KATIČEVA NAPOVEDUJE ZMANJŠANJE HRUPA NA POČKU: Ne bo več streljanja s težko oborožitvijo

Slovenija

Pogovori med ministrstvom za obrambo in postojnsko občino glede upravljanja vojaške infrastrukture potekajo v konstruktivnem duhu, je danes ocenila ministrica Andreja Katič. Za vzdrževanje infrastrukture naj bi ministrstvo letos namenilo okvirno 150.000 evrov, ministrica pa napoveduje tudi zmanjšanje aktivnosti s težko oborožitvijo v večernem času.

V lanskem letu so podpisali aneks k pogodbi o uskladitvi interesov uporabe in upravljanja vojaške infrastrukture ter realizirali dogovor o finančnem nadomestilu za leti 2014 in 2015 v višini 150.000 evrov, je na današnji skupni novinarski konferenci v Postojni dejala Katičeva.

Za vzdrževanje infrastrukture pa imajo tudi za leto 2016 okvirno planirana sredstva v podobni višini, je dodala ministrica. Po besedah postojnskega župana Igorja Marentiča pa gredo pogovori v smeri, da bi sredstva lahko namenili tudi za izgradnjo gasilsko-reševalnega centra.

Nočno usposabljaje bo nekoliko omejeno

O prihodnosti samega vadišča je Katičeva pojasnila, da so v teku analize in priprava primerjave ureditev v primerljivih državah, na podlagi teh analiz pa bodo tudi videli, kakšne bi bile možne sistemske rešitve.

Katičeva se je pohvalila tudi z drugimi realiziranimi infrastrukturnimi projekti, izpostavila pa je tudi napredek pri obveščanju javnosti o aktivnostih na vadišču na Počku. V marcu bodo sicer še izvedli vajo Trdni dokaz, v okviru katere pa bo tudi nočno usposabljaje nekoliko omejeno. Je pa ministrica zato obljubila, da bodo v prihodnje usposabljanja uredili tako, da po 21. uri na Počku ne bo več aktivnosti streljanja s težko oborožitvijo, ki bi bile moteče za prebivalstvo.

Končan je tudi 200.000 evrov vreden razpis za ekološki monitoring v trajanju štirih let. Kot najugodnejši ponudnik je bilo izbrano podjetje Erico, ki bo dela izvajalo skupaj s podizvajalci, je pojasnil predstavnik občine v usklajevalni skupini Goran Blaško.

Glede možnosti zaprtja Počka je Katičeva povedala, da se zaveda volje prebivalstva, "da pa je to osrednje vadišče Slovenske vojske in da nimamo na razpolago drugega". Kot je dodala, sicer že zdaj del aktivnosti usmerjajo tudi na druga območja v Sloveniji, vsa težja usposabljanja pa selijo v druge države.

Glede vprašanja odškodnine za uporabo vadišča sta bila tako župan kot ministrica redkobesedna, je pa Marentič spomnil, da je v preteklosti že bil podpisan dogovor o sofinanciranju v višini 1,3 milijona evrov, ki da je tudi izhodišče občine za pogajanja. Katičeva pa je priznala, da tolikšnega zneska za odškodnine ministrstva v tem trenutku nima.

Na ustavnem sodišču sta sicer še dve odprti vprašanji med Morsom in občino. Glede nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča je vlada po besedah Katičeve ponovno vložila zahtevo za presojo ustavnosti zadevnega člena, saj gre po njihovem za območje, namenjeno obrambi in ki je zato opravičeno plačila nadomestila. Glede presoje ustavnosti državnega prostorskega akta pa ministrica razpleta ni želela prejudicirati, je pa zagotovila, da bodo spoštovali odločitev sodišča.

Deli novico: