BOJAN BLAŽICA: Zakaj je program Erazmus za mlade podjetnike odlična priložnost

Koper

Center za razvoj in prenos znanja UP je prek programa Erasmus za mlade podjetnike Bojanu Blažici, soustanovitelju SK75 startupa Posadi.si oz. Tomappo, omogočil podjetniško izmenjavo pri uveljavljenem italijanskem podjetniku. Izkušnjo o tem, zakaj je program Erazmus za mlade podjetnike oz. Erasmus for young entrepreneurs (EYE) odlična priložnost tako s poslovnega kot osebnega vidika, je delil z Iniciativo Start:up Slovenija.

Erazmus za mlade podjetnike ali EYE je program, ki združuje prijetno s koristnim, in odlična izkušnja tako s poslovnega kot osebnega vidika. Začelo se je s prijetnim sodelovanjem s Sebastjanom Roso, kontaktno osebo posredniške organizacije na Univerzi na Primorskem.

Sebastjan je z rednimi opomniki poskrbel, da so vsi birokratski postopki potekali gladko. Enako odlično storitev je nato nudila tudi Ledi Halilaj na italijanski strani, kontaktna oseba posredniške organizacije Aster. Med iskanjem partnerja v Italiji nas je celo za teden dni gostila v Bologni in nas seznanjala s potencialnimi partnerji.

Ob prijavi v program še nisem vedel, kam bom odšel, le cilj je bil znan – Italija. Ker je to trg, ki nas najbolj zanima, kjer imamo največ uporabnikov izven Slovenije in kjer je vrtnarjenje podobno priljubljeno kot pri nas. Gostitelja sem nato spoznal skoraj po naključju med skupno prijavo na projekt Active and Assisted Living.

Gre za podjetnika Antonia Solinasa, ki je solastnik dveh podjetij (Greenshare in Lifely) hkrati pa deluje kot vodja raziskav v enem hitreje rastočih startupov v Italiji, v podjetju Abinsula. Podjetje se največ ukvarja s sistemi Linux za avtomobilsko industrijo, zraven pa delajo še marsikaj, med drugim tudi pametne hiše in družabne senzorje za rože, ki komunicirajo z uporabniki v naravnem jeziku. Tako denimo lahko roža pošlje uporabniku sporočilo: "Živjo, kako si kaj? Jaz sem malenkost žejna."

Ravno te senzorje nameravamo združiti z našo aplikacijo Tomappo v okviru platforme za maker vrtnarje, neke vrste Arduino za vrt oz. Agrumino, in v okviru projekta BlueHouse (pametna hiša z dodatki, kot je denimo vrt na strehi). Vse te zamisli smo nato skupaj predstavili na sejmu inovacij Sinnova 2017 v Cagliariju, ki je potekal od 5. do 7. oktobra letos, o nas pa so poročali celo v glavnem sardinskem dnevniku La nuova Sardegna.


Objavljamo izsek izkušnje izmenjave mladega podjetnika Bojana Blažice, ki je objavljena na portalu Univerze na Primorskem - Up budi. Celotno besedilo si lahko preberete s klikom na spodnjo povezavo

Deli novico: