Cimos prisilne poravnave ne bi preživel

Koper

Koprska družba Cimos išče rešitev iz težav. Vodstvo pripravlja prestrukturiranje podjetja, a na koncu bodo zadnjo besedo imele banke. Medtem pa na površje prihajajo tudi določene nečednosti. 

Največji paradoks Cimosa je, da ima družba veliko naročil, dušijo jo le grehi iz preteklosti oziroma prevelika zadolženost. Cimos je bankam dolžan preko 400 milijonov evrov. Lansko poroštvo države za najem novih posojil v višini 35 milijonov evrov zaenkrat še ni dalo pravih rezultatov.

Vprašanje je, ali bodo te pristale na predlagano. Od 150 do 200 milijonov evrov dolgov Cimosa naj bi pretvorili v kapital, ostalo bi reprogramirali. To je predlog uprave. Medtem so veliki naročniki že nekoliko skeptični glede možnosti, da jim bo Cimos uspel zagotavljati svoje produkte. Posel v avtomobilski industriji je namreč tek na dolge proge. Vsaj 25 let, ker je sprva potreben razvoj, nato proizvodnja in še dolga leta po tem tudi zagotavljanje rezervnih delov.

"Kupci nas vseskozi podpirajo," so nam že pred časom sporočili iz Cimosa. A, kot kaže, jim voda vse bolj teče v grlo. “Če smo bankam odpisali toliko dolgov, bi jih nekaj lahko tudi Cimosu,” je za Pop TV dejal predsednik sindikata Neodvisnost v Cimosu Stanislav Goljuf.

Dolgoletni prvi nadzornik Andro Ocvirk s prstom kaže na državo. “V Nemčiji, ko so se začele težave, so avtomobilsko industrijo rešili v treh tednih. Mi Cimos rešujemo že štiri leta,” je dejal.

V zadnjem času pa na plano prihajajo tudi nekatere nepravilnosti. Razlog za nedavno kriminalistično preiskavo je namreč domnevno negospodarno ravnanje bivšega vodstva. Franc Krašovec je pred leti podpisal poroštvo za 3,8 milijona evrov kredita Viator&Vektorju pri Faktor banki. Ker je družba šla v stečaj, je Faktor Banka uveljavila garancijo, zato je dolg poplačal Cimos. Ta je sicer prijavil znesek kot terjatev v stečajnem postopku, a kriminalisti vseeno sumijo, da gre za negospodarno ravnanje. Denar je tako iz Cimosa odtekal tudi po nepotrebnem. 

Deli novico:

Hec |  20 .03. 2014 ob  18: 46
400 Mio Eur kredita .... V zadnjih 20 letih je bilo mogoče vloženo v proizvodnjo nekaj 10 mio Eur.... Nekaj tujina, vendar Cimos dela in ustvarja dobičke ..... Kam je izginilo na 200 - 300 Mio Eur bi bilo potrebno videti .....
Ista zgodba kot pri Časarja v Luki, iz plus 200 na -200 in nikom ništa ....

Politika ščiti svoje botre ..... Ni kaj banana država !


ROMP |  19 .03. 2014 ob  10: 42
hiter stečaj je edina stvar ki jo je potrebno narediti, vendar v tej državi to ni možno. cimos rip.
KOPRCAN |  19 .03. 2014 ob  10: 35
NAS JE CIMOS LEPO LIKVIDIRA IN DA V STECAJ IN NAJ ODPREJO NOVO PODJETJE, SAJ TAKSNA JE PRAKSA PRI NAS, LJUDI PA NAJ SE DA NA ZAVOD ZA ZAPOSLOVANJE.
Mario sz šalare |  19 .03. 2014 ob  10: 17
Cimos se je širil in uspeval po Ameriškem modelu novodobnih menadžerjev. NE s profitom ampak z zadolževanjem na račun katerega je vodstvo se mastilo. Dvomim, da bo preživel, čeravno ga je škoda ker je delal kvalitetno! Naše tovarne katere še niso propadle (redke) potrebujejo prave lastnike.
Talent |  19 .03. 2014 ob  09: 04
zajebat podjetje, ki ima veliko naročil je poseben talent, ki ga imajo redki izbranci. In treba jih je mlatit, mlatit, ker ta talent se je tako zelo razpasel, da to ni več zdravo za nobenega.
Pepo |  19 .03. 2014 ob  08: 35
Glavno da so imeli denar za zaposlit Horvatiča