JUNCKER IZGUBIL ŽIVCE ZARADI NAŠEGA SPORA: Nobena balkanska država ne bo več vstopila v EU, če ne bo rešila vse težave z mejami!

Slovenija

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je danes v Evropskem parlamentu znova pozval k rešitvi spora o meji med Slovenijo in Hrvaško. "Gre za dvostranski problem, a tudi problem EU. Nujno ga je treba rešiti," je poudaril. Dodal je, da je komisija v sporu ponudila pomoč, a nobena država še ni posegla po njej.

"Hrvaška in Slovenija sta odgovorni za ta problem, rešiti morata ta problem," je ponovil Juncker po govoru hrvaškega premierja Andreja Plenkovića o prihodnosti EU. Hrvaški premier sicer spora o meji s Slovenijo v govoru pred evropskimi poslanci ni omenjal, se je pa kasneje odzval na pripombe v razpravi.

Poudaril je, da je Slovenija prijateljica Hrvaške in da doslej nista imeli konfliktov, kar je redkost v regiji. "Moja vlada je odprta in pripravljena na rešitev na način, ki bi bo koristila obema državama," je dejal in dodal, da je to predlagal tudi slovenskemu premierju Miru Cerarju. Po njegovem mnenju je zdaj trenutek, ko imamo priložnost za to.

"Lahko najdemo rešitev"

Spomnil je, da se je Hrvaška umaknila iz arbitražnega procesa. "Zdaj moramo najti kompromis, s katerim bi bili zadovoljni obe državi. Na to smo pripravljeni, a ne morem zamižati in reči, da je bilo vse v redu," je dejal. Zavzel se je tudi za to, da problema med državama ne bi prenašali na državljane, konkretno na ribiče.

"Z nekaj potrpežljivosti, s kančkom razuma in brez enostranskih potez, ki bi povzročale napetosti, lahko najdemo rešitev," je še dejal Plenković. Ob tem je dejal, da je tudi med drugimi državami članicami veliko nerešenih dvostranskih vprašanj, ki nikoli ne pridejo na mizo Evropskega sveta.

Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je po parlamentarni razpravi o prihodnosti EU s hrvaškim premierjem dejal, da je treba pri iskanju rešitve problema meje med Slovenijo in Hrvaško spoštovati pravila, da pa si prizadevajo tudi za boljše sodelovanje med državama. "Želimo rešiti težavo, ne povzročiti spopada med državama. Naša naloga je zbližati državi, ki se ne strinjata."

Juncker oster

Juncker pa je v nastopu v Strasbourgu tudi zagotovil, da nobena država z Zahodnega Balkana ne bo več vstopila v EU, ne da bi pred tem rešila vse težave z mejami"Igrice, da bomo te težave rešili, ko bomo vstopili v EU, ne bo več. Z mano ne več," je bil oster.

Spor med Slovenijo in Hrvaško je v začetku dopoldanske razprave s Plenkovićem omenil tudi socialdemokrat Josef Weidenholzer (S&D), ki je pozval Hrvaško, naj spoštuje arbitražo. Vodja liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt pa je izrazil upanje, da bosta Hrvaška in Slovenija po pospešenem postopku našli izhod iz spora ob spoštovanju arbitražne razsodbe.

Glasni tudi slovenski evroposlanci

Na vprašanje spora o meji med Slovenijo in Hrvaško je v razpravi opozorilo tudi več evropskih poslancev iz Slovenije. Igor Šoltes (Zeleni) je poudaril, da je vladavina prava temelj evropskih vrednot in jo je treba spoštovati. Ob tem je izrazil željo, da bi Plenković prispeval k temu pri arbitražni odločbi. "Arbitražne odločbe morajo sprejemati vse odgovorne članice v EU," je dejal. "Vi lahko tako gledate na stvari," mu je odvrnil Plenković in dodal, da se s takim videnjem ne strinja. Ponovil je, da strani ne smeta sprejemati enostranskih odločitev, temveč morata najti rešitve. Po njegovih besedah se tudi ni zgodilo nič dramatičnega. "V Sloveniji se bližajo volitve, mi pa smo odprti za dialog," je še dejal.

Tanja Fajon (S&D/SD) je hrvaškega premierja vprašala, kaj bo EU naredila v regiji, če Hrvaška ne bo spoštovala arbitražne razsodbe ter kakšno bo sporočilo državam Zahodnega Balkana, ki želijo v unijo. "Zagotavljate, da boste storili vse, da bi našli rešitev. Danes me niste prepričali," je še dejala. Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je poudaril, da je arbitražno sodišče odločilo, da zlorabe, ki bi onemogočila arbitražo, ni bilo. "Vabim k temu, da v duhu trajnega dobrega sosedstva rešimo problem in zato je potrebno spoštovati načela mednarodnega prava in dobrososedstva," je dejal.

"Odprti smo tako za dialog, kot za rešitev, a vprašanje ni tako dramatično, kot se ga prikazuje. Tu smo, da rešimo spor, a skušajte razumeti pravna in druga dejstva," je Fajonovi in Vajglu odgovoril Plenković. Dodal je, da želi, da bi Hrvati še vedno hodili smučat v Slovenijo in Slovenci na morje na Hrvaško.

"Glede meje ne dramatiziram," je Plenkoviću odgovoril Lojze Peterle (EPP/NSi). "Ne iščemo več rešitve, ker je arbitražno sodišče že našlo rešitev, zdaj je potrebna implementacija." Peterle se je še zahvalil Evropski komisiji za mediacijo, Plenkoviću pa za ponujeni dialog.

