OAZA V PREDMESTJU ODPRTA: Dom boškarinov in še 900 živalskih vrst (VIDEO)

Koper

Škocjanski zatok je primer, kako povsem degradirano območje lahko postane projekt nacionalnega pomena, je ob včerajšnjem odprtju povedala okoljska ministrica Irena Majcen. Za ureditev so namenili 3,2 milijona evrov, od tega je šlo iz evropskega sklada za regionalni razvoj 2,2 milijona evrov.

Škocjanski zatok so pred 18 leti razglasili za prvi naravni rezervat v Sloveniji. Edino brakično močvirje v državi, kjer se mešata slana in sladka voda, je bilo eno leto zaprto. Od včeraj sije v povsem novi luči.

Na koprski občini so prepričani, da bodo upravljavci s še večjo vnemo varovali slovensko posebnost, v objemu katere bodo poleg domačinov našli oddih številni turisti. Njihovo število je iz leta v leto večje. Občina Koper želi poleg klasičnega, športnega, pomorskega in nakupovalnega turizma razviti tudi zeleni turizem, ki mu Škocjanski zatok daje dodano vrednost.

Na 122 hektarjev površine domuje 300 vrst metuljev, 300 vrst hroščev, 38 vrst kačjih pastirjev, 7 vrst dvoživk, 8 vrst plazilcev in ribe. Od leta 1999 so zabeležili 247 različnih vrst ptic. V Škocjanskem zatoku domujejo kamarške kobile in boškarini.

Zatok bo do konca aprila odprt od 7. do 19. ure, maja in junija od 6. do 20. ure. Julija in avgusta bodo obratovali po deljenem urniku, od 6. do 12. ure in popoldne od 16. do 21. ure. Pozimi bo zatok mogoče obiskati med 8. in 16. uro. Center za opazovanje in osrednjo opazovalnico, kjer si je mogoče ogledati podvodni svet zatoka, zapirajo eno uro prej.

Deli novico: