Svileni most

Piran

V teh dneh, ko se v Piranu kulturne, še zlasti pa glasbene in plesne prireditve vrstijo ena za drugo, je v Apollonijevi palača do konca avgusta na ogled nadvse pestra mednarodna  razstava keramike. Akademski slikar Razzak Yubyer, ki je po rodu iz Iraka, a že 16 let živi in ustvarja v Piranu, je namreč tja povabil štiri ustvarjalce, ki imajo med seboj dokaj različne tehnike in stile ustvarjanja, a jih povezuje že večletno druženje in skupno razstavljanje po svetu. Tako je slikovito pestra razstava, na kateri se  prvič skupaj predstavljajo v Piranu, dobila zanimivo ime Svileni most.

Egipčan Khaled Sirag s svojimi izdelki v raku tehniki dokazuje, da ima bogato tehnično znanje v keramičarskih oksidacijah in glazurah pa tudi drugih starih bolj egipčanskih tehnologijah. Sarra Ben Attia prihaja iz Tunizija in se ukvarja s klasičnimi metodami v keramiki, sicer pa predava na tamkajšnji akademiji in se tako tudi poklicno ukvarja s keramiko. Madžarka Anita Toth ima povsem svoje tehnike oblikovanja, pri katerih izstopa nežnost, tako da  glina včasih zgleda kot papir. Njeni eksponati potrjujejo, da ima za seboj že na tisoče izdelkov, ki so jo v tej obrti pri njenem slogu pripeljali do dovršenosti.

Iz Slovenije se predstavlja Vesna Vidrih, ki jo poznamo kot zmagovalko prvega piranskega ex-tempora keramike. Njeni izdelki iz porcelana so zelo nežni in prav tako dokazujejo, da ima svojo oblikovalsko pot, pri kateri so pozna kanček njenega druženja z keramičarji iz Orienta.

Razstavo si vsekakor velja ogledati, saj so si vsi štirje umetniki v svojem ustvarjanju dokaj različni, a so vsak v svojem stilu in tehniki prišli do visoke stopnje razvoja.

Omeniti velja, da sta razstavo podprli ministrstvi za kulturo Egipta ter Tunizije, kjer imajo tudi sicer precej razumevanja za razstavljanje njihovih keramičarjev po svetu. Po besedah Razaka Yubayerja pa so razstavo svojih dveh predstavnikov podprli toliko raje, ker prvič razstavljata v Piranu. 

Deli novico:

Žalost |  11 .08. 2014 ob  11: 19
Piše, da se "V teh dneh, ko se v Piranu kulturne, še zlasti pa glasbene in plesne prireditve vrstijo ena za drugo".......

V Piranu so postavili oder, ki je namenjen v povprečju pol ure programa na dan, kar je res žalostno. Še en sam hotel za svoje goste priredi na plaži glasbeni večer z živo glasbo, tukaj pa celo mesto ne premore "živega" odra, ki je očitno sam sebi namen. Zvečer je polno turistov, ki se samo čudijo temu fenomenu na Tartinijevem trgu- vsaj Tartinija bi lahko predvajali...za malo romantičnega vzdušja....

Še celo spletno kamero so preusmerili, da ni videti prizorišča....to naredijo vedno pred temi kvazi dogodki....