SREČANJE NOTRANJIH MINISTROV: Danes o begunski krizi in razmerah v schengnu

Svet

Notranji ministri EU bodo danes v Bruslju razpravljali o schengnu in soočanju z begunsko krizo, pri čemer bodo posebno pozornost namenili razmeram vzdolž balkanske migracijske poti. Pred skupnim zasedanjem se bodo zjutraj najprej ločeno sestali ministri Avstrije, Nemčije, Slovenije, Hrvaške, Grčije, Srbije in Makedonije.

Namen jutranjega sestanka je po kritikah Nemčije, Grčije in Bruslja pridobiti jasno sliko dogajanja po uvedbi kvot za begunce v Avstriji ter posledično ukrepanja v Sloveniji in drugih državah vzdolž balkanske poti. "Trenutno namreč ni znano, kaj točno se dogaja v posamezni državi, katere ukrepe izvajajo Avstrija in države južno od nje. Veliko vprašanj imamo," so pred dnevi v Bruslju izpostavili viri pri EU.

V razpravi o dogajanju vzdolž balkanske migracijske poti se bodo po pričakovanjih osredotočili tudi na humanitarne razmere, potem ko so se v minulih dneh vrstila svarila pred humanitarno krizo na Balkanu. Pri kosilu naj bi se po prvotnih načrtih v razpravi o izvajanju migracijskega načrta EU in Turčije ministrom unije pridružil turški notranji minister, vendar ga po najnovejših informacijah ne bo.

Dveletni nadzor v schengnu

Ministri bodo govorili tudi o možnosti uporabe 26. člena schengenskega zakonika, ki predvideva uvedbo skrajnega, do dveletnega nadzora v schengnu, kjer je sicer mogoče potovati brez sistematičnega preverjanja potnih listin.

V povezavi z vzpostavljanjem evropske mejne in obalne straže ni pričakovati posebnih novic, le pregled stanja. Evropska straža naj bi bila po ambicioznih načrtih dokončno dogovorjena do konca junija.

Ministri bodo poskušali doseči tudi načelni dogovor o krepitvi nadzora na zunanji meji unije s sistematičnim preverjanjem državljanov unije v bazah podatkov SIS, VIS in Interpol. Slovenija naj bi po neuradnih informacijah ob tem podala izjavo, da predvidena ureditev ni proporcionalna ter da bo negativno vplivala na promet in gibanje državljanov EU.

Deli novico: