IZGINJANJE KULTURNE DEDIŠČINE: Zgodovinsko stopnišče pred minoritskim samostanom v Piranu se poslavlja

Piran

V Piranu so se začela gradbena dela na ploščadi pred minoritskim samostanom, ki ga z Bolniško ulico povezuje zgodovinsko kamnito stopnišče. Obnova predvideva skoraj celotno demontažo stopnic, od originalnih se jih bo ohranilo zgolj 20 odstotkov, saj naj prenova zaradi slabega stanja ne bila možna. Tako izginja še en objekt iz bogate nepremične kulturne dediščine Pirana, kar je posledica slabega upravljanja v preteklosti in prepuščanja zgodovinskih objektov neslavnemu propadanju. 

V tem tednu se je že začela demontaža kamnitih elementov zgodovinskih stopnic, temu pa bodo sledila konservatorsko restavratorska dela na ohranjenih elementih stopnic in vgradnja novih. V okviru gradbenih del bodo izvedli celotno demontažo stopnic, niveliranje ter ponovno postavitev z zamenjavo dotrajanih. Popravili bodo tudi profilirano kamnito stopniščno držalo ter sanirali omet zidov ob stopnišču.

"Konservatorsko restavratorski načrt zajema ureditev stopnišča z vhodnima opečnima stebroma. ureditev kamnitega držala, izdelavo dodatnega lesenega držala, odstranitev cementnih ometov ter nadomestitev z novimi v apneni tehnologiji. Zajema konservatorsko restavratorske posege na kamnitih elementih krone parapetnega zidu," pojasnjujejo v podjetju Gnom iz Šentvida pri Stični, ki izvaja projekt prenove. Predvidena je tudi ureditev odvodnjavanja dela meteorne vode s platoja, ki se kopiči ob objektih pri iztokih odtočnih cevi s streh.

Vendar se bo pri prenovi ohranil le manjši del znamenitega stopnišča, saj obnova zaradi slabega stanja ni več možna. "Velik del kamnitih elementov stopnic se bo nadomestil z novimi, ki so izdelane iz identičnega materiala (flišni lokalni peščenjak, kamnolom Jeleri) z enako površinsko obdelavo kot original. Ohranilo se bo okoli 20 odstotkov stopnic, vse ostalo je v tako slabem stanju, da prenova ni možna. Gre za poškodbe, ki so posledica plastenja kamnine, na elementih so številni prelomi. Na večjem delu kamnitih elementov je prišlo do 30 odstotne izgube materiala," je povedal direktor podjetja Gnom Jožef Drešar.

Ali je kulturno dediščino res treba uničiti?

Kot pojasnjujejo, je demontaža nujna. "Demontaža stopnišča je neizbežna. Podlaga je dotrajana. Stopnice se zaradi nestabilne podlage posedajo in polzijo," vendar, kot zatrjuje Drešar, "noben kamniti element stopnic se pri demontaži ne bo uničil. Je pa dejstvo, da je 80 odstotkov stopnic v tako slabem stanju, da jih ni mogoče urediti do te mere, da bi v prihodnje služili nadaljnji uporabi".

Dela v vrednosti 35.917,41 evrov (z vključenim DDV) naj bi bila zaključena do konca novembra

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija