OLJKARJI PRIČAKUJEJO SLABŠI PRIDELEK: Se obetajo višje cene?

Koper

Zaradi suše in škodljivcev oljkarji v Slovenski Istri letos pričakujejo povprečno do 40-odstoten izpad pridelka, kar pa se ne bi smelo poznati na ceni olja, ocenjuje Viljanka Vesel iz centra za oljkarstvo. Zaradi letošnjih sušnih razmer utegnejo plodovi biti bolj grenki in pikantni, kar pa po drugi strani pomeni večjo vsebnost antioksidantov.

Čeprav so bili spomladanski obeti zaradi zadostne količine padavin, tudi tik pred cvetenjem, spodbudni, pa so se zaradi suše od junija pa vse do konca avgusta ustavili procesi v plodovih, posledično pa so oljkarji letos imeli izpad pridelka, je za STA pojasnila vodja koprskega centra za oljkarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Veselova.

Poleg suše je večje težave kot običajno povzročil škodljivec, ki ga običajno zanemarijo, to je oljčni molj. Ta je naredil največ škode na istrski belici, ki je sicer najbolj razširjena sorta na tem območju. Zadnje presenečenje pa je v zadnjem obdobju pred obiranjem bil pojav oljčne muhe. Na splošno, ob razlikah med legami, je tako moč oceniti do 40-odstoten izpad pridelka, kar pomeni, da je moč pričakovati okoli 350 ton olja, je ugotavljala vodja centra za oljkarstvo.

Podobne izpade pridelka predvidevajo tudi v tujini, na primer v sosednji Italiji, kjer že napovedujejo povišanje cen. Kljub temu Veselova meni, da pri nas do povišanja cen ne bo prišlo. "Pravzaprav je že peto leto, ko je manj olja, kot bi ga lahko bilo... in kljub temu mislim, da do nekih zvišanj cen ni prišlo," je spomnila.

Kar se same kakovosti tiče, je vodja centra za oljkarstvo jasna: "V vsakih pogojih se da narediti olje, ki je zelo dobro." Najboljše zagotovilo pri izbiri ostaja zaščitena označba porekla. Ta je po njenih besedah boljša garancija za kakovost kot sama oznaka ekstra deviško olje.

Same značilnosti letošnje sezone se sicer lahko odražajo tudi na olju. Sušne razmere, kakršne so bile letos, tako lahko vplivajo na to, da so plodovi in posledično tudi olje običajno bolj grenki in pikantni, olje pa zato nekoliko neuravnovešeno. Po drugi strani pa Veselova opozarja, da pikantnost pomeni veliko vsebnost antioksidantov, kar pa ugodno vpliva na zdravje.

Deli novico:

Gracijela |  21 .11. 2016 ob  22: 03
Mi imamo letos malo manj, ampak kvaliteta je pa extra.
satir |  21 .11. 2016 ob  14: 03
Pa saj se da dolit palmovo olje, ne? Itak, če da veletrgovec olje v akcijo po samo 1,99€ slovenska čreda kupcev vse pokupi. Sem čul da dajo za okus tudi maščobo iz liposukcije...menda je bolj sladko in ubije grenkobo...
drzavljan |  21 .11. 2016 ob  12: 17
bla,bla,bla... pa glig pred priblizno 14 dnevi so govorili na neki oddaji da bo letos zelo dobra letina celo nad povprecna. Komu zdaj verjeti? NOBENEMU.
Petr |  21 .11. 2016 ob  10: 29
Po kolko se vrtijo cene na kg oz. liter?
Topsy2 |  21 .11. 2016 ob  09: 50
Mah le kje...če rabiš škužo za dvignit ceno je vsaka dobra tudi tista ki jo pes na repu privleče...
SI MONA |  21 .11. 2016 ob  07: 51
Ma kakor kje .Lanjsko leto so nosile 20 letos 16 .Je pa res da jih je bilo letos 40 % več kot lani .
berto |  21 .11. 2016 ob  07: 41
ma mislim, da je ta ocena, kar tako na pamet, ker je zelo različno v posameznih delih Slovenske Istre, v dosti delih je celo več kot lani ali enako, bil sem v številnih oljarnah in sem govoril z oljkarji, razen strogo ob priobalnem pasu je oljk isto ali več. Kje so jadli podatek - 40 % sam bog ve,