'STARA OBČINA' V IZOLI GRE V PRENOVO: Stala bo najmanj 1,5 milijona evrov

Izola

Srednjeveško Podestatovo palačo v Izoli bodo lahko začeli prenavljati. Občina je namreč prejšnji teden sporočila, da je za obnovo pridobila približno 350.000 evrov sredstev EU. Gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo in spremembo namembnosti je bilo izdano že lani. Stavba, ki je stoletja služila v upravne namene, bo lahko gostila tudi prireditve.

V prvi fazi nameravajo stavbo predvsem statično sanirati, tako da bodo lahko v pritličju in nadstropju potekale prireditve. Ta del naložbe je vreden približno pol milijona evrov.

Kot so sporočili z Občine Izola, so nedavno z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport podpisali pogodbo o dodelitvi 350.000 evrov iz mehanizma za okrevanje in odpornost. Občina je bila namreč uspešna s prijavo na razpis za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah. Vrednost celotne obnove na občini ocenjujejo na najmanj 1,5 milijona evrov, pri tem pa še iščejo dodatne vire sofinanciranja.

Nove vsebine in upravljavski načrt so opredelili lani. V palači bo prevladovala gostinska oziroma enogastronomska dejavnost. Med drugim bodo pripravili digitalni prikaz posebnosti pridelave istrskih vin, oljčnega olja in drugih tipičnih produktov slovenske Istre. Na občini napovedujejo, da bo Podestatova palača generator novih in dopolnjenih turističnih produktov, z dodatno finančno podporo bo postala sodoben kulturni in turistični center, ki bo obiskovalcem ponujal vpogled v zgodovino in tradicijo Izole.

Občina Izola je nedavno podpisala pogodbo z gospodarskim ministrstvom o dodelitvi ???? evropskih sredstev za prvo fazo ????...

Posted by Občina Izola - Comune di Isola on Wednesday, October 25, 2023

Palača sicer stoji v Verdijevi ulici s pogledom na Veliki trg. Po prenovah v 16. in 17. stoletju ima baročno podobo, vendar je v osnovi zgrajena v gotskem slogu in je že stala leta 1253, ko so se izolski meščani osamosvojili od Oglejskega patriarhata in razglasili samostojno komuno.

Palača je takrat postala sedež načelnika komune, podestata. To vlogo je zadržala več kot pol stoletja, do propada Beneške republike. Tudi pod avstrijsko, italijansko in jugoslovansko oblastjo je bil v zgradbi sedež lokalne uprave. Nekatere občinske službe so v njej delovale še pred pred desetletjem. Domačini so stavbo večinoma imenovali preprosto stara občina, med načrtovanjem prenove pa so se iz zgodovinskih razlogov odločili, da bodo uporabljali ime Podestatova palača.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
anton |  31 .10. 2023 ob  07: 28
... lepo, žal, obnova ne bo imela smisla (vsaj v vizuelnem smislu) dokler bodo pred zgradbo parkirana vozila in nameščeni zabojniki za smeti ... tako arhitekturno dediščino bi morali osvetliti, na panoju predstaviti njeno zgodovino ter takoj pred njo umakniti vozila ...