, ali gre za uglednega ponudnika. Vse bolj pogosto otroci snamejo s spletne strani zanimivo in barvito igrico, ki je brezplačna, v resnici pa vas lahko okuži z virusom.

Klepeti z neznanci. Možnosti za klepete je na spletu vsak dan več in otroci se jih poslužujejo vse bolj pogosto. Opozorite jih, naj z neznanci ne delijo fotografij, naslovov ali gesel.

Eletronska pošta, ki ponuja brezplačne koncertne vstopnice ali brezplačne telefone, je navaden trik tistih, ki želijo priti do vaših osebnih podatkov. Naročite otroku, naj vam takšno elektronsko pošto vedno pokaže in naj ne odgovarja nanjo. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Zamrznitev |  04 .09. 2016 ob  07: 49
A svet brez FB pa ne obstaja ?? Ze par let zivim brez njega in zivljenje je dooooosti lepse.
Zamrznitev |  04 .09. 2016 ob  07: 33
A svet brez FB pa ne obstaja ?? Ze par let zivim brez njega in zivljenje je dooooosti lepse.
miki |  03 .09. 2016 ob  23: 22
A otroko boste ze ucili, kako dajati lazne podatke na FBju? Ce pa to stori odrasla oseba, pa ga takoj oznacite za sumljivega, ces zakaj ne objavi slike in pravega imena in priimka, itd... Koji kurac dvojna merila, pa kaj mislite, da so samo otroci lahko zrtve kriminala? Odrasli so v dosti vecji nevarnosti, saj jih zakon ne sciti tako kot otroke, BUDALE ENE ZABITE, pa oprostite za kletvico, samo drugace vam res ne vem kako oznaciti.
Jurij |  03 .09. 2016 ob  16: 20
velik del krivde nosijo starši, ker se ne ukvarjajo z otroci