Deli novico:

Nabs |  07 .02. 2018 ob  08: 54
A ribici komaj cakajo izgrede in frke samo da se pise in govori o njih
Ko vas ne zna, dao bi vam sve,
Se ribe vas nocejo pokvarjeni ribici
lino |  07 .02. 2018 ob  07: 57
@ @lino | danes ob 06:46, vse bolj imam občutek, da bo treba prej koga drugega prepričat kaj pomeni arbitražna razsodba. Glede na tvoje komentarja pa nevem kaj misliš v kaj naj prepričam Hrvate ali to kaj pomeni arbitražna razsodba ali to kakšna je razlika med dvostranskimi pogovori ali bilateralnimi pogovori "Tistih par dvorišč in njiv se da rešiti bilateralno.". To zadnje iz tvojega repliciranja mojega komentarja niti jaz ne razumem tako, da to prepuščam tebi.
@lino |  07 .02. 2018 ob  06: 46
V redu, v redu. Samo še Hrvate prepričaj v to..........
lino |  06 .02. 2018 ob  23: 39
@ @lino | danes ob 21:51; a pogovor/dogovor .... SLO in HR (tako kot sem napisal v mojem komentarju) a ni to bilateralno? A bilateralno ne pomeni dvojine? Kolikor jaz vem, JA. Ker če se pogovarjajo trije ali več takemu pogovoru/dogovoru/sodelovanju rečemo trilaterala ali celo multilateralno če jih je več kot trije! Torej kaj si hotel povedat z tvojim "Tistih par dvorišč in njiv se da rešiti bilateralno." Na koga in koliko se jih nanaša?
Kot vidiš HR zaenkrat ne pristajajo na nič, zato pa je treba pogovore peljat naprej osnova pa mednarodna arbitraža, zaključeno pa bo takrat, ko bosta obe državi razumeli, da je potrebno nekje nekaj dat če hočeš na drugi strani dobit. Se pa strinjam, da za uveljavitev arbitražne sodbe ne more bit nobenih dvostranskih pogovorov saj je to odločitev mednarodnega sodišča, sodbe sodišča je potrebno spoštovat, ne pa se po sodbi o njih razpravljat ali jih bomo spoštovali ali ne, so zavezujoče, in tukaj Juncker in EU delata napako, prvi ki govori da naj se zmenimo sami (bilateralno) in EU, ko ne zna oz. noče HR postaviti pred dejstvo, da je mednarodno pravo oz. sodbe treba spoštovat, kakršne koli so že! A bo vredu?
@lino |  06 .02. 2018 ob  21: 51
Bilateralno nisem napisal zato, ker odgovarjam nekemu linu ali linotu (who the f... is lino) in naj bi se slišalo bolj učeno. Meja na kopnem oz. njeni manjši popravki so edino na kar bi Hrvati pristali, medtem ko je morska meja stvar prestiža in možen precedens za ostale primere z drugimi državami (Srbija, Bih, ČG)
lino |  06 .02. 2018 ob  21: 09
@ @lino | danes ob 13:27, mi gre prav nasmeh ko nekdo samo nekaj odgovarja ne zaradi vsebine ampak očitno samo zato ker je komentar napisal lino.Ja če sem napisal, da se z hrvati pogovorimo glede meje, ki ni všeč ne nam ne njim in podlaga za pogovor/dogovor pa je meja , ki je določena z arbitražo a ni to potem bilateralno?? Se mi zdi, da ne veš kaj pomeni bilateralno, in si ta izraz uporabil samo zato, da tvoj komentar zgleda bolj učeno, pametno. In ja oni so dobili na kopnem več, mi pa z mejo na morju kot je določena si prav nič ne moremo pomagat! EU se sladko hebe za to ali bodo HR spoštovali mednarodno arbitražo ali ne, ker če se jim nebi hebalo potem bi jih že vprašali po zdravju, tako pa se sedaj Juncker zgovarja da drugih nebodo sprejeli v EU če nebo meja pred vstopom rešena in kot zgleda je to v interesu HR, tako kot je zapisal "pinko.palinko | danes ob 13:30".
Edina stvar, ki jo lahko HR storimo tako, da nam ne morejo vrnit z isto mero je stroga schengenska kontrola na meji v času od maja do oktobra, s tem ukrepom, pa bi pritisnili tudi na EU, saj je nevem če bi jim bilo vseeno, da njihovi državljani čakajo na meji najmanj 12 ur za it na dopust. Samo dvomim, da si naša vlada to upa naredit!
@pinko.palinko  |  06 .02. 2018 ob  17: 57
Srbe se sprejme v EU, Hrvate pa se stera domov.
Ej |  06 .02. 2018 ob  17: 30
Hrčki moji, upam za vaše dobro, da se zavedaste tega, da samo Slovenci stojijo in vas gledajo brez nič resnega naredit!!! Ostali južni sosedje bojo hitro pokalice in nožke v roke prijeli!!!
Kalašnikov |  06 .02. 2018 ob  16: 49
Janša pa je kasiral za orožje ki ga je prodal Hrvatom!
ira |  06 .02. 2018 ob  15: 17
junker dela uslugo srbiji (tudi mi moramo čimprej iz tega eu dreka)
@batman |  06 .02. 2018 ob  15: 01
Španija je že notri
Bralec |  06 .02. 2018 ob  14: 45
Pa ne da se je Junker streznil?
1